Reklama

Głos z Torunia

Stawić czoła wyzwaniom

Poprzedni rok postawił przed Kościołem wiele nowych i trudnych wyzwań. Jak wzrastać duchowo, kiedy w kościołach ograniczenia i obostrzenia? Z ks. Arturem Szymczykiem rozmawia Ewa Melerska.

Ewa Melerska: Jak Kościół diecezji toruńskiej stawia czoła pandemii?

Ks. Artur Szymczyk: Przygotowaliśmy tradycyjnie kalendarz wydarzeń na bieżący rok, z nadzieją, że będziemy mogli wszystko zrealizować. Pandemia obejmuje naszą ojczyznę, cały świat, ale nie zatrzymuje Kościoła. Życie duchowe nie do końca przeniosło się do sieci – odbywają się spotkania we wspólnotach parafialnych, sprawowane są sakramenty i nabożeństwa. Nie odbywa się wprawdzie wiele wydarzeń, które miały mieć charakter ogólnodiecezjalny, ale staramy się docierać z informacjami o tym, co się dzieje w diecezji i Kościele powszechnym za pośrednictwem duszpasterzy, pracujących we wspólnotach parafialnych. Szukamy rozwiązań, które pomogą osobom, pozostającym w domach ze względu na ograniczenia i limity wprowadzone w świątyniach lub chorobę czy uzasadnione poczucie lęku. Dokonuje się to przez wiele inicjatyw księży, które realizowane są w interencie – są to konferencje, transmisje czy propozycje spotkań wspólnot w trybie on-line. Wiem, że nawet w kilku parafiach prowadzone jest zdalne przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. Czekamy z ufnością na zakończenie pandemii, abyśmy jak najszybciej wrócili do świątyń, a tych, którzy mogą uczestniczyć w celebrowaniu Mszy św. na żywo, zapraszamy, aby przychodzili do swoich kościołów parafialnych i tam przeżywali Eucharystię w sposób najbardziej pełny.

Reklama

Przygotowane zostały internetowe materiały formacyjne.

Tak, zrodził się pomysł, by przygotować materiały formacyjne dla diecezjan w formie konferencji, rozważań czy rekolekcji. Są one publikowane na stronie www.diecezja-torun.pl. Treści będą dotyczyły nie tylko roku liturgicznego, lecz także wielu kwestii naszego życia duchowego. Materiały przygotowane zostały z myślą o czterech oddzielnych grupach osób: dzieciach, młodzieży, dorosłych i małżonkach.

Jakie propozycje planowane są na Rok św. Józefa?

Rok św. Józefa ogłoszony przez papieża Franciszka jest dla nas ważnym wydarzeniem, ponieważ koncentruje naszą uwagę nie tylko na tym świętym, ale także na Świętej Rodzinie, której był opiekunem. W ubiegłym roku planowaliśmy peregrynację obrazu Świętej Rodziny, mieliśmy przygotowany szczegółowy plan, ale pandemia nas zatrzymała w tym działaniu. W tym roku chcemy wrócić do tego projektu, na razie w ograniczonej skali, by potem zrealizować go w pełni. Chcielibyśmy, by ten obraz nawiedził chociaż niektóre wspólnoty parafialne naszej diecezji, by była to okazja do poprowadzenia dnia skupienia dla małżeństw i rodzin. Kolejnym planem są obchody uroczystości św. Józefa połączone z Eucharystią, które odbędą się 19 marca o godz. 18 w parafii św. Józefa w Grudziądzu Mniszku. Diecezjalne obchody planowane są na 1 maja, w dniu wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika. Będziemy inspirowali także wspólnoty parafialne, by wykorzystać ten wyjątkowy czas. Ufam, że św. Józef, który patronuje rodzinom, sam przypomni o sobie, że chce udzielać nam swego wstawiennictwa.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcę być blisko ludzi

Niedziela wrocławska 12/2017, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Tomasz Lewandowski

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

19 marca 2016 r., we wspomnienie św. Józefa, sakrę biskupią z rąk abp. Józefa Kupnego przyjął o. Jacek Kiciński, klaretyn.
O pierwszym roku posługi biskupiej, powiększonej rodzinie, planach na przyszłość, z dostojnym jubilatem rozmawia Magdalena Lewandowska

MAGDALENA LEWANDOWSKA: – Cieszymy się z I rocznicy konsekracji Księdza Biskupa. Patrząc z perspektywy rocznej posługi, jaki to był czas?

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję