Reklama

Niedziela Podlaska

Nerw chrześcijaństwa

Duch Święty działa w sercach tych, którzy są na Jego działanie otwarci – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. w Niecieczy.

Niedziela podlaska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

sakramengt bierzmowania

Monika Kanabrodzka

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Doparafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niecieczy 19 lutego przybył pasterz diecezji, aby młodzieży udzielić sakramentu bierzmowania oraz poświęcić nowe stacje Drogi Krzyżowej.

Biskup Sawczuk podkreślił, że Eucharystia z udzieleniem Ducha Świętego to radosne wydarzenie dla samych kandydatów, ich rodzin, parafii, Kościoła, choć obecnie przeżywamy przecież Wielki Post i raczej rozważamy sprawy bolesne – mękę Chrystusa.

Nadprzyrodzone dary

Reklama

Wydawać by się mogło, że trudno połączyć to razem. – Nic bardziej mylnego – zauważył bp Sawczuk i wskazał, że należy zwrócić uwagę na dwa istotne momenty. – Kościół zrodził się na Golgocie, a objawił się światu w dzień Pięćdziesiątnicy. Od Golgoty do Pięćdziesiątnicy jest bardzo blisko – zauważył. I dodał: – Zesłanie Ducha Świętego nastąpiło jako owoc męki i śmierci Pana Jezusa.

Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem.

Podziel się cytatem

W dalszej części homilii pasterz diecezji podkreślił, że w dniu, kiedy Żydzi uroczyście wspominali wydarzenia z Synaju, narodził się Kościół. Wtedy Duch Święty dokonał w sercach Apostołów cudu przemiany. – Otrzymali nadprzyrodzone dary, o których wcześniej nie mieli pojęcia i o których nawet nie marzyli. Dostali odwagę, męstwo i zaczęli głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu, które przyszło w Chrystusie – powiedział ksiądz biskup. Duch Święty pomógł im przezwyciężyć lęk i bezradność. Zdaniem Ekscelencji, Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem. Trzeba pamiętać, że szansę zachowania życia ma ten, kto go nie broni za wszelką cenę, ale oddaje. To jest prawda stanowiąca nerw chrześcijaństwa.

Rozważanie męki Pańskiej

Osiemnaście młodych osób, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Piotra Sawczuka. Nad przygotowaniem młodzieży czuwał ks. Waldemar Górski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, oraz Anna Chmiel, katechetka z Zespołu Szkół Publicznych w Sabniach. Przedstawiciele rodziców oraz młodzieży wyrazili wdzięczność bp. Sawczukowi, księdzu proboszczowi oraz pani katechetce za udzielenie i przygotowanie do sakramentu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zaplanowane rok wcześniej poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej zostało przełożone na tegoroczny okres Wielkiego Postu. Wierni będą mogli z wiarą obchodzić te stacje i zagłębiać się w rozważania męki Pańskiej. Ufundowane stacje Drogi Krzyżowej przez rodzinę Mazurczaków i Pietrzykowskich nawiązują stylem do wnętrza świątyni.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar wiary

Niedziela lubelska 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

sakramengt bierzmowania

Grzegorz Jacek Pelica

Pamiątką bierzmowania są poświęcone krzyże

Pamiątką bierzmowania są poświęcone krzyże

Przez pokolenia mieszkańcy Świerszczowa przekazywali sobie wiarę i miłość do Boga.

Rzymskokatolicka parafia św. Bazylego została erygowana 3 października 1921 r. w dekanacie siedliskim (ówczesna diecezja podlaska). Uczczeniem setnej rocznicy były uroczystości odpustowe i sakrament bierzmowania, którego 20 czerwca udzielił młodzieży abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Niemieccy biskupi z zadowoleniem przyjmują kampanię LGBT: Droga Synodalna do zmiany nauczania Kościoła

2022-01-25 14:05

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Kilku biskupów w Niemczech z zadowoleniem przyjęło szeroko zakrojoną, inspirowaną przez media kampanię LGBT z udziałem niemieckich księży i pracowników kościelnych, która oskarża Kościół katolicki o utrzymywanie "oszczerczego" nauczania na temat "płci i seksualności".

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu i tożsamości płciowej musi się zmienić - a niemiecka Droga Synodalna jest właściwym środkiem do osiągnięcia tego celu. Takie było przesłanie diecezji i stowarzyszeń kościelnych 24 stycznia z okazji kampanii "Out In Church".

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba w Polsce i na świecie modlą się o pokój na Ukrainie

2022-01-25 20:03

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Franciszek

Rycerze Kolumba

flickr.com

Papież Franciszek ustanowił środę 26 stycznia Dniem Modlitwy o Pokój na Ukrainie. W odpowiedzi na to wezwanie i na wezwanie polskich i ukraińskich duchownych Rycerze Kolumba w Polsce podjęli specjalną akcję modlitewną „Most Jedności i Braterstwa w modlitwie”.

W ramach tej akcji 26 stycznia o godzinie 21:00 – w godzinie Apelu Jasnogórskiego – Rycerze z całej Polski wraz ze swoimi rodzinami i wszystkimi ludźmi dobrej woli zjednoczą się w modlitwie o pokojowe rozwiązanie eskalującego napięcia na granicy Rosji i Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję