Reklama

Niedziela Małopolska

To potężne narzędzie

W niedzielę 24 stycznia przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego – patrona mediów.

To okazja, aby sobie uświadomić, jak ważną rolę spełniają dziennikarze, jak odpowiedzialna jest ich praca, którą służą społeczeństwu. Dlatego warto ich wesprzeć modlitwą, o czym przekonują uczestnicy sondy:

Ewa Stadtmüller, pisarka, parafia Podwyższenia Krzyża na Kurdwanowie: – Dziennikarze mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób patrzymy na otaczający nas świat i ludzi. Przekazując (bardziej lub mniej rzetelne) informacje, komentarze, opinie czy sądy, sterują naszymi emocjami. Słowo to potężne narzędzie. Modlę się, aby ci, którzy się nim posługują, przypominali sobie czasem zalecenie Sokratesa i próbowali przepuścić to, co chcą nam powiedzieć, przez trzy sita: 1. Czy to prawdziwe? 2. Czy godziwe? 3. Czy przyniesie jakikolwiek pożytek temu, kto to usłyszy?

Reklama

Stanisław Kumon, inżynier-mechanik; parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie Starym:

– Żyjemy w czasach, gdy przypomina się nam o zrównoważonym trójpodziale władzy na: ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą. Jako tę czwartą dodajemy współcześnie media. Chociaż coraz częściej przekonuję się, że ta czwarta władza, stała się pierwszą. Mając nieograniczone fundusze, cyfrowe środki przekazu i armię wykształconych dziennikarzy, można dowolnie kształtować opinię, a w następstwie wpływać na wszystko; nasze postawy, wyniki wyborów, sądy i rządy. Iluzją wydaje się, że mamy na cokolwiek wpływ. Czyż bowiem rodzice, dziadkowie mogą kształtować młode pokolenie w oparciu o wiarę, rozum, rodzinną tradycję, historię? Jest to bardzo trudne, młodzi mają w mediach cyfrowych zupełnie inny świat, inne wartości. Tam poznają stworzone na potrzeby upowszechnianych dziś ideologii współczesne elity; polityków, naukowców, aktorów, nauczycieli i niestety, dziennikarzy. Jakże nam brak postaw św. ojca Maksymiliana Kolbe, budującego i kształtującego media nawet w dalekiej Japonii. Uważam, że wolność to wiedza i praca. Skąd czerpać wiedzę? Oczywiście, z mądrych książek, rzetelnych gazet i takich mediów elektronicznych. Dlaczego ich jest tak mało, dlaczego niechętnie z nich korzystamy? Czy jako katolicy możemy mieć jakikolwiek wpływ na poziom informacji, na komentarze? Wydaje się, że bez pomocy Bożej jest to niemożliwe.

Reklama

Dziennikarze, ludzie mediów, aby publikować w prawdzie, sami muszą być wolni. Dlatego powinniśmy objąć ich specjalną modlitewną opieką. Tak jak modlimy się o odważnych kapłanów czy nauczycieli. Przydałby się modlitewny szturm do nieba o wolne, prawdziwe, służące dobru dziennikarstwo.

Ks. Bartłomiej Bachleda-Szeliga, wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu: – Myślę, że powinniśmy modlić się w intencji dziennikarzy, ponieważ to oni są często źródłem informacji, oni przekazują społeczeństwu wiadomości, które powinny być prawdziwe. I właśnie o tę prawdę, na którą czekamy, a którą dziennikarze mają przekazywać, my powinniśmy się modlić; aby w tym przekazie dziennikarze unikali pokusy mówienia półprawdy, częściowej prawdy, manipulacji, kłamstwa, z czym dzisiaj niejednokrotnie mamy do czynienia. Trzeba więc modlić się, by ludzie mediów byli uczciwymi, prawymi przekazicielami prawdy. Aby wykonując swą pracę, zawsze tej prawdy szukali. Dlaczego? No bo tylko prawda czyni nas wolnymi ludźmi. Módlmy się więc w intencji mediów i dziennikarzy przez cały rok, a nie tylko we wspomnienie ich patrona, św. Franciszka Salezego!

2021-01-19 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu – trwała pamiątka Vaticanum II

[ TEMATY ]

święto

dziennikarze

św. Salezy

Grzegorz Gałązka

Co roku zwykle 24 stycznia – w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy – papieże ogłaszają orędzia na kolejny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Ustanowienie go wiąże się bezpośrednio z zaleceniami Soboru Watykańskiego II. W Kościele powszechnym jest on obchodzony na ogół w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w tym roku będzie to 24 maja, ale w niektórych krajach są to inne daty – w Polsce przyjęto, że będzie to III niedziela września – w bieżącym roku będzie to 20 września. W tym roku jest on obchodzony po raz 54.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję