Reklama

Niedziela Lubelska

Pokochać Pismo Święte

Odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w życiu osobistym to główne zadanie Tygodnia Biblijnego.

W niedzielę, 18 kwietnia, rozpoczął się 13. Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Przeżywany jest pod hasłem: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6, 35). Motto nawiązuje do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej. W Niedzielę Biblijną odbywa się też Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Piąta edycja tego wydarzenia przyjęła za lekturę Ewangelię według św. Marka. Z powodu pandemii większość akcji przeniosła się do internetu. Jak podkreśla ks. prof. Mirosław Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, celem tych wydarzeń jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.

Diecezjalne obchody Niedzieli Biblijnej odbędą się w kościele rektoralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 nastąpi włączenie nowych członków do Dzieła Biblijnego. Eucharystii będzie przewodniczył ks. M. Wróbel, a homilię wygłosi ks. dr Marcin Zieliński. Transmisja liturgii dostępna pod linkiem: www.pobrygidkowski.pl . Podczas Mszy św. wierni otrzymają fragmenty tekstów biblijnych do osobistego rozważania i aktualizowania w życiu. Ponadto w parafiach odbędzie się uroczysta intronizacja Pisma Świętego. Duszpasterze wygłoszą homilie biblijne, zachęcając do systematycznego czytania Słowa Bożego w rodzinach i w grupach parafialnych. Dopełnieniem biblijnych wydarzeń będą spotkania on-line. 20 kwietnia o godz. 18.00 kolejne spotkanie z cyklu W Blasku i Mocy Słowa Bożego poprowadzi ks. M. Wróbel; tematyka spotkania koncentrować się będzie na symbolice chrzcielnej w Apokalipsie św. Jana. 21 kwietnia o godz. 17.30 Biblijną Drogę Światła prowadzi ks. M. Zieliński. W kolejnych dniach odbędzie się Szkoła Słowa Bożego (22 kwietnia, godz. 18.00) i spotkanie nt. Msza św. w nauczaniu św. Pawła (23 kwietnia, godz. 19.00). Więcej informacji na www.biblista.pl/diecezja-lubelska .

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czemu służy Narodowe Czytanie Pisma Świętego?

Od czterech lat Tydzień Biblijny rozpoczyna się aktem Narodowego Czytania Pisma Świętego w każdym kościele parafialnym w Polsce.

Zasadniczym impulsem do wprowadzenia w 2016 r. Narodowego Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Bo gdy mowa o chrzcie, to od razu dotykamy wiary, która rodzi się ze słuchania słowa Bożego i z zanurzenia w wodzie żywej – Duchu Świętym (por. J 3, 5; 4, 12; 7, 39). Celebracją narodowego czytania czcimy zmartwychwstałego Chrystusa, który jest wśród nas przez Ducha Świętego. A najbardziej podstawową formą tej zbawczej obecności, bliską każdemu, jest Pismo Święte. Warto pytać: Po co zmartwychwstały Pan przez Ducha Świętego chce być tak właśnie obecny i działać w naszym życiu?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję