Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biskup od wiary

Czas pandemii uniemożliwia radosne świętowanie nie tylko wielkich uroczystości, ale też naszych prywatnych świąt, takich jak imieniny czy urodziny. 19 stycznia imieniny obchodził bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Bp Mariusz Leszczyński

Ks. Krzysztof Hawro

Bp Mariusz Leszczyński towarzyszy ludziom młodym

Bp Mariusz Leszczyński towarzyszy ludziom młodym

Niestety, tym razem wierni nie mogli udać się do bp. Mariusza, by złożyć mu najserdeczniejsze życzenia. W zamian za to wielu oferowało swoją pamięć i modlitwę. Imieniny to najlepszy czas, by zastanowić się, kim był święty patron i na ile wspiera on w naszych poczynaniach.

Z nauczania

Bp Mariusz Leszczyński wielokrotnie w swych homiliach zaznaczał, że wiara w Boga i nasze świadczenie o Nim, może dodać innym odwagi, a nawet pokoju serca.

Reklama

– Może jesteśmy zalęknieni, jak i pasterze, ale jest to lęk przeniknięty wiarą. Swoją obecnością w tej świątyni mówicie zalęknionym ludziom: „Nie bójcie się. Przyszedł Zbawiciel” – powiedział podczas Pasterki w konkatedrze w Lubaczowie.

Wiara wielokrotnie wystawiona jest na próbę i trudne doświadczenia. Często odczuwają to kapłani i osoby zakonne, którzy muszą być przygotowani, zarówno na słowa wsparcia, jak i ataku.

– Sutanna przypomina ludziom wierzącym o wartościach religijnych. Dla adwersarzy Boga i Kościoła jest znakiem sprzeciwu, budzi złość, a nawet nienawiść, czego dziś jesteśmy świadkami. Idąc ulicą możemy usłyszeć słowa pochwały, ale i słowa wulgarne – zauważył w minionym roku podczas obłóczyn alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego.

Na pielgrzymim szlaku

Reklama

Być świadkiem wiary nie jest łatwo także współczesnemu człowiekowi, który jednak nie traci sił, by głosić odważnie imię Chrystusa. Przejawem tego wielokrotnie są pielgrzymki, a na naszym terenie zamojsko-lubaczowska piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

– Pielgrzymka jest pięknym znakiem czasu. Jest świadectwem chrześcijańskim, że Kościół żyje, modli się. Razem z pielgrzymami, którzy wędrują, są także osoby, które pozostały w domach, miejscach pracy, szpitalach i łączą się duchem i sercem. Będzie to wypełniało ich życie rodzinne, społeczne a także zawodowe – powiedział podczas 38. pieszej pielgrzymki.

Wiara jednak nie rodzi się nagle. Musi być kształtowana od najmłodszych lat.

Sutanna przypomina ludziom wierzącym o wartościach religijnych. Dla adwersarzy Boga i Kościoła jest znakiem sprzeciwu, budzi złość, a nawet nienawiść, czego dziś jesteśmy świadkami.

Podziel się cytatem

– Trzeba zachęcać młodzież do tworzenia historii na fundamencie, jakim jest wiara chrześcijańska. Wszystko zaczyna się od rodzinnego domu, pierwszej szkoły, katechezy, potem konkretne drogi wskazuje nam papież. Świat się zmienia i stawia przed nami nowe wyzwania. Młodzież, która ma z natury nastawienie na przyszłość, musi nawiązywać także do przeszłości. Niech będzie miłość do historii, mądre przeżywanie dziś i pełne nadziei myślenie o tym, co będzie jutro, na fundamencie chrześcijańskiej wiary – podkreślił w 2016 r., podsumowując Światowe Dni Młodzieży. Choć słowa te wypowiedziane były blisko 5 lat temu, to jak nigdy wcześniej, przybierają one na sile i stają się jeszcze bardziej aktualne.

Św. Mariusz męczennik strzegł wiary swoim życiem. Dziś bp Mariusz Leszczyński naucza o wierze, próbując podnieść nasze głowy w stronę nieba, byśmy potrafili odnajdywać sens każdego kroku. A kto jest twoim patronem?

2021-01-27 09:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Konferencja naukowa

Bp Mariusz Leszczyński

Joanna Ferens

Bp Mariusz Leszczyński przypomniał związki Prymasa z Zamojszczyzną

Bp Mariusz Leszczyński przypomniał związki Prymasa z Zamojszczyzną

W parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się 7 września ogólnopolska konferencja naukowa pt. Dziedzictwo kard. Stefana Wyszyńskiego.

Chcemy przede wszystkim poznać osobę i nauczanie Prymasa Tysiąclecia – tłumaczył organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań. – Celem konferencji jest przybliżenie nauki kardynała w odwołaniu do jego dziedzictwa, które on opierał na godności człowieka, wartości rodziny, poszanowaniu praw człowieka, znaczeniu pracy. Główny nacisk chcemy położyć na jego umiłowanie Polski oraz pozostawione wskazówki i napomnienia dla społeczeństwa, na czym powinno ono budować swoją przyszłość – wyjaśnił organizator.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej

2021-12-05 08:12

[ TEMATY ]

Abp Skworc

Episkopat.news

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do diecezjan w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej z 4 grudnia o mianowaniu przez papieża Franciszka biskupa koadiutora dla archidiecezji katowickiej.

Oto treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy św. w Atenach: doświadczenie pustyni i nawrócenie, to wyjście poza schematy

2021-12-05 16:50

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O tym, że adwentowe zaproszenie do nawrócenia i do spotkania z Bogiem na pustyni życia, to przede wszystkim zachęta do wychodzenia poza dotychczasowe schematy wiary i własnych możliwości, mówił papież Franciszek w niedzielnej homilii. Msza św., której przewodniczył w Megaron Concert Hall w Atenach, to centralny punkt jego wizyty apostolskiej w Grecji.

Swoją refleksję Ojciec Święty oparł na Ewangelii z dnia, zachęcając wiernych do odniesienia do siebie samych zarówno zaproszenia do spotkania Boga w doświadczeniu pustyni, jak też do osobistego nawrócenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję