Reklama

Niedziela Lubelska

Prorok żywego Kościoła

Ksiądz Franciszek Blachnicki przez 20 lat był związany z Lublinem.

Niedziela lubelska 9/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Msza św. z kard. Hansem Urs von Balthasarem (po lewej) w kaplicy na Sławinku, styczeń 1972

Msza św. z kard. Hansem Urs von Balthasarem (po lewej) w kaplicy na Sławinku, styczeń 1972

Małe emblematy z greckimi słowami „Światło-Życie” na szyjach tysięcy młodych ludzi w latach 70. XX wieku budziły niepokój ówczesnych władz. Służba bezpieczeństwa przypuszczała, że „foski” są odznaką członków tajnej antykomunistycznej organizacji. Nosili je oazowicze, zrzeszeni w Ruchu Światło-Życie, założonym przez ks. Franciszka Blachnickiego.

Dwa więzienia

Setna rocznica urodzin tego wielkiego charyzmatyka przypada 24 marca br. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki przez 20 lat był silnie związany z Lublinem, najpierw poprzez KUL, a potem przez inicjatywy duszpasterskie, które przetrwały do dzisiaj.

Reklama

Życiorys ojca Franciszka – tak mówią o nim oazowicze, oprócz dramatów jest pełen odważnych pomysłów, które przyczyniły się do odnowy religijnej i moralnej setek tysięcy Polek i Polaków w czasach komunizmu. Pochodził z Rybnika, brał udział jako żołnierz w kampanii wrześniowej w 1939 r., został zesłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie groziła mu śmierć przez ścięcie, do końca okupacji był więziony przez Niemców. Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego, już jako kapłan założył pierwsze swoje dzieło, przeciwalkoholową Krucjatę Wstrzemięźliwości, za co trafił w 1961 r. na 4 miesiące do więzienia, tym razem komunistycznego. Zaraz po uwolnieniu został wysłany na studia do Lublina.

Dzieła w Lublinie

Początek pobytu ks. Blachnickiego w Lublinie przypada na okres II Soboru Watykańskiego. Wraz z grupą innych księży Blachnicki powołuje Lubelski Zespół Liturgiczny, który promuje posoborową liturgię w całej Polsce. W Lublinie ks. Blachnicki rozszerza dzieło dwutygodniowych rekolekcji zamkniętych, do oazy dla dzieci dochodzą turnusy dla młodzieży i dorosłych, kleryków, a potem dla całych rodzin. Formacja uczestników rekolekcji kontynuowana była w cotygodniowych spotkaniach w parafiach. W duchu Soboru ojciec Franciszek otworzył się na udział świeckich w życiu Kościoła, także w liturgii. Z zaufaniem powierza coraz więcej funkcji dziewczętom i kobietom, one stają się animatorkami i moderatorkami w ruchu. Jego kolejne idee, nowego człowieka, nowego życia i nowej kultury, porywają młodych ludzi w całym kraju.

Zapleczem logistycznym dla szybko rozwijającego się ruchu są kolejne domy powstające na lubelskim Sławinku, w pewnym momencie jest ich aż 7. Tutaj przygotowywane były i drukowane materiały formacyjne dla animatorów i oazowiczów. Oprócz Krościenka nad Dunajcem, Lublin jest do dzisiaj ważnym centrum ruchu oazowego.

Oazowy konkurs

Reklama

Jubileusz setnych urodzin ks. Blachnickiego stał się impulsem do ogłoszenia konkursu przez Archidiecezjalne Centrum Ruchu Światło-Życie w Lublinie. Do 15 maja br. można tworzyć i nadsyłać prace literackie i plastyczne, grafiki komputerowe i gry edukacyjne. Konkurs Ksiądz Franciszek Blachnicki w moim życiu skierowany jest do członków ruchu, których w naszej diecezji są dziesiątki tysięcy. Celem konkursu, oprócz uczczenia sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest też „inspirowanie do podejmowania wysiłku intelektualnego, zgłębiania życiorysu, dzieł ks. Franciszka Blachnickiego, jego związków z Lublinem”. Wszelkie informacje i formularze zgłoszeń są na stronie lubelskiej oazy – https: //lublin.oaza.pl .

Życie i dzieła ojca Franciszka będą wspominane w najbliższym czasie w celebracjach liturgicznych. W sobotę, 27 lutego, o godz. 16.00 w 34. rocznicę śmierci Mszy św. w archikatedrze przewodniczyć będzie bp Mieczysław Cisło. Tuż przed jubileuszem urodzin „sługi Niepokalanej”, 20 marca o godz. 11.00 abp Stanisław Budzik celebrować będzie Eucharystię w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne obchody 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

2021-03-23 09:44

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

ks. Franciszek Blachnicki

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej

W środę 24 marca przypada 100. rocznica urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (24.03.1921 – 27.02.1987).

Był nie tylko założycielem Ruchu Światło-Życie, ale również wybitnym teologiem pastoralistą, katechetykiem, propagatorem nowej ewangelizacji, człowiekiem zatroskanym o głęboką odnowę liturgii, wieloletnim duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, autorem wielu publikacji i apostołem trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Dla niego Kościół to Jezus. Ksiądz Dolindo - wielki Apostoł Miłosierdzia

2021-04-13 08:15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

świadectwo

o. Dolindo

Boże Miłosierdzie

Archiwum

Ks. Dolindo Ruotolo zostawił nam orędzie o bliskości Chrystusa i sile zaufania: „Jezu, Ty się tym zajmij!”

Ks. Dolindo Ruotolo zostawił nam orędzie
o bliskości Chrystusa i sile zaufania:
„Jezu, Ty się tym zajmij!”

Chyba nikt w Polsce nie zna lepiej ks. Dolindo Ruotolo niż Joanna Bątkiewicz-Brożek - publicystka i autorka nagradzanych książek. W specjalnej rozmowie z Niedzielą opowiada o fenomenie doświadczonego kapłana z Neapolu, którego postawa pełna pokory i miłosierdzia może być dla nas, w tych niełatwych czasach najlepszym kierunkowskazem.

Damian Krawczykowski: Obchodzimy właśnie w Kościele Tydzień Miłosierdzia – czy możemy powiedzieć, że ks. Dolindo to kapłan Miłosierdzia?

CZYTAJ DALEJ

Jutro 14 kwietnia - Dzień Ludzi Bezdomnych

2021-04-13 19:01

[ TEMATY ]

bezdomni

Karol Porwich

Od 1996 roku 14 kwietnia obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. Krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 16 lat wspiera osoby, które nie mają domu. O godz. 10.00 rozpocznie się symboliczny bieg Dzieła Pomocy św. Ojca Pio wokół Plant w koszulkach z napisem „Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania".

„Sam jest sobie winien", „Wziąłby się to roboty", „Lump, menel, alkoholik" – to tylko niektóre stereotypy, które od lat towarzyszą osobom bezdomnym. W Dziele św. Ojca Pio wiedzą, że bezdomność to nie wybór i o tym mówią z okazji tegorocznego Dnia Ludzi Bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję