Reklama

Niedziela Częstochowska

Wiara na co dzień

Jesteśmy chrzczeni „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Jako katolicy zaczynamy dzień od tych słów. Wyznanie wiary w Boga jako Trójcę należy do istoty naszej wiary. Nie może więc zabraknąć parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Jedna z nich znajduje się w Myszkowie.

Niedziela częstochowska 4/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Ksiądz proboszcz Stanisław Krupiński

Ksiądz proboszcz Stanisław Krupiński

Kościół w Myszkowie-Nowej Wsi budowano w tajemnicy przed komunistycznymi władzami Polski Ludowej. Mieszkańcy wraz z władzami kościelnymi kupili plac przy ul. Nowowiejskiej i uzyskali zezwolenie na budowę budynków gospodarczych. Budynek ten miał być kościołem w Nowej Wsi. Przyszli parafianie byli gotowi stać na straży zagrożonego rozbiórką budynku i go bronić. Kościół parafialny budowany był w latach 1977-78, a konsekrowany w 1979 r. Parafia została utworzona w 1985 r.

Historia bliższa i dalsza

Reklama

– Parafia Trójcy Przenajświętszej liczy ok. 1400 mieszkańców. Powstała z parafii Żarki Miasto. Miejscowość zmieniła charakter wiejski na podmiejski. Niewielki procent ludności pozostał przy pracy na roli, przez co utrzymała się tradycja wieńca dożynkowego, który przygotowuje działające prężnie Koło Gospodyń „Nowowsianki”. Dzisiaj mieszkańcy tej parafii, kiedyś zatrudnieni w wielu zakładach w Myszkowie, znaleźli pracę w usługach lub prowadzą prywatną działalność. Obecnie parafię tworzą w dużej mierze emeryci i renciści – tak swoją opowieść zaczyna proboszcz ks. Stanisław Krupiński.

Duszpasterz zwraca również uwagę na postać pierwszego organizatora i budowniczego parafii, ks. Zenona Szymoniaka. Dzieli się także z Niedzielą ciekawostką: – Pierwszym ochrzczonym dzieckiem w nowo powstałej parafii jest ks. Andrzej Bednarz, związany z ruchem neokatechumenalnym, pracujący obecnie w Kolonii. Z parafii wywodzi się także ks. Janusz Kłopot, aktualnie pełniący posługę kapelana wojskowego. Gorąco modlimy się o następne powołania! – przyznaje ks. Krupiński.

Czym żyje Kościół?

W parafii odbywają się cotygodniowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej i adoracje Najświętszego Sakramentu w powstałej w ubiegłym roku kaplicy adoracji. – Zostałem proboszczem po nagłej śmierci ks. Dariusza Gacha, pod koniec 2019 r. Wielkim szczęściem w prowadzeniu parafii jest to, że mam tu ludzi wspierających mnie w pracy duszpasterskiej i przedsięwzięciach gospodarczych. Parafianie sami dbają o czystość i kwiaty w kościele – kontynuuje ks. Krupiński. W poprzednim roku udało się przeprowadzić remont kapitalny wnętrza plebanii, a w tym roku proboszcz ma w planach wymianę pokrycia dachowego. W parafii działa Koło Żywego Różańca, liczące dwie róże różańcowe, istniejące już od początku XX wieku. W kościele nie może zabraknąć ministrantów, chętni do dołączenia do Liturgicznej Służby Ołtarza są zawsze mile widziani. W czasie pandemii zwiększono liczbę odprawianych Mszy św., jak i okazji do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Udaje się to dzięki obecności drugiego księdza w parafii. – Dla mnie to miejsce uświęcenia ludu Bożego, który przez posługę głoszenia słowa Bożego i sprawowanie sakramentów zmierza drogą wiary, nadziei i miłości do chwały Zmartwychwstania – kończy ks. Krupiński.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota szczerych serc

Niedziela lubelska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak i archiwum parafii; aranżacja zdjęć: Andrzej Kozłowski.

Kościół św. Józefa w Cycowie w środku i na zewnątrz.

Kościół św. Józefa w Cycowie w środku i na zewnątrz.

Parafia św. Józefa w Cycowie świętuje w tym roku 100-lecie istnienia.

Historia osady sięga XV wieku, ale badania archeologiczne potwierdzają ślady obecności człowieka na tym obszarze już w epoce kamienia. Przed laty tereny te były wielowyznaniowe, co zresztą charakteryzowało Polskę do czasów końca II wojny światowej. I tak na przełomie XIX i XX wieku gminę Cyców zamieszkiwali obok siebie rzymscy katolicy, będący w przewadze grekokatolicy, ale też prawosławni, ewangelicy i żydzi.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję