Reklama

Niedziela Wrocławska

Karmelitanki małej drogi

100 lat temu powstało Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. 29 listopada ub.r., w pierwszą niedzielę Adwentu siostry rozpoczęły uroczyste obchody roku jubileuszowego, który potrwa do 2 lutego 2022 r.

2021-02-17 09:37

Niedziela wrocławska 8/2021, str. VI

[ TEMATY ]

100‑lecie

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Archiwum zgromadzenia

Białe płaszcze chórowe to znak przeżywanej uroczystości

Białe płaszcze chórowe to znak przeżywanej uroczystości

Zgromadzenie zostało założone w 1921 r. w Sosnowcu przez sługę Bożego o. Anzelma Gądka, karmelitę bosego, i sługę Bożą m. Teresę Kierocińską. Siostry żyją charyzmatem Bożego dziecięctwa, inspirując się regułą i duchowością karmelitańską. Wzorują swoje życie na Dzieciątku Jezus według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki rodziny zakonnej. Jej słowa: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” są hasłem zgromadzenia.

Każdego dnia karmelitanki polecają w modlitwie cały Kościół, a szczególnie kapłanów, naszą ojczyznę i każdego, kto w jakikolwiek sposób potrzebuje Bożej pomocy. Przyjmują intencje indywidualne oraz przesyłane drogą elektroniczną. Życie modlitwy łączą z apostolstwem czynnym, pomagając w pracy duszpasterskiej jako katechetki, organistki, zakrystianki oraz prowadząc przedszkola, domy rekolekcyjne, a także podejmując posługę charytatywną. W Polsce pracują w trzech prowincjach: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Posiadają swoje placówki również w innych krajach Europy i na misjach w Afryce.

Niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji życiowej, zawsze staramy się odwzorowywać postawę dziecka wobec Ojca.

We Wrocławiu

Reklama

Wrocławską wspólnotę tworzy dziewięć sióstr, które angażują się w pracę w parafii św. Anny we Wrocławiu-Widawie, wykonując posługi zakrystianki, organistki i katechetki. Pod koniec ubiegłego roku razem z całym zgromadzeniem siostry rozpoczęły świętowanie roku jubileuszowego. Wraz z innymi wspólnotami lokalnymi włączyły się w uroczystości inaugurujące, które miały miejsce w Domu Generalnym w Warszawie. – Przygotowania do jubileuszu trwały 3 lata. Pierwszy rok przygotowań to rok przeproszenia za wszystkie uchybienia. Drugi rok, którego patronką była św. Teresa od Dzieciątka Jezus, to rok prośby. Prosiłyśmy o nowe powołania, o łaski dla każdej z sióstr i dla osób, wśród których pracujemy i którym posługujemy. A dopiero ten obecny rok rozpoczął właściwy jubileusz, bo dokładnie 100 lat od założenia zgromadzenia minie 31 grudnia br. To jest rok dziękczynienia i uwielbienia Pana Boga za to wielkie dzieło, które uczynił. I dziękujemy Mu za to, że nas powołał do tego zgromadzenia – mówi s. Kasjana od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przełożona wrocławskiej wspólnoty. – Jak będziemy świętować? Chciałybyśmy zorganizować główną uroczystość w maju, razem z jubileuszem naszego domu we Wrocławiu. Chciałybyśmy, aby to była Msza św. z udziałem wiernych i mamy nadzieję, że do maja unormują się już wszystkie sprawy związane z pandemią.

– W naszym kościele parafialnym rozpoczęłyśmy obchody jubileuszowe od wstawienia baneru, który o tym przypomina. Ksiądz proboszcz wprowadził wiernych w temat, a my chcąc podzielić się z nimi tym, co robimy, przygotowałyśmy prezentację o naszej posłudze na tym terenie – mówi s. Konstantyna od Krzyża.

Charyzmat i działalność

– Trzeba rozróżnić dwie rzeczy – to, czym żyjemy, i to, co robimy na zewnątrz. Czym żyjemy? Żyjemy dziecięctwem na wzór Jezusa, który zawsze był Synem swojego Ojca. Często to powtarzamy: czy Pan Jezus był w żłóbku, czy na krzyżu, zawsze był Synem Ojca. I my też, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji życiowej jesteśmy, zawsze staramy się odwzorowywać tę postawę dziecka wobec Ojca, Syna wobec Ojca. Taką postawę, którą miał Pan Jezus. To jest to, czym żyjemy, czym się karmimy i czym też dzielimy się z innymi – mówi s. Judyta od Jezusa Eucharystycznego.

Reklama

Jeśli chodzi o działalność zewnętrzną, siostry posługują w parafii: prowadzą grupy modlitewne, m.in. Rodzinę Szkaplerzną, organizują spotkania i pielgrzymki. Każdego 16. dnia miesiąca przygotowują w parafii nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej. Uczą w szkole i przedszkolach.

Propozycja dla kobiet

– Organizujemy też dni skupienia dla dziewcząt, choć trzeba zaznaczyć, że są to bardziej dni skupienia dla kobiet. W czasie pandemii nie ma spotkań ze względów bezpieczeństwa, ale do czasu wprowadzenia ograniczeń raz na 2 miesiące taki dzień skupienia u nas się odbywał. Przyjeżdżały młode kobiety różnego stanu – pracujące, studiujące, młode mężatki, matki, rozeznające i te, które już rozeznały. Może się wydawać, że to bez sensu, że wszystko powinno być pod linijkę, ale na wspólnym dzieleniu widać, jak nawzajem się ubogacamy. Doświadczenia, które mają te kobiety, to niezwykłe bogactwo. Na takim spotkaniu zawsze mamy jakiś określony temat do przedyskutowania i przemodlenia, zapraszamy kapłana, jest możliwość spowiedzi, adoracja – opowiada s. Judyta i dzieli się osobistym świadectwem: – Niesamowitym jest dla mnie to, że na dniu skupienia mamy 2-godzinną adorację, która odbywa się w całkowitym milczeniu, tak jak to się dzieje w karmelitańskich klasztorach, i dla tych kobiet to wcale nie jest za długo. To jest takie potwierdzenie, że warto to robić.

Mija 100 lat od założenia zgromadzenia.

– Jeśli dziewczyna szuka i rozeznaje swoją drogę życiową, to gdy przychodzi tutaj, dostaje cały wachlarz propozycji. Mówimy: jeżeli rozeznajesz, to zobacz, jakie są możliwości, są mężatki, są samotne, są te, które też szukają tak jak ty. Zobacz i wybierz albo zastanów się, co jest twoim powołaniem. Ale również kobiety, które są w małżeństwie, czy są samotne, ale do klasztoru nie pójdą, widzą, że można żyć duchowością karmelitańską w świecie – dodaje s. Konstantyna.

Jeśli dziewczyna szuka i rozeznaje swoją drogę życiową, to gdy przychodzi tutaj, dostaje cały wachlarz propozycji.

W duchu dziękczynienia

Szukając sposobów uwielbienia Boga i dziękczynienia za Jego dzieło, wśród wielu inspiracji pojawiła się też ta, aby z okazji jubileuszu nagrać płytę. A skoro charyzmatem sióstr jest dziecięctwo Boże realizowane na małej drodze, to oczywistym się stało, że znajdą się na niej kolędy. Już w sierpniu ub.r. siostry przystąpiły do nagrania takiej płyty. Można na niej usłyszeć znane wszystkim kolędy w pięknych opracowaniach, utwory wykonane a capella, ale też pastorałki śpiewane w karmelitańskich wspólnotach przy akompaniamencie gitar. Płyta dostępna jest w klasztorach Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w całej Polsce oraz w wydawnictwie Flos Carmeli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krajno dziękuje za stulecie parafii

Niedziela kielecka 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Jubileusz parafii

Ks. M. Glin

Kościół pw. Chrystusa Króla w Krajnie

Kościół pw. Chrystusa Króla w Krajnie

Jubileusz odbędzie się 22 listopada w uroczystość Chrystusa Króla, kiedy przypada odpust parafialny. Mszy św. będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W dobrym przeżyciu roku jubileuszowego pomaga peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego, która jest okazją do wspólnej modlitwy w rodzinach. W kościele odbywają się także cykliczne nabożeństwa dedykowane różnym świętym z adoracją Najświętszego Sakramentu. Katechezy koncentrują się wokół życia i charyzmatów świętych i błogosławionych, których relikwie zostały sprowadzone do parafii. Chodzi o rozbudzenie autentycznego kultu tych świętych wśród mieszkańców, których życie może być wciąż wzorem i inspiracją. O owoce jubileuszu modlili się również uczestnicy pielgrzymek parafialnych do Włoch, Ziemi Świętej, Medjugorie oraz Fatimy, skąd przywieźli ufundowaną przez nich figurę Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks"

2021-03-05 23:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Feniks

archidiecezja krakowska

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks".- Jest kapłanem, który nie boi się medialnych ataków, co więcej w wielu sytuacjach odważnie i nieugięcie idzie pod prąd".

W ślad za papieżem pokazuje, że trzeba myśleć, to znaczy opisywać rzeczywistość, walczyć o prawdę, nie szukać wrogów, ale pokazywać nowe lub stare, lecz ubrane w nowe szaty ideologie: gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, które są groźne dla człowieka i ludzkiej cywilizacji – napisali w uzasadnieniu członkowie Kapituły.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Dominikanów z Wrocławia

2021-03-07 12:00

powolania.dominikanie.pl

Wrocławscy Dominikanie wydali komunikat, w którym przepraszają za nadużycia, które miały miejsce w ich duszpasterstwie akademickim w latach 1996-2000.

W wystosowanym dokumencie czytamy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję