Reklama

Niedziela w Warszawie

Interaktywna pomoc dla męża i żony

Ma pomagać małżonkom w komunikacji i przeżywaniu kryzysów. Mobilna aplikacja jest odpowiedzią na rozpadające się rodziny.

Niedziela warszawska 2/2021, str. IV

[ TEMATY ]

aplikacja

telefon komórkowy

Archiwum organizatorów

Aplikacja ma pomagać małżonkom w lepszej komunikacji

Aplikacja ma pomagać małżonkom w lepszej komunikacji

Twórcami projektu „Randka małżeńska”, składającego się z aplikacji na telefon i 45-minutowego multimedialnego warsztatu są Marta i Artur Kołaczkowie z Domowego Kościoła diecezji warszawsko-praskiej wraz z ich duszpasterzem ks. Markiem Kruszewskim.

– Chcemy zachęcić małżonków do pierwszego zauroczenia się sobą. Zapraszamy do tego, aby przyjrzeć się miłości oszlifowanej w codzienności – mówi Niedzieli Artur Kołaczek.

Rozmowa kluczem do sukcesu

Reklama

Statystycznie rozpada się co trzecie małżeństwo. Kryzysy zaczynają się często od braku rozmowy między mężem i żoną.

– Ciągle gdzieś biegniemy, tymczasem powinniśmy zadbać o naszą małżeńską relację. Praca, kredyt czy obowiązki domowe nie mogą stać się ważniejsze niż budowanie sakramentalnego związku na właściwej hierarchii wartości – dodaje nasz rozmówca.

Organizatorzy „Randki małżeńskiej” zapraszają żony i mężów do rozmów o tym, co najczęściej jest powodem awantur i różnicy zdań. – Wspólnie postaramy się znaleźć sposób na to, by kłótnie – te małe (o bałagan, chodzenie po domu w butach, stertę naczyń w zlewie) i te duże (nałogi, problemy finansowe, wychowanie dzieci, brak wierności) – kończyły się zawsze słowami „przepraszam” i „wybaczam” – podkreślają i dodają, że „wielu znajomych, sąsiadów, członków dalszej rodziny, którzy w swoim małżeństwie, o przyczynach kłopotów czy nawet o radościach nie umieją rozmawiać, a co dopiero próbować stawiać konstruktywnie im czoło”.

Widzieć, osądzić, działać

Reklama

Aplikacja ma mobilizować do zatrzymania się przez 5 dni na kilkanaście minut, najpierw przez każdego z małżonków, a potem wspólnie przez męża i żonę. – Każdy dzień składa się z trzech etapów według klucza: widzieć, osądzić, działać – tłumaczy pomysłodawca multimedialnego projektu.

Organizatorzy „Randki małżeńskiej” zapraszają żony i mężów do rozmów o tym, co najczęściej jest powodem awantur i różnicy zdań.

Podziel się cytatem

W mobilnym narzędziu małżonkowie mogą liczyć m.in. na pomoc ekspertów, w tym znanego autora publikacji o tematyce rodzinnej Jacka Pulikowskiego.

Po etapie pracy nad sobą zaplanowana jest „Randka małżeńska”, animowana przez znajdującą się w aplikacji audycję radiową. Podejmuje ona wcześniej przepracowane treści dotyczące m.in. rodzinnych priorytetów, wychowania dzieci czy finansów.

– Miłość w małżeństwie nie może umrzeć z głodu. Trzeba ją codziennie karmić. Jeśli nie będziemy starali się o dobrą komunikację ze swoim małżonkiem, miłość powoli będzie wygasać. W budowaniu trwałej relacji z mężem czy żoną ważne jest wykonywane każdego dnia małych gestów – mówi Artur Kołaczek.

Aplikacja adresowana jest do wszystkich małżeństw. Cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko rodzin z Polski, ale także z zagranicy. Choć dostępna jest dopiero od miesiąca, pobrało już ją ponad tysiąc osób. Jej integralną częścią jest multimedialny warsztat, który dostępny jest również na stronie www.randkamalzenska.pl.

Do udziału w projekcie zachęca ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. W duszpasterskim liście napisał, że program „pomaga w rozwoju relacji pomiędzy małżonkami – zwłaszcza w czasie, gdy zmagają się z różnymi trudnościami i kryzysami – ukazując prawdziwe piękno małżeństwa i rodziny według zamysłu Bożego”.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję