Reklama

Prawnik wyjaśnia

Chrzest dziecka w rodzinie mieszanej

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. 59

Adobe.Stock

W jakim Kościele małżonkowie – katolik i protestant, powinni ochrzcić dziecko? Czy są jakieś wytyczne?

Odpowiedź eksperta

Reklama

Małżeństwo, w którym jedna ze stron jest niekatolicka i przynależy do wspólnoty akatolickiej, a druga jest katolikiem, jest pewną nadzwyczajną formą zawarcia związku małżeńskiego (o czym było więcej w Niedzieli nr 3 z dnia 19 stycznia 2020 r.). Katolik przy okazji wyboru miejsca chrztu dziecka musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby potomstwo zostało ochrzczone w Kościele katolickim, a następnie wychowane po katolicku, gdyż takie właśnie gwarancje strona katolicka musiała złożyć, aby zawrzeć małżeństwo w Kościele w formule mieszanej. Kodeks prawa kanonicznego reguluje, że w przypadku, gdy jedno z rodziców jest katolikiem, dziecko przez chrzest św. ma zostać przyjęte do Kościoła, do którego przynależy rodzic katolicki, a zatem odpowiedź na pytanie nasuwa się sama.

Chrzest dziecka w tym przypadku, mając na uwadze wcześniejsze (przy okazji zawierania małżeństwa) deklaracje strony katolickiej, powinien odbyć się w Kościele katolickim i tym samym dziecko powinno zostać włączone do Kościoła katolickiego. Ponadto warunkiem ochrzczenia dziecka jest uzasadniona nadzieja, że zostanie ono wychowane po katolicku. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że w małżeństwach mieszanych nie zawsze będzie zgoda rodziców. Można sobie wyobrazić sytuację, że dziecko zostanie ochrzczone we wspólnocie protestanckiej i gdy nie ma wątpliwości co do zastosowanej materii i formy sakramentu, a tym samym nie podważa się ważności chrztu, to chrzest jako taki jest ważny i nie powtarza się tego sakramentu, np. chrzcząc dziecko warunkowo. Katolik jednak nie może zbyt łatwo zgadzać się na taką formę chrztu. Powinno mu zależeć na spełnieniu podjętych zobowiązań, które nie są tylko teoretyczne, ale pociągają za sobą również decyzje praktyczne. Należy także pamiętać, że oddanie dziecka do chrztu w innej religii sankcjonowane jest karą w porządku prawnym Kościoła, czyli katolik popełnia przestępstwo przeciwko religii i jedności Kościoła.

2021-01-12 18:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy

„W Jej ramionach znajdziesz spokój i uchronisz się od zła, bo dla wszystkich swoich dzieci Ona serce czułe ma”. Tymi słowami można najlepiej opisać obraz namalowany przez mnicha bazyliańskiego - S. Lazzaro pt. "Oaz Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy".

Drugi tytuł obrazu to „Matka Boża Bolesna”. Na wizerunku widzimy Matkę Bożą z Jezusem oraz archaniołów Michała i Gabriela. Postacie te opisują litery, umieszczone w tle: MP-ΘΥ (Maryja), IC-XC (Chrystus),ΟΡМ (Archanioł Michał),OΡГ (Archanioł Gabriel). Nie jest znana dokładna data, ani miejsce powstania dzieła. Przypuszcza się, że powstał w IX lub XII w.

CZYTAJ DALEJ

W różnych krajach świata uczczono 30. rocznicę urodzin bł. Carlo Acutisa

2021-05-04 19:41

[ TEMATY ]

urodziny

papież Franciszek

Carlo Acutis

vaticannews.va

Carlo Acutis, pierwszy w Kościele katolickim beatyfikowany z pokolenia „milenialsów”, ukończyłby 2 maja 30 lat.

Pamięć o Włochu, który zmarł w 2006 roku w wieku 15 lat, uczczono w różnych krajach z okazji jego ziemskiego święta: parafie, wspólnoty zakonne i ruchy młodzieżowe na całym świecie, a także papież Franciszek wspominali Błogosławionego, który został nazwany „cyberapostołem Eucharystii” i już teraz mówi się o nim jako o przyszłym patronie internetu.

CZYTAJ DALEJ

ABY SIĘ ZATRZYMAĆ

2021-05-05 22:35

archiwum

    Z pewnym opóźnieniem przeczytałam książkę pt. „Mój Kraków, Mój Szczecin, Moje Kresy” napisaną przez Jarosława Kajdańskiego, aktualnie mieszkańca Woli Duchackiej i redaktora poczytnego miesięcznika lokalnego „Wiadomości”, które znany dziennikarz krakowski wydaje od ponad 25 lat.

    Autor współpracował m.in. z magazynem „Świat”, z „Czasem Krakowskim”, „Tygodnikiem Solidarność”. Był korespondentem dwutygodnika polonijnego „Gwiazda Polarna” w USA, publikował w „Gońcu Teatralnym”, paryskiej „Kulturze” i nowojorskim „Nowym Dzienniku”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję