Reklama

Głos z Torunia

Stawić czoła wyzwaniom

Poprzedni rok postawił przed Kościołem wiele nowych i trudnych wyzwań. Jak wzrastać duchowo, kiedy w kościołach ograniczenia i obostrzenia? Z ks. Arturem Szymczykiem rozmawia Ewa Melerska.

2021-01-05 11:50

Niedziela toruńska 2/2021, str. III

[ TEMATY ]

wywiad

wyzwania

Ewa Melerska

Ks. Artur Szymczyk

Ks. Artur Szymczyk

Ewa Melerska: Jak Kościół diecezji toruńskiej stawia czoła pandemii?

Ks. Artur Szymczyk: Przygotowaliśmy tradycyjnie kalendarz wydarzeń na bieżący rok, z nadzieją, że będziemy mogli wszystko zrealizować. Pandemia obejmuje naszą ojczyznę, cały świat, ale nie zatrzymuje Kościoła. Życie duchowe nie do końca przeniosło się do sieci – odbywają się spotkania we wspólnotach parafialnych, sprawowane są sakramenty i nabożeństwa. Nie odbywa się wprawdzie wiele wydarzeń, które miały mieć charakter ogólnodiecezjalny, ale staramy się docierać z informacjami o tym, co się dzieje w diecezji i Kościele powszechnym za pośrednictwem duszpasterzy, pracujących we wspólnotach parafialnych. Szukamy rozwiązań, które pomogą osobom, pozostającym w domach ze względu na ograniczenia i limity wprowadzone w świątyniach lub chorobę czy uzasadnione poczucie lęku. Dokonuje się to przez wiele inicjatyw księży, które realizowane są w interencie – są to konferencje, transmisje czy propozycje spotkań wspólnot w trybie on-line. Wiem, że nawet w kilku parafiach prowadzone jest zdalne przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. Czekamy z ufnością na zakończenie pandemii, abyśmy jak najszybciej wrócili do świątyń, a tych, którzy mogą uczestniczyć w celebrowaniu Mszy św. na żywo, zapraszamy, aby przychodzili do swoich kościołów parafialnych i tam przeżywali Eucharystię w sposób najbardziej pełny.

Reklama

Przygotowane zostały internetowe materiały formacyjne.

Tak, zrodził się pomysł, by przygotować materiały formacyjne dla diecezjan w formie konferencji, rozważań czy rekolekcji. Są one publikowane na stronie www.diecezja-torun.pl. Treści będą dotyczyły nie tylko roku liturgicznego, lecz także wielu kwestii naszego życia duchowego. Materiały przygotowane zostały z myślą o czterech oddzielnych grupach osób: dzieciach, młodzieży, dorosłych i małżonkach.

Jakie propozycje planowane są na Rok św. Józefa?

Rok św. Józefa ogłoszony przez papieża Franciszka jest dla nas ważnym wydarzeniem, ponieważ koncentruje naszą uwagę nie tylko na tym świętym, ale także na Świętej Rodzinie, której był opiekunem. W ubiegłym roku planowaliśmy peregrynację obrazu Świętej Rodziny, mieliśmy przygotowany szczegółowy plan, ale pandemia nas zatrzymała w tym działaniu. W tym roku chcemy wrócić do tego projektu, na razie w ograniczonej skali, by potem zrealizować go w pełni. Chcielibyśmy, by ten obraz nawiedził chociaż niektóre wspólnoty parafialne naszej diecezji, by była to okazja do poprowadzenia dnia skupienia dla małżeństw i rodzin. Kolejnym planem są obchody uroczystości św. Józefa połączone z Eucharystią, które odbędą się 19 marca o godz. 18 w parafii św. Józefa w Grudziądzu Mniszku. Diecezjalne obchody planowane są na 1 maja, w dniu wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika. Będziemy inspirowali także wspólnoty parafialne, by wykorzystać ten wyjątkowy czas. Ufam, że św. Józef, który patronuje rodzinom, sam przypomni o sobie, że chce udzielać nam swego wstawiennictwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciągle jest szansa

Z ks. Michałem Bordą, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i ks. Michałem Knapikiem, jego zastępcą – o wyzwaniach i zagrożeniach współczesnej katechezy – rozmawia Piotr Lorenc

Piotr Lorenc: Czy lekcje religii w szkole to ciągle niedoceniana szansa w naszym Kościele partykularnym?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Olszewski SCJ: Musimy wypowiedzieć wewnętrzną wojnę starszemu bratu w nas

2021-01-28 07:15

YouTube.com

– Musimy wypowiedzieć wewnętrzną wojnę starszemu bratu w nas. Musimy wypowiedzieć wojnę temu, który na miejscu Pana Boga postawił normy, nieskazitelność i brak miłości. Musimy mieć serce miłosiernego Ojca – mówił ks. Michał Olszewski SCJ w czasie spotkania „Serce w Serce z Jezusem”, które we wtorek odbyło się w Stadnikach. W ostatni wtorek stycznia Profeto wznowiło cykl spotkań ewangelizacyjnych „Serce w Serce z Jezusem”. Msza św. z modlitwą o uzdrowienie z kościoła w Stadnikach była transmitowana w radio i w internecie. W nabożeństwie, na sposób duchowy, wzięło udział kilka tysięcy osób z całego świata.

Nawiązując do wspominanych w liturgii świętych Tymoteusza i Tytusa, ks. Karol Milewski SCJ w czasie homilii podkreślił, że najważniejszym narzędziem głoszenia Ewangelii jest człowiek. – Ewangelię głosi się z osoby na osobę – mówił i zwrócił uwagę, że takim narzędziem stał się św. Paweł, który głosił Ewangelię na różne sposoby – zakładał gminy chrześcijańskie, pisał listy do całych społeczności, ale też do pojedynczych uczniów.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sako potwierdza: papież spotka się z ajatollahem al-Sistanim

2021-01-28 14:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Iraku

Grzegorz Gałązka

Podczas marcowej podróży do Iraku papież Franciszek spotka się z ajatollahem Alim al-Sistanim. Potwierdził to patriarcha chaldejski Babilonu kard. Louis Raphaël Sako.

Do rozmowy Franciszka z najwyższym autorytetem irackich szyitów dojdzie 6 marca w Nadżafie. Będzie to „spotkanie prywatne” - poinformował kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję