Reklama

Obserwator

Hiszpania

W majestacie prawa

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w tym kraju legalne będą eutanazja i wspomagane samobójstwo. Ustawę, której zapisy dotyczą osób cierpiących na „poważne, nieuleczalne lub wyniszczające choroby, które powodują nieznośne cierpienie”, zatwierdzi wkrótce Senat. Sekretarz generalny hiszpańskiej Konferencji Biskupów i biskup pomocniczy w Valladolid – Luis Argüello poradził Hiszpanom, aby w testamentach, na wypadek gdyby nie byli w stanie wyrazić swej woli, zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji. Biskup Argüello odrzucił ją, nazywając zabójstwem, i zapowiedział, że Kościół będzie zachęcał zarówno chorych, jak i personel medyczny do korzystania z klauzuli sumienia. Według niego, ustawa przekroczyła czerwoną linię i stanowi pogwałcenie fundamentalnych zasad cywilizacji zachodniej. – Jesteśmy za godną śmiercią, ale uważamy, że dobra śmierć nigdy nie jest zadawana, bo to jest zabójstwo – oznajmił.

j.k.

Ełk

Relikwie zainstalowane

Wiele ważnych słów padło w czasie uroczystości instalacji relikwii bł. Carla Acutisa w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. – Świadectwo wiary bł. Carla Acutisa wzbudzało w rówieśnikach i innych osobach pragnienie zmiany życia i zbliżenia się do Boga – powiedział biskup ełcki Jerzy Mazur podczas uroczystej Mszy św. z udziałem duszpasterzy młodzieży oraz przedstawicieli grup i wspólnot formujących osoby młode. Wskazał, że bł. Carlo Acutis już jako młody chłopiec nakreślił swój plan na życie: „Być zawsze blisko Chrystusa. Jego motto brzmiało: „Nie ja, ale Bóg”. Hierarcha przypomniał uczestnikom liturgii, że błogosławiony młodzieniec był wielkim czcicielem Matki Bożej. – Codziennie odmawiał Różaniec. Żartował, że ta modlitwa to najbardziej romantyczne spotkanie, jakie codziennie odbywa. Kilkakrotnie poświęcił się Maryi, aby odnowić swoją miłość do Niej i błagać o Jej opiekę – powiedział bp Mazur. Inicjatorem sprowadzenia relikwii do diecezji ełckiej był ks. Adrian Sadowski.

Reklama

w.d.

Pseudouprawnienie

Chcą narzucić poglądy

Amerykańscy biskupi protestują przeciwko tzw. ustawie o równouprawnieniu, która miała być poddana pod głosowanie w niższej izbie parlamentu. Ma ona rzekomo chronić przed dyskryminacją osoby o skłonnościach homoseksualnych czy zaburzeniach tożsamości płciowej. W rzeczywistości narzuca nowe, kontrowersyjne poglądy na temat płci – podkreślają biskupi. List do Kongresu napisali przewodniczący pięciu komisji Episkopatu USA. Zaznaczyli, że poszanowanie godności każdego człowieka jest dla katolików centralną zasadą wiary, dlatego sprzeciwiają się wszelkiej dyskryminacji i popierają wszelkie prawa, które zapewniają poszanowanie ludzkiej godności. Tymczasem dyskutowana w Kongresie ustawa spowoduje dyskryminację wierzących oraz wyrządzi szkody prawne i społeczne. Uderzy w religijne organizacje charytatywne, a zatem pośrednio w tysiące ludzi, którzy korzystają z pomocy. Zmusi do promowania w słowie i czynie „zmiany płci”.

w.d.

Hiszpania

Heroizm służby zdrowia

W liście do przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia abp. Vincenzo Paglii papież Franciszek napisał: „Pamiętam o ich wspaniałomyślności i heroiczności w posłudze przeżywanej jako misji. Przykład wielu naszych sióstr i braci, którzy narazili swoje życie aż do jego utraty, budzi w nas wdzięczność i powód do refleksji”. Okazją była uroczystość upamiętniająca członków personelu medycznego, którzy poświęcili swoje życie, ratując chorych na COVID-19.

j.k.

Język papieża

Pisemnie i ustnie

„Słowa ukazują rzeczywistość, która się zmienia, a w przypadku papieża dają światu nadzieję” – napisał o swojej książce, poświęconej charakterystycznym zwrotom używanym przez papieża Franciszka, Francesc Torralba, profesor Uniwersytetu Ramon Llull w Barcelonie, konsultor Papieskiej Rady ds. Kultury. Jest to rodzaj przewodnika złożonego z wyrażeń stworzonych przez Franciszka, które są kluczami jego nauczania i stanowią syntezę wzniosłych pojęć, które jednocześnie są łatwo dostępne dla wszystkich. Składają się na nie fragmenty wywiadów, przemówień, encyklik, homilii i oficjalnych dokumentów. Autor zaznacza, że wiele z tych zwrotów to wyraz sposobu myślenia papieża z Argentyny, których używał jeszcze przed objęciem funkcji biskupa Rzymu.

Reklama

j.k.

Kraj raj

Los Aleksieja

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został wysłany do kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim. Szef Federalnej Służby Więziennej Aleksandr Kałasznikow oświadczył, że Nawalny „jest tam, gdzie powinien się znajdować”.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w połowie lutego zażądał od władz Rosji, by polityk został wypuszczony z aresztu śledczego. Ocenił, że istnieje zagrożenie dla jego życia. Rosja jednak nie przejęła się tym żądaniem. Moskiewski Sąd Miejski odrzucił 20 lutego apelację złożoną przez obrońców Nawalnego od decyzji sądu niższej instancji o „odwieszeniu” kary więzienia z 2014 r. Nawalny może spędzić w kolonii karnej ok. 2,5 roku. Służby więzienne utrzymywały, że opozycjonista nie respektował obowiązku meldowania się podczas okresu próby. Chodzi o czas, gdy przebywał w szpitalu w Berlinie po tym, jak próbowano go otruć. Nawalnego skazano w 2014 r. na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za rzekomą malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. ETPC uznał w 2017 r., że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.

w.d.

Katar

Śmierć dla mundialu

Ponad 6,5 tys. robotników z Azji Południowej zatrudnionych przy budowie infrastruktury na mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze straciło życie od 2010 r., gdy kraj ten otrzymał prawo do zorganizowania mundialu w 2022 r. – wynika ze śledztwa brytyjskich dziennikarzy. Robotnicy pracują w złych warunkach, w wysokich temperaturach i bez zabezpieczeń, także przy robotach na wysokości. Takie przypadki traktowane są przez władze Kataru jako zgony z przyczyn naturalnych. Zwykle wskazuje się na niewydolność oddechową lub atak serca. Od 2010 r. co tydzień w Katarze umiera średnio 12 robotników z Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i Sri Lanki – wyliczyli brytyjscy dziennikarze, opierając się na oficjalnych danych. Wśród ofiar śmiertelnych jedną czwartą stanowią Nepalczycy, najwięcej robotników z tego państwa pracuje w Katarze. Aż 25% PKB Nepalu pochodzi z przekazów pieniężnych przesyłanych przez nich do kraju.

Reklama

w.d.

Afera szpitalna

180 świadków

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej musi liczyć się z zarzutami korupcyjnymi. Prokuratura przesłuchała ponad 180 świadków i udokumentowano 14 zdarzeń korupcyjnych. Po roku śledztwa w sprawie korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo, którym kierował Grodzki, pętla wokół marszałka się zaciska. Kilka zdarzeń korupcyjnych nie uległo przedawnieniu, dlatego możliwy jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu polityka. – Prokurator w dalszym ciągu kompletuje materiał dowodowy. Weryfikuje uzyskane w tej sprawie dowody, śledztwo jest kontynuowane – powiedział Marcin Lorenc z prokuratury w Szczecinie. Wniosek o uchylenie immunitetu marszałka będzie trudny do przeforsowania w Senacie, w którym większość ma PO. Grodzki zaprzecza braniu łapówek, a w odpowiedzi na zarzuty zawiadomił prokuraturę o zniesławieniu. Złożył też zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zamachu na konstytucyjny organ RP, którym jest sam... marszałek Senatu.

j.k.

Praca

Błędne koło

Informacja o tym, że co szósty absolwent szkoły średniej, który nie chce kontynuować nauki na studiach, pozostaje bez pracy, może zaniepokoić. W porównaniu z wieloma krajami europejskimi, w które skutki pandemii uderzyły znacznie mocniej niż w nas (np. z Hiszpanią, Włochami), sytuacja nie wygląda aż tak dramatycznie. Gorsze jest to, że przez pandemię wpadamy w błędne koło. Po tym, jak firmy ograniczyły programy praktyk i staży, studenci i młodzi absolwenci nie mogą zdobyć doświadczenia zawodowego, którego wymagają od nich pracodawcy, a umiejętności nie mają gdzie zdobywać.

Reklama

j.k.

Z Twittera papieża Franciszka

Panie, Boże nasz, daj nam, chrześcijanom, żyć Ewangelią i rozpoznawać Chrystusa w każdym człowieku.

Podróże

Tylko dla zaszczepionych

Premier Balearów Francina Armengol zaproponowała rządowi centralnemu w Hiszpanii objęcie wysp projektem pilotażowym, który zakłada, że wszyscy przyjezdni muszą mieć certyfikat szczepień. Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis zaproponował w Komisji Europejskiej wprowadzenie certyfikatu szczepień, który umożliwiałby swobodne poruszanie się po wspólnocie. Coraz więcej krajów oferuje swobodny wjazd osobom, które przyjmą szczepionkę. Grecja ustaliła z Izraelem, że oba kraje nie będą musiały spełniać dodatkowych warunków (np. negatywnego wyniku testu na COVID-19). Także podróżujący na Maderę i Islandię nie muszą poddawać się badaniom, jeśli są zaszczepieni, na Seszelach natomiast szczepienie zwalnia z kwarantanny. Minister turystyki Hiszpanii Reyes Maroto wielokrotnie powtarzała, by włączyć paszport zdrowia jako „element bezpiecznego przemieszczania się”.

w.d.

Gospodarka

Plan odbudowy

Rząd odsłonił kluczowe punkty Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Plan ma pomóc wyciągnąć gospodarkę po kryzysie związanym z pandemią COVID-19 i uodpornić ją na przyszłość.

– Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać, jeśli chcemy, by lukę rozwojową między Polską i Zachodem ostatecznie zlikwidować – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przygotowanie KPO to warunek wykorzystania pieniędzy z europejskiego Funduszu Odbudowy. Budżet tego funduszu to 750 mld euro. Polska może liczyć na 57 mld euro (ok. 260 mld zł) unijnego wsparcia. Plan ma być wstępem do zapowiadanego przez rząd wielkiego programu „Nowego Ładu”. – Założenia KPO sprawiają, że jest to plan odbudowy po kryzysie i jednocześnie przebudowy polskiej gospodarki. Nadal chcemy wzmacniać gospodarkę osłabioną w trakcie kryzysu, ale musimy jednocześnie myśleć o wyzwaniach, które czekają nas w perspektywie 5, 10 lat. Wzrost produktywności i konkurencyjności polskiej gospodarki to klucz do skoku cywilizacyjnego na miarę ambicji Polaków – podkreślił premier.

Reklama

a.s.

Japonia

Minister od samotności

Tetsushi Sakamoto został pierwszym ministrem ds. samotności w japońskim rządzie. Stanowisko takie utworzono w związku ze wzrostem liczby samobójstw w kraju w czasie pandemii COVID-19. Liczba samobójstw wzrosła po raz pierwszy od 11 lat. Na swojej pierwszej konferencji prasowej Sakamoto oświadczył, że powołano go na to stanowisko, aby zajął się tym niepokojącym zjawiskiem, zbadał sprawę wzrastającego ubóstwa dzieci i przedstawił strategię walki z tymi problemami. – Chcę podjąć działania, które będą przeciwdziałać samotności i izolacji oraz będą chronić więzi między ludźmi – dodał.

j.k.

Dekret Papieża

„Książęcy” kandydat na ołtarze

Jednym z ośmiorga sług Bożych, wymienionych w dekretach zatwierdzonych przez Franciszka 20 lutego, jest angielski pasjonista o. Ignacy od św. Pawła, czyli George Spencer (1799 – 1864). Agencja Reutera podała, że był on dalekim przodkiem obecnego księcia Williama i księcia Harry’ego. Według agencji, sługa Boży był praprapradziadkiem zmarłej tragicznie w 1997 r. księżnej Diany, a wcześniej – prapradziadkiem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Urodził się w rodzinie anglikańskiej. Przyczyną jego nawrócenia było, jak sam przyznał, „wnikliwe studiowanie ojców Kościoła, szczególnie pism św. Jana Złotoustego (Chryzostoma) i św. Grzegorza Wielkiego, które pomogły mu dostrzec różnicę między katolicyzmem a protestantyzmem”. Po przyjęciu katolicyzmu wyjechał na 2 lata na studia do Rzymu. W 1832 r. przyjął katolickie święcenia kapłańskie, a w 1847 r. wstąpił do pasjonistów, przyjmując imię Ignacego od św. Pawła. Po powrocie na Wyspy Brytyjskie działał głównie wśród biednych imigrantów irlandzkich w hrabstwie West Midlands.

m.k.

Nauka bicia

Czym skorupka...

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji potępiło zorganizowanie w jednej ze szkół „lekcji antydemonstracji”. Nastolatkowie z tarczami oraz sprzętem bojowym mieli udawać zatrzymania kolegów w sali gimnastycznej i ćwiczyć manewry. W rosyjskiej telewizji pokazano młodzież ze sprzętem do tłumienia zamieszek. Uczniowie szkoły w Niżniewartowsku na Syberii mieli pod okiem policjantów inscenizować tłumienie protestów. W Moskwie podjęto decyzję o usunięciu ze stanowiska Olega Šurajeva, szefa MSW w Niżniewartowsku, oraz wydano ostrzeżenia tamtejszym funkcjonariuszom policji i nałożono karę dyscyplinarną na regionalnego komendanta policji.

j.k.

2021-03-02 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XVIII-w. obraz św. Franciszka wrócił po renowacji do klasztoru w Kętach

2022-10-05 21:01

[ TEMATY ]

Kęty

diecezja.bielsko.pl

Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka – zakomunikowały w środę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Zabiegi konserwatorskie powinny zabezpieczyć dzieło na kolejne 50-70 lat.

"Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem" – wskazano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: módlcie się o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy

2022-10-05 10:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do modlitwy o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej nawiązując do wypomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Krajobraz Serca

2022-10-06 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

II Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych odbywa się w Łodzi od 8 – 23 października pod hasłem Krajobraz Serca. Jak podkreślają pomysłodawcy, ideą festiwalu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami oraz pochodzących ze środowisk wykluczonych, realizowanie drogi życiowej zgodnie z talentem i marzeniami.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję