Reklama

Felietony

Powiedz Panu Bogu o swoich planach...

Jeden dzień życia

Niedziela Palmowa to jak ostatni dzwonek przed ostatnią lekcją w szkole. Pozostaje już tylko odliczanie dni i godzin, i będziemy wkrótce na mecie. W tym roku znów czas jest niepewny, więc serca niespokojne, i tylko nadzieja w nich pozostaje niezmieniona. Życie, życie...

Reklama

Pan Sylweriusz z Czarnej Wody napisał: „«Powiedz Panu Bogu o swoich planach» – mawia mój znajomy, nasz lokalny poeta Kazimierz Kujawski. Dołączam dwa nowe tomiki... Otóż jeszcze dwa lata temu snuliśmy z żoną plany. Były one różne, głównie podróżnicze. Niestety, choroby żony i – częściowo – moja zniweczyły je. Ponieważ dawno już nie pisałem, informuję, że życie moje zupełnie się zmieniło. Opiekuję się żoną, i tak to powinno być. Jesteśmy na siebie zdani. Czasami jest ciężko, ale jesteśmy razem, budzimy się, chodzimy i na miarę naszych możliwości zdrowotnych i finansowych cieszymy się naszymi dziećmi, wnuczkami i wnukami. Oczywiście, sytuacja z koronawirusem nie ułatwia życia, ale to dotyczy nas wszystkich. Z tych powodów jesteśmy też zmuszeni uczestniczyć w Mszach św. telewizyjnych – ze Świątyni Opatrzności Bożej. Trochę i mojej świątyni, bo wspieram ją datkami. A i kiedyś mieszkałem nieopodal. No i słuchamy Pani felietonów w radiu...”. Tu urwę ten wątek, żeby nie popaść w samozachwyt. Dalej czytamy: „Nie wiem, czy wyciągam dobre wnioski, ale w moim odczuciu Pani felietony stały się dużo spokojniejsze, z odczuciem «przygniatających» nas lat...”.

I moja uwaga już na koniec: zamiast lat „przygniatających”, proponuję użyć słowa „uskrzydlających”. Patrzmy w górę, Panie Sylweriuszu! Zawsze do góry!

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: bliżej beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

2021-06-19 13:49

Margita Kotas

19 czerwca 2021 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Eminencję kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę Kongregację do promulgowania 1 dekretu o cudzie, 1 dekretu o męczeństwie oraz pięciu – heroiczności cnót. Jeden z dekretów o heroiczności cnót dotyczy Polki, siostry Anieli Róży Godeckiej (1861-1937), założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

Aniela Róża Godecka urodziła się w 1861 r. w Rosji – w mieście Korczewa nad Wołgą. Jej ojciec Jan Godecki pracował tam jako lekarz powiatowy. Choć pochodzili z Mińszczyzny, rodzice Anieli zdecydowali się na przeniesienie się w głąb Rosji, gdyż chcieli ustrzec się przed przymusowym przejściem na prawosławie. Natalia Godecka, z domu Bachtysto, pochodziła z rodziny unitów, więc po ukazie z 1839 r., nakazującym unitom przejście do Cerkwi prawosławnej, zostałaby „zagarnięta”, jak pisała po latach jej córka, przez religię panującą.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo w Choroniu: świat potrzebuje światła Chrystusowego

2021-06-19 15:32

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

poświęcenie

klasztor

Choroń

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

– Świat potrzebuje światła Chrystusowego i soli, która go nie tylko ocali, ale przeniesie w nową rzeczywistość nowej ziemi i nowego nieba – powiedział w Choroniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski poświęcił Mały Klasztor „Światłość Najświętszego Oblicza” Małych Braci Baranka.

– Dziękujemy za to, że jesteś wśród nas, w swojej owczarni. To wielka radość i wielki dzień. Dziękuję również za przyjęcie naszej wspólnoty do archidiecezji – mówił na rozpoczęcie liturgii br. Francois Dominique, przeor Małych Braci Baranka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję