Reklama

Nie truj siebie i innych

Nawet 37 tys. zł dofinansowania można uzyskać na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i termomodernizację budynku jednorodzinnego z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 59

Adobe Stock

Choć to niemała suma, program ten nie cieszył się dużym zainteresowaniem. By wymienić stary kocioł czy piec, ludzie chętniej korzystali z lokalnych programów – gminnych czy miejskich. Dzięki udogodnieniom, które rząd wprowadził w połowie ub.r., liczba wniosków zaczęła rosnąć. Jest o co się starać. Na program „Czyste Powietrze”, który będzie trwał do 2029 r., przeznaczono 103 mld zł.

Dla kogo jest przeznaczony?

– Na dofinansowanie mogą liczyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą w tych domach jednorodzinnych. Nie ma natomiast możliwości dofinansowania inwestycji w domach, których budowa jeszcze trwa. Nie wszyscy też dostaną po równo pieniędzy. Na dotację do wymiany przestarzałych kotłów na paliwo stałe, zakupu i montażu np. pompy ciepła, ocieplenia domu czy montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej może liczyć 3 mln budynków jednorodzinnych. Maksymalna wysokość dotacji dla całego przedsięwzięcia wynosi do 25 tys. zł i otrzymają ją zainteresowani, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł – informuje Dorota Kowalczk z NFOŚiGW. Kwota ta może ulec zwiększeniu o 5 tys. zł, tj. do 30 tys. zł w przypadku przedsięwzięcia obejmującego mikroinstalację fotowoltaiczną. Z podwyższonego poziomu dofinansowania do 32 tys. zł mogą korzystać osoby, których przeciętny miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie jest wyższy niż 1,4 tys. zł, a dla osób samotnych – 1,96 tys. zł. Maksymalną kwotę dotacji można zwiększyć o 5 tys. zł do 37 tys. zł, jeśli przedsięwzięcie obejmuje zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem likwidacji w budynku starego „kopciucha” na paliwo stałe. Przyznana dotacja nie oznacza jednak pełnego finansowania całego przedsięwzięcia – konieczne jest zapewnienie przez beneficjenta programu wkładu własnego. Dla wielu rodzin to przeszkoda nie do pokonania. Od połowy roku to ma się zmienić.

Co się zmieni?

Reklama

W nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” przewidziano możliwość pozyskania dodatkowego lub pomostowego finansowania całego przedsięwzięcia w formie niskooprocentowanej pożyczki oferowanej przez wybrane banki komercyjne.

Uproszczone zostały procedury przyznawania dotacji oraz sam formularz wniosku o dofinansowanie, w którym należy złożyć oświadczenie dotyczące dochodów. Na oświadczenie mogą jednak przejść tylko osoby ubiegające się o dofinansowanie w podstawowym wymiarze.

Do realizacji programu włączą się gminy. Urzędnicy pomogą wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie. W gminie można też będzie uzyskać zaświadczenie potwierdzające prawo do zwiększonego poziomu dofinansowania. Dla gmin, które wesprą realizację programu „Czyste Powietrze”, rząd przewidział specjalne bonusy finansowe, m.in. za największą aktywność pod względem liczby składanych wniosków.

Reklama

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” nie wyklucza dotacji na to samo przedsięwzięcie z gminnych programów niskoemisyjnych. Można zatem wystąpić do gminy, która na swoim terenie realizuje programy ograniczające niską emisję, o dodatkowe wsparcie dotacyjne. W ten sposób możliwe jest uzyskanie dotacji na znacznie większą część poniesionych wydatków, które pochłaniają wymiana kotła oraz ocieplenie domu.

W Polsce do wymiany jest wciąż ok. 3 mln starych pieców na węgiel i drewno, tzw. kopciuchów. Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym. Każdego roku w naszym kraju smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 40 tys. osób.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję