Reklama

Niedziela Kielecka

Opieka duchowa łagodzi cierpienie

Nawet w dobie Covid-19 prawo pacjentów do opieki duchowej powinno być respektowane, by mieli możliwość spotkania i rozmowy z bliskimi, duszpasterzem czy psychologiem.

Niedziela kielecka 3/2021, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

COVID‑19

pandemia

Archiwum prywatne

Ksiądz kapelan Sylwester Iwan

Ksiądz kapelan Sylwester Iwan

Kontakt, możliwość rozmowy z bliskimi jest ważna dla każdego chorego. Daje poczucie zrozumienia, podnosi na duchu, przynosi ulgę i nadzieję, daje siłę i motywację i pomaga w procesie zdrowienia. Prof. Małgorzata Krajnik, lekarz opieki paliatywnej i prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie, zwraca uwagę, że w  przypadku pacjentów u kresu życia  towarzyszenie i kontakt jest istotny zarówno dla umierającego, jak i dla tych, którzy zostają. Pożegnanie i ostatnia rozmowa – w której często padają tak ważne słowa, jak „kocham cię, przebaczam czy prośba o wybaczenie, dziękuję” – pomaga im przejść przez żałobę w sposób niepowikłany.

Dramat odosobnienia

Ks. Wojciech Polit i ks. Sylwester Iwan – kapelani szpitali kieleckich codziennie przemierzają szpitalne korytarze, ubrani w kombinezony ochronne, nie różnią się od szpitalnego personelu. Udzielają duchowego wsparcia i sakramentów chorym.

513 248 413 to numer dyżurny kapelanów, pod który zawsze każdy pacjent czy jego rodzina może zadzwonić.

Reklama

– Sytuacja izolacji fatalnie oddziałuje na pacjenta i na jego rodzinę. Myślę, że wiele osób, które odchodzą, czują się opuszczone, zwłaszcza osoby starsze. Niemożność odwiedzin, bliskości z rodziną dotyczy wszystkich pacjentów i wszystkich oddziałów, w tym matek rodzących i dzieci, które przyszły na świat, które przez ten pierwszy okres po narodzinach nie mają kontaktu z ojcem. To jest także wielki problem domów pomocy społecznej, bo wszystkie te jednostki podlegają takim samym obostrzeniom – zauważa ks. Wojciech Polit, kapelan w Szpitalu Wojewódzkim i w Szpitalu przy ul. Prostej w Kielcach.

– Ten dramat odosobnienia, niemożności kontaktu rozgrywa się po jednej i po drugiej stronie – dotykając pacjenta i jego bliskich. Wiele osób nie mogło pożegnać swoich najbliższych. Ze strony rodziny zmarłego dochodzą wtedy wyrzuty sumienia, że może babcia, mama, tata mogli zostać w domu, może żyliby do tej pory, może bliski mógł umrzeć w domu? To są pytania bez odpowiedzi, które uruchamiają ból i bunt – tłumaczy.

– Izolacja, ogromny stres, lęk o życie są traumą, dlatego tak bardzo potrzebne jest również pacjentom wsparcie psychologiczne, ale tego dziś bardzo w szpitalach brakuje – podkreśla ks. Sylwester Iwan.

W leczeniu potrzeba podejścia holistycznego

Reklama

To znaczy, że terapia obejmuje ciało i szeroko pojmowaną sferę duchową, mieszczącą pytania egzystencjalne o sens życia, cierpienia, relacji do siebie i innych, potrzeby i pragnienia bliskości, rozmowy, uporządkowania najważniejszych spraw. Kluczem jest rozpoznanie tych potrzeb i wyjście im naprzeciw – wyjaśniają specjaliści. Dla osoby wierzącej opieka religijna, przyjęcie sakramentów, rozmowa z księdzem niesie umocnienie na ciele i duszy, a w chwili zbliżającej się śmierci Komunia jest Wiatykiem na drogę do wieczności.

Warunki pracy kapelanów w epidemii znacznie się zmieniły, choć jak podkreślają, zawsze są do dyspozycji. – Jesteśmy na miejscu w kaplicy szpitala, przeważnie do godziny 16. W normalnych, nieepidemicznych warunkach codziennie przechodziliśmy przez wszystkie oddziały, szukając tych pacjentów, którzy potrzebują posługi księdza. Teraz przychodzimy na prośbę pacjenta bądź jego bliskich. Numer telefonu do kapelanów jest wywieszony i dostępny. Rodziny i pacjenci często korzystają z posługi kapelana. Zgłoszeń jest dużo, zarówno do pacjentów covidowych, jak i pozostałych chorych – opowiada ks. Wojciech. Obecność kapelana na oddziale musi być uzgodniona z lekarzem dyżurnym. – Nie możemy przebywać długo. Zresztą, bardzo często już kontakt z pacjentem jest słaby, albo są to osoby w ogóle bez kontaktu. Covid ma to do siebie, że bardzo szybko potrafi pokonać organizm. Czasem przychodzimy jednego dnia do pacjenta i jest w dobrej formie, następnego dnia jest już zaintubowany. Tam gdzie jesteśmy wzywani, wiadomo, że ktoś wyraża pragnienie posługi księdza, rozmowy, spowiedzi, przyjęcia Komunii. Czasem jedynie bliscy chorego proszą o namaszczenie. Będąc na oddziale, przy okazji pytamy innych pacjentów, czy potrzebują posługi, rozmowy z księdzem. Reakcje są różne. Często „dostajemy po głowie”, zdarza się słyszeć: „nie, ja nie umieram, proszę księdza”. Kiedy są świadomi, że śmierć jest blisko, w części osób coś się kruszy… Bez względu na to czy był to człowiek wierzący czy nie (nie mamy prawa tego oceniać), nie odmawiamy nikomu sakramentu namaszczenia.

Akcja „Bądź przy mnie” łączy pacjentów z rodzinami

Personel medyczny, rozumiejąc potrzeby duchowe pacjentów, od początku starał się na różne sposoby umożliwić kontakt z bliskimi i z kapelanem, widząc jego pozytywny wypływ na proces zdrowienia. – Nikt nigdy nie odmawia kapelanom zgody na wejście na oddział – mów ks. Iwan. Co do pożegnania najbliższych na OIOMIE w sytuacji krytycznego stanu pacjenta, od pewnego czasu, zgodnie z procedurami, istnieje taka możliwość – dodaje. Z pomocą pacjentom w izolacji szpitalnej idzie także PTOD w Medycynie, które od kilku tygodni realizuje w całym kraju projekt „Bądź przy mnie”, oferując szpitalom telefony z usługą i numerem (partnerem jest sieć Plus). To pomost między chorym i jego bliskimi, kiedy fizycznie nie mogą być blisko. Akcja obejmuje na razie szpitale. Zdaniem ks. Wojciecha Polita, dobrze byłoby włączyć w projekt również DPS-y. Na pewno u seniorów zapotrzebowanie na pomoc w obsłudze smartfonów czy tabletów może być znaczne.

To jest nasza misja

Na terenie diecezji posługuje blisko czterdziestu kapelanów. Pracują w szpitalach, w DPS-ach i w hospicjach. – Staramy się nawzajem wspierać. Czy się boimy? Jesteśmy zabezpieczani, podobnie jak lekarz czy pielęgniarka. Był taki czas, że w ogóle nie było środków ochrony osobistej, w jednym ze szpitali były dwa kombinezony. Teraz jest pełna dostępność, także do naszej dyspozycji. To jest nasza misja. Idziemy do człowieka, który nas potrzebuje. Nie spotkałem się ze strony żadnego z kapelanów, z odmową pójścia na oddział. Pragniemy służyć człowiekowi, zanieść Chrystusa chorym, cierpiącym, umierającym – podkreśla, ks. Wojciech. W okresie świątecznym tych wizyt było dużo. Warto podkreślić, że z duchowego wsparcia korzysta również personel medyczny, często przeciążony pracą w permanentnym stresie.

Kapelani w szpitalach kieleckich są dyspozycji. – Niech pacjenci rodziny nie mają obaw, by skontaktować się z nami – mówi. 513 248 413 to numer dyżurny księży kapelanów, pod który zawsze każdy pacjent czy jego rodzina może zadzwonić.

Ks. Iwan zaznacza, że opieki duchowej w tym trudnym czasie nie może zabraknąć także w parafiach, gdzie wielu chorych i cierpiących, niepełnosprawnych w domach oczekuje na księdza i pragnie skorzystać z sakramentów. – Owszem, te wizyty powinny być ograniczone do 15 minut, księża muszą zachować reżim sanitarny, wymaga to zabezpieczenia chorego i kapłana, ale da się to wszystko zorganizować – zapewnia ks. Sylwester Iwan.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziwię się Bogu

Niedziela Ogólnopolska 23/2016, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Bożena Sztajner/Niedziela

Gdyby ktoś mniemał, że coś „wie”, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy (1 Kor 8, 2).
Ula: – Dlaczego właśnie ja? Przecież jest tylu bardziej uzdolnionych ode mnie...

Dzięki temu, że nie jesteś najbardziej uzdolniona, jest szansa na to, że nie będziesz skupiać uwagi na sobie. Powiem ci, że coś podobnego odnosi się do samego Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Kto by przypuszczał, patrząc na Niego, że ma On możliwość wskrzeszania umarłych?

CZYTAJ DALEJ

Rozważania Majowe ze Świętym Józefem: 7 maja

2021-05-06 21:40

[ TEMATY ]

nabożeństwa majowe

Rozważania majowe

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Obraz św. Józefa ponownie nawiedzi diecezję. Pierwsza peregrynacja odbyła się w latach 2012-15.

Obraz św. Józefa ponownie nawiedzi diecezję. Pierwsza peregrynacja odbyła się w latach 2012-15.

Kolejny dzień rozważania: Św. Józefie… troskliwy obrońco Chrystusa.

Czyny mówią głośniej, niż słowa. To przysłowie pokazuje niesamowitą prawdę o każdym z nas. Słowa, choć są bardzo ważne, mogą jednak mówić nieprawdę, mogą oszukiwać, mogą kłamać. Naszą osobowość odzwierciedlają nasze uczynki: poprzez różne gesty, czasem może nawet nieświadome, ukazujemy nasze serce. Czyny mówią głośniej, niż słowa.

CZYTAJ DALEJ

Wypowiedzieli słowa zawierzenia

2021-05-08 01:02

ks. Łukasz Romańczuk

Zawierzenie Maryi wszystkich rodzin i małżeństwa Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej

Zawierzenie Maryi wszystkich rodzin i małżeństwa Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej

W dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Łaskawej, przedstawiciele rodziny zawierzyli Maryi wszystkie małżeństwa i rodziny miasta Wrocławia oraz całej Archidiecezji Wrocławskiej

Delegowane do tej roli małżeństwo wypowiedziało słowa zawierzenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję