Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szlakiem misji św. Ottona

Trwają przygotowania do obchodów 900. rocznicy pierwszej wyprawy misyjnej bp. Ottona z Bambergu na Pomorze.

W ten ważny nurt przygotowań wpisuje się książeczka Longiny Cywińskiej i Marii Freli O Józiu, który wędrował szlakiem misji Świętego Ottona.

Obecna publikacja jest wznowieniem pierwszego wydania z 2011 r. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie i Książnicy Pomorskiej. Książkę wydrukowała Drukarnia KAdruk. Bogactwo zdjęć to wielkie dzieło Zygmunta Piotra Cywińskiego, a także ks. Janusza Skoczenia i ks. Edmunda Cybulskiego, ilustracje wykonała Bożena Biegun. Recenzję przygotowali: Ryszard Kotla, ks. dr Paweł Płaczek i ks. Grzegorz Wejman.

Reklama

„Książka została tak pomyślana, że jest nie tylko dziecięcym rozważaniem na temat wiary, postaw chrześcijańskich (narratorem jest Józio, równolatek domniemanych czytelników), ale dostarcza też wiedzę z zakresu geografii, historii, architektury dla uczniów klas młodszych” – napisały autorki. Przemysław Fenrych w słowie wstępnym dodał: „Książeczka napisana jest interaktywnie, nie pozwala na bierność ani dziecka, ani rodziców. Zachęca, wciąga, zaprasza. Nie pozostawia obojętnym, proponuje myślenie i działanie. Więcej – współdziałanie, wspólne działanie. Dlatego serdecznie zachęcam do lektury”. Rzeczywiście, w sposób bardzo interesujący i dostępny ukazuje ona szlak św. Ottona z Bambergu, który w XII wieku przebył go w dwóch misjach chrystianizacyjnych na Pomorze Zachodnie, a które współcześnie wraz z dziadkiem przemierza mały Józio.

Książka ma pobudzić młodego czytelnika nie tylko do zgłębienia wiedzy o Apostole Pomorza i jego wyprawach, ale również zachęcić go do tego, aby sam został wędrownikiem i otrzymał dyplomy: „Wędrownika-Historyka” – na zakończenie I wyprawy oraz „Małego Misjonarza” – na koniec II misji.

Wielkie uznanie należy się autorkom: Longinie Cywińskiej i Marii Freli za tak twórcze, wnikliwe i bardzo przystępne przedstawienie drugiego patrona archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – św. Ottona z Bambergu. To dzieło wpisuje się w prośbę św. Jana Pawła II, którą 11 czerwca 1987 r. powiedział w Szczecinie: „Niech jego (św. Ottona) relikwie tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś podczas święceń diakonatu 35 plus: Bądźcie mądrzy i mocni

2021-03-07 17:17

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

seminarium duchowne

Łodź

ks. Paweł Kłys

Tylko Ci, którzy są powołani rozpoznają w Chrystusie ukrzyżowanym mądrość i moc! - mówił do wiernych zgromadzonych w łódzkiej Archikatedrze, na święceniach diakonatu Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń abp Grzegorz Ryś. "Nie bądźcie głupimi, bezsilnymi Diakonami – to w przyszłości nie będziecie głupimi, bezmyślnymi księżmi" - zachęcał czterech nowych diakonów metropolita łódzki.

- Wielu ludzi chce dzisiaj zakładać rodzinę, być mężem, żoną, ojcem , matką. Tylko pytanie: czy chcą tego sami z siebie, bo tak im się podoba, czy próbują rozeznać, że to jest ich powołanie z jakim się do nich zwraca Bóg w Jezusie Chrystusie - mówił ametropolia łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny: Św. Józef jest ojcem posłusznym

2021-03-08 09:38

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Św. Józef jest ojcem posłusznym. Rozpoznaje Bożą wolę – często po wielkiej walce, po wielkim wysiłku – po to, by móc ją spełniać. Okazuje się, że spełnianie woli Bożej staje się dla niego źródłem wielkiego szczęścia, o wiele większego niż to, gdyby pełnił tylko własną wolę.

Zapraszamy na 5 odcinek rekolekcji wielkopostnych "Ojcowskie serce" Dziś o czterech zadaniach każdego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję