Reklama

Kultura

Wprawia w zachwyt

Trwające 6 lat prace konserwatorskie i badawcze w bazylice Mariackiej w Krakowie dobiegły końca. Ołtarz Wita Stwosza można podziwiać w pełnej krasie.

2021-02-17 09:35

Niedziela Ogólnopolska 8/2021, str. 43

Anna Bandura/Niedziela

Ołtarz Mariacki dłuta Wita Stwosza, już po konserwacji, można oglądać codziennie w godz. 11.30-18

Ołtarz Mariacki dłuta Wita Stwosza, już po konserwacji, można oglądać codziennie
w godz. 11.30-18

To historyczny moment. Jedno z najważniejszych europejskich dzieł późnego gotyku odzyskało dawny blask. Konserwatorzy, dzięki m.in. specjalistycznym badaniom, mogli przywrócić średniowieczny wygląd ołtarza.

Wspólne przedsięwzięcie

W projekcie wzięli udział pracownicy Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa i ASP Kraków. Prace konserwatorskie poprzedzone były szczegółowymi badaniami i obejmowały m.in. rentgenowską tomografię komputerową, badania mikrochemiczne i prace pod mikroskopem elektronowym.

Reklama

– Czym różniła się ta praca konserwatorska od wszystkich innych? Wiemy przecież, że od połowy XIX wieku nasza uczelnia czyni prace ratunkowe, konserwatorskie ołtarza. Pomyślałem, że to jest mniej więcej taka różnica, jak porównanie oddania chorej osoby w ręce najwyższej klasy specjalistów dysponujących najwyższej klasy aparaturą, z oddaniem osoby w ręce XIX-wiecznego chirurga – powiedział z uśmiechem prof. Andrzej Bednarczyk, rektor krakowskiej ASP, podczas prezentacji ołtarza 5 lutego. – Sztuka konserwatorska rozpędziła się do niebotycznych prędkości – dodał.

W ramach zadania dokonano konserwacji ponad 200 figur. Udało się też odkryć m.in. gotycką polichromię. – Wróciliśmy do układu – najmocniej, jak się dało – znanego z fotografii sprzed XIX-wiecznej konserwacji – zaznaczył kierownik projektu dr hab. Jarosław Adamowicz. – Przykładowo skrzydła anioła ze sceny Zwiastowania były „wypożyczone” jednemu z aniołów ze sceny Wniebowzięcia – poinformował profesor ASP, zachęcając odwiedzających bazylikę do próby odnalezienia 12 różnic między zabytkiem po konserwacji a ołtarzem uwiecznionym na zdjęciach w 2015 r. (fotografie dostępne są w internecie).

Jednym z zaskakujących odkryć było odnalezienie na boku figury św. Jakuba, znajdującej się w głównej części ołtarza, daty: 1486 r. Co ciekawe, nie była ona znana badaczom sztuki średniowiecznej. Data ta wyprzedza zapisany w kronikach moment poświęcenia ołtarza o 3 lata.

Ma służyć kontemplacji

Reklama

Ksiądz infułat Dariusz Raś, proboszcz bazyliki Mariackiej, nie krył swojej radości i wdzięczności: – To dla nas powód do dumy. Z radością wróciliśmy do starego wystroju kościoła Mariackiego. Dzisiaj myślałem z wielką wdzięcznością o całym zespole. Nie wszyscy wiedzą, ale brakuje tu jednego człowieka. W czwartym roku pracy tutaj odprawiliśmy Mszę pogrzebową. Tomek, jeśli nas słyszysz, cieszymy się, że nam pomagałeś...

Archiprezbiter bazyliki zauważył, że piękno kryjące się w ołtarzu Mariackim ma przede wszystkim służyć pogłębionej modlitwie. – Nie patrzmy tylko na znakomitość sztuki. Ten ołtarz powstał po to, abyśmy bardziej wierzyli i bardziej poznali własną wiarę. Jest 18 scen na retabulach, małych płaskorzeźbach, które przedstawiają nam jak dzieciom Ewangelię – podkreślił w rozmowie z Niedzielą ksiądz infułat.

Dziękczynienie za konserwację ołtarza będzie mieć miejsce w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, o godz. 18.30. Bazylika Mariacka jest dostępna dla zwiedzających codziennie w godz. 11.30-18.00 Msze św. przy ołtarzu Wita Stwosza odprawiane są w każdą niedzielę.

Koszt prac wyniósł ok. 14 mln zł. Współfinansowali je: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków oraz Parafia Mariacka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

2021-03-06 21:40

[ TEMATY ]

przebaczenie

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Przebaczenie nigdy nie jest łatwe. Jest hojnością, a czasem wręcz heroizmem. Zwłaszcza wtedy, gdy krzywdy są tak ogromne, że wydają się niewybaczalne. Czy jednak jest inna droga do pokoju?

Krzywda jest na stałe wpisana w naszą ludzką egzystencję. Oczekiwanie, że w naszych relacjach z innymi nigdy nie będziemy krzywdzeni - to naiwność. Człowiek, zraniony przez grzech pierworodny, skłonny jest do zła i krzywdzenia innych. Oczywiście, sam jest także krzywdzony. Dlatego każdy z nas, prędzej czy później, będzie się musiał zmierzyć z doświadczeniem krzywdy, koniecznością jej przebaczenia i pojednania się z krzywdzicielem.

CZYTAJ DALEJ

Książka nie tylko na Dzień Kobiet

2021-03-07 22:08

[ TEMATY ]

O niektórych lękach kobiet

Ks. Stanisław Szlassa

Katarzyna Matusz

materiały prasowe

Już jutro wieczorem prezentacja książki pt. „O niektórych lękach kobiet. Zanim pójdziesz na terapię”. Jej autorzy, terapeuta i dziennikarka z bagażem doświadczeń, radzą, jak nie zadręczać się, uczynić swoją codzienność spokojniejszą i być szczęśliwym ze sobą i w relacjach z innymi.

We wstępie przeczytamy: „Wszystkie z nas, kobiet, doświadczają różnego rodzaju lęków: związanych z wiernością sobie, z wyznaczaniem granic, w relacjach, w związkach, pracy czy w ciąży. Obciążają one nas miej lub bardziej, utrudniając życie, pozbawiając radości i poczucia satysfakcji. Często samo nazwanie ich pozwala zobaczyć, że te lęki nie są tak straszne, na jakie wyglądają, pomaga oswoić je, a nawet potraktować nie jak zagrożenie, ale ważny drogowskaz. Określanie granic i nauczenie się odpowiadania na pytanie, w jakiej relacji jestem, pozwala na to, by budować udany związek i być w nim prawdziwą. Książka ta pokazuje, jak można to osiągnąć.”

CZYTAJ DALEJ

Są na najlepszej drodze

2021-03-07 23:08

Maria Fortuna- Sudor

    Trzy dni trwały rekolekcje wielkopostne zakonu Rycerzy Jana Pawła II zorganizowane po raz kolejny w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach.

    W spotkaniu wzięli w nich udział bracia z prowincji polskiej, kanadyjskiej i ukraińskiej. Rycerzy uczestniczyli w Eucharystii, której w sobotę 6 marca przewodniczył w sanktuarium św. Jana Pawła II metropolita krakowski - protektor zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję