Reklama

Prasa zagraniczna

Zmarł kontrowersyjny teolog

Hans Küng, wpływowy i kontrowersyjny szwajcarski teolog, zmarł we wtorek po Wielkanocy w swoim domu w Tybindze, na zachodzie Niemiec. Miał 93 lata. W czasie Soboru Watykańskiego II służył biskupom jako doradca. Później jego kontrowersyjne nauczanie doprowadziło do stwierdzenia Kongregacji Nauki Wiary z 1979 r., że Küng „odszedł od integralnej prawdy wiary katolickiej, a zatem nie można go już uważać za teologa katolickiego, ani nie może pełnić jako takiej funkcji w nauczaniu”. Nigdy nie odzyskał misji katolickiej, choć w czasie pontyfikatu Benedykta XVI spotkał się z papieżem.

The Tablet

Drakońskie restrykcje

W Irlandii Kościoły i inne miejsca kultu pozostają zamknięte już od 6 miesięcy, z krótką przerwą w czasie Bożego Narodzenia. W państwie obowiązuje piąty stopień restrykcji pandemicznych, a otwarcie kościołów będzie możliwe, gdy zostanie ogłoszony poziom drugi. Biskupi coraz częściej podnoszą głos w obronie potrzeb katolików oraz przedstawicieli mniejszości religijnych w Irlandii. Podkreślają, że rząd lekceważy potrzeby duchowe obywateli, a przedsięwzięte środki są nieproporcjonalne do zagrożenia epidemicznego w zachowujących rygory sanitarne budynkach kościelnych.

Pew Research Center

Dla kogo Komunia św?

Reklama

Odkąd Joe Biden, jako drugi w historii USA katolicki polityk, został prezydentem, na nowo odżyła sprawa, czy powinien on przyjmować Komunię św., czy duchowni powinni mu jej odmawiać. Sprawa dotyczy tego, że Biden jest zadeklarowanym zwolennikiem zabijania nienarodzonych dzieci, choć swoje stanowisko przedstawia w zawoaloowanej formie, jako akceptację wyroku Sądu Najwyższego w USA z 1973 r., który dozwolił na przerywanie ciąży.

Amerykański episkopat, który w tej kwestii jest podzielony, wypracowuje stanowisko w tej sprawie. Pew Research Center postanowił zapytać o zdanie amerykańskich katolików. Za tym, by Bidenowi odmawiać Komunii św., jest jedna trzecia katolickich respondentów, a dwie trzecie jest przeciwnego zdania. Spośród katolików głosujących na republikanów ponad połowa nie udzielałaby mu Komunii św., w przypadku afiliacji demokratycznej natomiast przytłaczająca większość jest za. Przy okazji zapytano też o kilka innych kwestii, takich jak: kara śmierci, nauczanie nt. homoseksualizmu czy sprawa imigrantów.

Orthodox Times

Ujednolicić kalendarz

Swego rodzaju zgorszeniem i jednym z najbardziej wyraźnych znaków podziału pozostaje świętowanie najważniejszych świąt Zmartwychwstania Pana przez chrześcijan różnych wyznań w innych datach. Dotyczy to przede wszystkim Kościóła prawosławnego. Sprawa nie jest nowa, bo kwestia ujednolicenia kalendarza liturgicznego została przedstawiona już na soborze w Nicei w 325 r. Chrześcijański świat będzie obchodził 1700. rocznicę tego wydarzenia za 4 lata, a co najciekawsze, obchody zbiegną się z wyjątkowym zrównaniem kalendarza Kościołów zachodniego i wschodniego. W 2025 r. Wielkanoc na Wschodzie i Zachodzie przypadnie bowiem w tym samym dniu. Na te ważne okoliczności zwrócił uwagę abp Hiob (Gecza) – współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a prawosławnym i stały przedstawiciel Patriarchatu Konstantynopolskiego w Światowej Radzie Kościołów. Hierarcha uznał, że to dobry moment, aby wypełnić zalecenia soboru w Nicei w tej kwestii.

L´Unione Sarda

Kardynał Becciu jest zadowolony

Reklama

W Wielki Piątek na wielu portalach religijnych była to jedna z pierwszych informacji. Początkowo przyjmowano ją z niedowierzaniem, wiadomość ta jednak okazała się pewna.

Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek papież Franciszek odprawił razem z kard. Angelo Becciu, którego we wrześniu ub.r. równie niespodziewanie odwołał z szefowania Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tamten ruch papieża odczytywano w kontekście informacji o niejasnym zarządzaniu funduszami finansowymi, które były wtedy w dyspozycji Sekretariatu Stanu. Obecnie niektórzy piszą, że Ojciec Święty chciał tym symbolicznym gestem przyznać się do błędu w ocenie sytuacji. Sardyńska prasa donosiła, że kardynał jest bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy. Podobnie jego rodzina, szczególnie brat. Tonio Becciu zdradził, że jego brat poinformował go o tym osobiście. – Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni. To wspaniała rzecz – dodał.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję