Reklama

Prasa zagraniczna

Pierwszy zaszczepiony hierarcha

Prawdopodobnie pierwszym zaszczepionym przeciw COVID-19 biskupem na świecie był abp Thomas Wensky, metropolita Miami. Hierarcha podkreślił, że szczepionka chroni samą osobę zaszczepioną i jest aktem dobroci wobec wspólnoty narodowej i globalnej.

SIR

Najbardziej religijni w UE

Rumunia jest prawdopodobnie najbardziej religijnym krajem w Unii Europejskiej – 90% badanych deklaruje się jako osoby wierzące, a 65% oświadczyło, że modli się każdego dnia. W całej Europie zaufanie do zorganizowanych religii maleje, a w Rumunii rośnie. W najnowszym sondażu zaufanie do Kościołów zadeklarowało aż siedmiu na dziesięciu badanych. Zdaniem komentatorów, decydujący wpływ na jego wzrost miała bliskość duchownych podczas pandemii.

Toscana

Prowizoryczna kultura

Reklama

– To jedno z najbardziej gorzkich doświadczeń w moim biskupstwie – powiedział dziennikarzom podczas przedświątecznej wideokonferencji, połączonej ze składaniem życzeń bożonarodzeniowych kard. Giuseppe Betori z Florencji. O czym mówił? O tym, że w przyszłym roku we florenckim seminarium nie pojawi się żaden nowy kleryk.

Sytuacja powołaniowa jednej z najważniejszych włoskich diecezji pogarszała się już od jakiegoś czasu. Jeszcze na początku swojej posługi we Florencji, w 2010 r. kard. Betori wyświęcił dla diecezji siedmiu nowych księży, a w tym roku już żadnego. W 2021 r. kapłańskie śluby złoży jeden diakon pochodzący ze wspólnoty neokatechumenalnej. Skąd taki kryzys? Metropolita Florencji łączy go ze współczesną kulturą. –To prawda, że kapłaństwo dziś nie pociąga młodych, ale podobny kryzys przechodzi powołanie do małżeństwa – zauważył. Włosi coraz rzadziej ślubują przed ołtarzem miłość aż do śmierci. Czym to jest spowodowane? Kardynał ma odpowiedź: to prowizoryczna kultura, w której żyjemy.

TUT.BY

Powrót abp. Kondrusiewicza

Na szczęście nie sprawdziły się przypuszczenia, że wygnanie abp. Tadeusza Kondrusiewicza może potrwać nawet lata. Działania, w które osobiście włączył się papież Franciszek, pozwoliły przed świętami Bożego Narodzenia metropolicie mińsko-mohylewskiemu wrócić do ojczyzny. W pierwszym po powrocie wywiadzie udzielonym białoruskim mediom abp Kondrusiewicz opowiedział o momencie powrotu.

Reklama

Zaraz po przekroczeniu granicy ze łzami w oczach ucałował ojczystą ziemię. Podkreślił przy okazji, że jego jedyną ojczyzną jest Białoruś i nigdy nie zdradził swoich rodaków. Arcybiskup przebywał na wygnaniu blisko pół roku i jedyny kontakt z powierzonym sobie ludem utrzymywał przez internet. W rekolekcjach, które prowadził w sieci, uczestniczyło ponad 40 tys. osób. Opowiadał również o wzruszającej listopadowej wizycie w Ostrej Bramie, gdzie spotkał białoruskich pielgrzymów: – Wychowałem się tutaj! Nigdy nie sprzeciwiałem się Białorusi, zawsze chroniłem jej interesy i nadal będę to czynił.

HUFFPOST

Czy jest drugie dno?

Wiele krytyki wywołała tegoroczna szopka ustawiona na placu św. Piotra. Szopka pochodzi z Castelli i tworzą ją ceramiczne figury większe niż naturalne postacie ludzkie. Jest ona nie tylko symbolem kultury regionu Abruzji, lecz także dziełem sztuki współczesnej. Dla niektórych jest dziwna, dla innych – po prostu brzydka. Nie wiadomo, czy z tych powodów, czy z powodu panującej pandemii po raz pierwszy na jej otwarciu nie było Ojca Świętego, a później papież nic o szopce nie wspominał. Kontrowersje, które wzbudziła, zauważyło wiele światowych mediów, m.in. opiniotwórczy New York Times.

Wiele niesmaku i podejrzeń wywołał fakt, że szopka powstała dzięki zaangażowaniu Fundacji Banku Terpas, dla którego pracował Gianluigi Torzi – broker zamieszany w skandal finansowy związany z zakupem przez Sekretariat Stanu nieruchomości w Londynie. To nieco dziwne, choć jak podkreślił HuffPost, na ten moment w prowadzonym śledztwie ani sama fundacja, ani bank się nie pojawiają.

2021-01-05 11:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję