Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

A jednak przyszli

Pokłon Trzech Króli w Bielsku-Białej.

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

jasełka

PB

Artyści tuż przed występem

Artyści tuż przed występem

Uwielbiając Boga za Jego objawienie się światu w osobach Mędrców ze Wschodu, dziękujemy za wszystkich ludzi, którzy dzięki naszej chrześcijańskiej postawie, w naszym własnym domu, w otoczeniu, sąsiedztwie, miejscu pracy, potrafią pogłębić swoją duchowość – mówił bp Piotr Greger podczas bielskiego Orszaku Trzech Króli.

W ramach tegorocznej edycji, ograniczonej epidemią, w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego w aleksandrowickim kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego celebrowano Eucharystię i śpiewano kolędy. Liturgii przewodniczył bp Piotr Greger razem z proboszczem parafii ks. prał. Stanisławem Wawrzyńczykiem. W homilii zwrócił uwagę na nietypowe okoliczności orszaku, zaznaczając, że inna forma została zaplanowana jako zachęta do świętowania w rodzinnych wspólnotach w atmosferze modlitwy, śpiewu kolęd i pastorałek.

Reklama

Komentując ewangeliczne opowiadanie o pokłonie Trzech Króli w Betlejem, biskup pomocniczy naszej diecezji zachęcił, aby od szukania wyjaśnień samego zjawiska pojawienia się betlejemskiej gwiazdy przejść do słuchania słowa Bożego i na całość spojrzeć w perspektywie wiary.

– Uroczystość Objawienia Pańskiego niech nas zachęci do postawy równie wielkodusznej, jaką okazali Mędrcy, przybywając z dalekich stron, aby złożyć pokłon Jezusowi Chrystusowi. Znak, który oni odczytali, był jedynie im dostępny. My mamy dostęp do innych znaków, ponieważ każde pokolenie ma znaki swojego czasu – mówił bp Piotr Greger.

Po Mszy św. organizatorzy spotkania zaprezentowali przedstawienie pt. Święty wieczór. Wspólne śpiewanie kolęd przeplatano cytatami z Ewangelii i nauczania św. Jana Pawła II. W role Świętej Rodziny wcielili się Ewa i Jakub Kopaczka wraz ze swoim kilkumiesięcznym synkiem Noem. Symboliczne dary i pokłony oddali królowie – ojcowie rodziny z aleksandrowickiej parafii: Marek Labudda, Marek Klimek i Łukasz Szymkowiak. Swoje zdolności wokalne pokazały dzieci ze szkoły Skała i przedszkola Ziarenko. Przygotowany przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Światło” program transmitowany był on-line.

2021-01-12 18:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal jasełek

Niedziela sosnowiecka 51/2016, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

jasełka

Adam Tarnowski

Podczas jednej z edycji przeglądu jasełkowego

Podczas jednej z edycji przeglądu jasełkowego

Przed nami 8. edycja Festiwalu Jasełek organizowanego przez sosnowieckie placówki – Miejski Dom Kultury „Kazimierz”, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 oraz Filię nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. W pierwszych przeglądach brały udział tylko zaprzyjaźnione szkoły. Ale od kilku lat zgłoszeń przybywa. Festiwal z roku na rok się rozwija, a że jasełka są wystawiane w każdej szkole, coraz więcej placówek staje w szranki rywalizacji artystycznej.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję