Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przyszedł w imię Chrystusa!

W 2022 r. będziemy przeżywać 50. rocznicę powołania diecezji szczecińsko-kamieńskiej, której patronem jest św. Otton z Bambergu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Otton z Bambergu

Zygmunt P. Cywiński

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Patronat ten ustanowiony został na mocy dekretu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, z 24 września 1972 r.

Kolejną ważną rocznicę, 900-lecie pierwszej wyprawy misyjnej biskupa z Bambergu na Pomorze, obchodzić będziemy natomiast w 2024 r. Nasz święty papież Jan Paweł II, w trakcie swego pobytu w Szczecinie, 11 czerwca 1987 r., w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła odniósł się do postaci św. Ottona z Bambergu, wypowiadając wówczas jakże znamienne słowa: „Niech jego relikwie tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię, bez względu na to, skąd pochodzili, czy z krajów słowiańskich, czy z Irlandii, czy z krajów germańskich. Przychodzili w imię Chrystusa i przychodzili jako nasi bracia”.

Książę Bolesław Krzywousty był głęboko przekonany o tym, że głównym gwarantem przynależności Pomorza do Polski będzie ewangelizacja tych ziem oraz włączenie ich do kościelnej organizacji polskiej. Z tego powodu począł on usilnie zabiegać o właściwego misjonarza, który podjąłby się tego wyjątkowego zadania. Poszukiwania właściwej osoby trwały aż trzy lata. Jak zaznaczają wszyscy żywociarze bp. Ottona: Mnich z Prüfening, Ebo i Herbord – Bolesław Krzywousty zabiegał o zgodę papieża Kaliksta II na misję chrystianizacyjną na Pomorzu w Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Otton był dobrze znany zarówno w Polsce, jak i na dworze książęcym, dobrze posługiwał się językiem polskim. Był człowiekiem wielce lojalnym, a zarazem zręcznym politycznie. Nie angażował się nigdy w antagonizm polsko-pomorski, ponieważ nie był związany z metropolią magdeburską, knującą często spiski przeciwko Polsce. Wszystkie te walory, a także osobista znajomość Bolesława Krzywoustego z Ottonem wpłynęły na wybór jego osoby jako misjonarza tych ziem. Otton liczył sobie już 60 lat, przyjął propozycję księcia polskiego dotyczącą chrystianizacji Pomorza. Spytał o zgodę papieża Kaliksta II (1119-24) oraz cesarza Henryka V (1105-25). Misja, której się podjął od początku prowadzona była wyłącznie z ramienia księcia polskiego. Podczas wyprawy misyjnej, wielokrotnie podkreślano obszar terenów misyjnych oraz przyszłą ich przynależność do metropolii gnieźnieńskiej.

Niestety nie doczekał się erygowania biskupstwa pomorskiego z katedrą św. Wojciecha w Wolinie przez papieża Innocentego II 14 października 1140 r. Zmarł 30 czerwca 1139 r. i został pochowany 3 lipca w benedyktyńskim opactwie św. Michała k. Bambergu. 10 sierpnia 1189 r. został przyjęty do kanonu świętych. Lud pomorski czci go jako Apostoła Pomorza.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam świadków wiary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Otton z Bambergu

Remigiusz Pajor -Kubicki

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Święty Otton z Bambergu jest postacią, która od czasu powstania diecezji w 1972 r. inspiruje do modlitwy i wdzięczności za przyniesiony nam dar wiary.

Szczególną czcią otaczany jest bp Otton z Bambergu – współpatron naszej archidiecezji wraz z Najświętszą Maryją Panną Matką Kościoła – w Pyrzycach, gdzie w 1124 r. ochrzcił liczne grono Pomorzan.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję