Reklama

Niedziela Łódzka

By wszyscy stanowili jedno

Za nami kolejny tydzień poświęcony modlitwie o jedność chrześcijan, której prekursorów nie brakowało już w XIX wieku. Jednym z nich jest bł. Bolesława Lament (1862 – 1946), córka łódzkiej ziemi.

Niedziela łódzka 5/2021, str. V

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Archiwum zgromadzenia

Bł. Bolesława Lament

Bł. Bolesława Lament

Bliskość modlących się przedstawicieli Kościołów i ich wspólnot nie jest wyłącznie znakiem naszych czasów. O wiele wcześniej można spotkać osoby, które szukały dróg pojednania religijnego i narodowościowego. Jedną z takich postaci jest bł. Bolesława Lament, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

Jej dążenie do jedności zrodziło się w dzieciństwie, kiedy jako uczennica rosyjskiego gimnazjum w Łowiczu dostrzegała potężny rozłam pomiędzy wyznawcami katolicyzmu i prawosławia. Jak sama wspominała, doświadczyła na sobie skutków ucisku ze strony władz rosyjskich ze względu na swoje przekonanie religijne i przynależność narodową.

Kontrast pomiędzy narodowościami odczuła jeszcze głębiej, kiedy wyjechała w poszukiwaniu pracy do Mohylewa. Tam, ze względu na ascetyczny i pełen modlitwy sposób życia, była przez Polaków uważana za siostrę zakonną. Myśl o powołaniu zakonnym zrodziła się w sercu młodej Bolesławy kilka lat wcześniej, a dojrzała po spotkaniu z bł. Honoratem Koźmińskim, założycielem licznych bezhabitowych zgromadzeń zakonnych.

W okresie zaborów, przy panującej rusyfikacji i ucisku Kościoła katolickiego, droga do powołania nowego zgromadzenia nie była dla tercjarki franciszkańskiego zakonu prosta. Matczyna wrażliwość i ojcowska stanowczość, które Bolesława odziedziczyła po rodzicach, przyczyniły się jednak do tego, że w 1905 r. powołała do istnienia Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Misją nowego zgromadzenia było zjednoczenie chrześcijan wschodnich z Kościołem katolickim, a jednocześnie umacnianie katolików w wierze, których jedność z Kościołem była zagrożona.

Bł. Bolesława, wraz z siostrami, rozpoczęła apostolską pracę pośród mieszkańców zaboru rosyjskiego oraz Rosji, docierając aż do Syberii.

Podziel się cytatem

Bł. Bolesława, wraz z siostrami, rozpoczęła apostolską pracę pośród mieszkańców zaboru rosyjskiego oraz Rosji, docierając aż do Syberii. Nowym doświadczeniem dla matki Bolesławy było otwarcie domu zakonnego pośród ludności protestanckiej w Finlandii. Dostrzegła wówczas potrzebę objęcia troską braci wyznania protestanckiego. We wszystkich miejscach, gdzie powstawały domy zakonne, siostry otwierały ochronki, sierocińce dla dzieci i szkoły. Na stawiane jej pytanie, dlaczego do szkoły uczęszczają razem uczennice wyznania katolickiego i prawosławnego, matka Bolesława odpowiadała: „Abyśmy się miłowały i stanowiły jedno”.

Reklama

Obecnie zamysł założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny jest w pełni realizowany, ponieważ siostry swoją apostolską pracę podejmują głównie w krajach Europy Wschodniej. Bliskość z ludźmi, na którą błogosławiona zwracała szczególnie uwagę, siostry wypełniają poprzez pracę z ludźmi w parafiach, w szkołach, przedszkolach i szpitalach.

– Mam przekonanie, że będąc na co dzień z ludźmi jakoś głębiej wchodzimy w ich życie i towarzyszymy im w ich duchowych, moralnych i rodzinnych problemach. Cieszą mnie takie zwyczajne sytuacje, kiedy to ktoś podchodzi i prosi o duchowe wsparcie. Po takiej prośbie zazwyczaj idę do kaplicy i przedstawiam tę sprawę czy też osobę Panu Jezusowi. Czuję wtedy, że realizuję swoje życiowe powołanie – podkreśla s. Paula, pracująca w Łodzi.

– Budowanie jedności między ludźmi, narodami i religiami, o której mówi Jezus w Wieczerniku, jest charyzmatem mojego zgromadzenia i – jak widzimy – wielką potrzebą świata, w którym żyjemy – dodaje.

2021-01-27 09:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję