Reklama

Prasa zagraniczna

Nienarodzone dzieci cierpią

Grupa brytyjskich posłów pro-life opracowała wniosek parlamentarny przedstawiający najnowsze dowody na to, że dziecko w życiu płodowym odczuwa ból. Z badań naukowców wynika, że dzieje się tak prawdopodobnie od 12. tygodnia ciąży, a są dowody, że nawet wcześniej. Parlamentarzyści zwrócili uwagę na drastyczne niespójności brytyjskiego prawa. Obecnie zabijanie tzw. chronionych zwierząt – samic w ciąży – podlega ściślejszym przepisom prawnym niż zabijanie nienarodzonych ludzi na tym samym etapie rozwoju.

The Piller

Biden dzieli

Joe Biden jest drugim katolikiem, który zamieszkał w Białym Domu. Stałym punktem jego tygodniowego rozkładu zajęć jest m.in. uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii w Georgetown. Jest jednak jeden szkopuł – Biden jest zwolennikiem aborcji. Już w pierwszych decyzjach cofnął rozporządzenia Donalda Trumpa, który zablokował finansowanie zagranicznych organizacji promujących aborcję. Jak więc oceniać Bidena, kiedy przyjmuje Komunię św.? Amerykańscy biskupi są podzieleni. Większość uważa, że odmowa udzielenia Komunii św. Bidenowi jest polityzowaniem Eucharystii.

Corriere Della Sera

Co oznacza decyzja niemieckich biskupów?

Reklama

Czy to jest wyzwanie, które Kościół w Niemczech rzucił papieżowi? Tak prowokują niektóre tytuły włoskich gazet. Inni nie widzą w tym prowokacji, ale podążanie drogą wskazaną przez samego Franciszka, który niedawno powołał do Sekretariatu Synodu Biskupów francuską zakonnicę. Powołanie przez niemieckich biskupów na stanowisko sekretarza generalnego krajowej konferencji biskupiej Beate Gilles obrońcy drugiej tezy widzą właśnie w tym kluczu: zwiększenia roli kobiet w zarządzaniu Kościołem.

Niemiecka konferencja biskupia będzie pierwszym takim ciałem na świecie, które zatrudni kobietę. Pracami tego gremium kierują sekretarz generalny razem z przewodniczącym. Beate Gilles od wielu lat pracuje w Kościele. Ma doktorat z teologii. Ostatnio w diecezji Limburg, którą kieruje bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, zarządzała pracami wydziału dzieci, młodzieży i rodzin. Gilles stanowisko obejmie w lipcu.

AP

Ksiądz skarży biskupa

Niewykluczone, że to pierwszy tego typu przypadek. Amerykański ksiądz – 61-letni Daniel Lacroix z diecezji Fall River w Massachusetts pozwał do sądu cywilnego swojego biskupa Edgara da Cunhę. Kapłan nie zgadza się z decyzją diecezjalnej komisji, która za wiarygodne uznała oskarżenia o czyny pedofilskie i pozbawiła go pełnionych urzędów. Kapłan nigdy nie został oskarżony ani tym bardziej skazany przez sąd powszechny.

Reklama

Ksiądz Lacroix nie zgadza się z decyzją diecezjalnej komisji badającej przypadki przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Twierdzi, że jest niewinny, a oskarżenie jest fałszywe.

Jego adwokat podkreśla, że ksiądz został niesłusznie oskarżony i zniesławiony, co zrujnowało mu życie.

Duchowny wytoczył biskupowi proces nie po to, by domagać się finansowego zadośćuczynienia, ale by przed sądem powszechnym oczyścić swoje imię i udowodnić niewinność.

The Tablet

Czy papież znowu zaskoczy?

Byłaby to niespodzianka, bo do tej pory papież nie uczestniczył w tego typu spotkaniach międzynarodowych. Chodzi o konferencję klimatyczną COP, która w listopadzie ma się odbyć w Glasgow w Szkocji. Wiadomo, że Franciszkowi bardzo zależy na ochronie środowiska naturalnego, a według zapowiedzi, spotkanie w Glasgow ma szansę być w tej kwestii decydujące, bo podjęte tam międzynarodowe zobowiązania będą znacznie poważniejsze niż te, które podpisano w 2015 r. w Paryżu.

Niewiadomych jest jednak nadal sporo, dlatego część obserwatorów uważa, że wizyta papieża i jego determinacja byłyby w sprawie ochrony klimatu pomocne. Na razie w Watykanie nikt oficjalnie nie mówi, czy wizyta się odbędzie, ale The Tablet uzyskał informację, że nikt jej też nie wyklucza. Jeżeli doszłoby do niej, byłaby ona krótka, zapewne jednodniowa.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co rośnie w nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2018, str. 33

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.

Trzeba jednak zauważyć, że wzrost sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszak może wzrastać dobro, ale może także wzrastać zło. Żyjemy w czasach, w których rozpowszechniony jest zabobon postępu, który głosi, że nowe jest zawsze lepsze od starego. To jedna z przyczyn szybkiego rozpowszechniania się zła w postaci np. przekręcania znaczeń podstawowych pojęć, takich jak małżeństwo i rodzina. Co więcej, niekiedy może się wydawać, że zło rośnie szybciej niż dobro. Dlatego Jezus uczy nas zaufania i cierpliwości. Królestwo Boże nie przegrywa z królestwem szatana. Może wydawać się małe, niepozorne, jak ziarnko gorczycy, ale prędzej czy później wyrośnie we wspaniałą roślinę, w której gałęziach można znaleźć schronienie. Autentyczny, trwały wzrost dobra wymaga pokory. Czytamy u proroka Ezechiela, że drzewo wysokie, będzie poniżone, a drzewo niskie wywyższone. Chełpiący się swoją wielkością niech zatem uważają, bo mogą upaść. Pokornego natomiast podźwignie Pan. Niekiedy czujemy się jak uschłe drzewo, które nie przynosi żadnego owocu. Dzisiejsze Słowo nas pociesza: powierz swą słabość Bogu, w Nim odnajdziesz sens swego życia. Zauważyliśmy, że Jezus uczy nas cierpliwości w oczekiwaniu owoców, ale trzeba najpierw podkreślić, że sam Bóg jest cierpliwy. Duch Święty cierpliwie działa w nas i wokół nas, byśmy mogli żyć wiecznie. Niestety, cierpliwy umie być także duch zły. Wskazywał na to m.in. Efrem z Edessy (zm. 373). Diabeł krąży wokół nas cierpliwie, by nas zniewolić, często pod pozorem dobra. Zauważmy, jak działa przemysł aborcyjny albo ideologia tzw. mniejszości seksualnych. Zaczynają od przekonywających słów o wolności, tolerancji, poszanowaniu inności, i powoli doprowadzają do ustanowienia kolejnych, chorych praw, do medialno-prawnego zamordyzmu, w którym nie można publicznie nazwać zła złem. Przeciwstawiajmy się tym trendom, patrząc na Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli większa liczba wiernych w kościołach

2021-06-13 07:37

[ TEMATY ]

kościoły

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli w kościołach i w miejscach kultu może być zajęta połowa miejsc. Cieszy nas bardzo, że jest możliwe szersze otwarcie kościołów - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że od 13 czerwca będzie mogła być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży męskiej we wrocławskim seminarium

2021-06-13 10:12

pl/wikipedia.org/kriskros

Klerycy oraz księża przełożeni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zapraszają na ostatnie w tym roku akademickim rekolekcje dla młodzieży męskiej.

Odbędą się one od 19 do 20 czerwca, stacjonarnie w budynku seminarium - pl. Katedralny 14. Hasło naszego dnia skupienia brzmi: “#Zaszczepienie. Nawiązuje ono do biblijnego symbolu winnej latorośli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję