Reklama

Niedziela Przemyska

Stowarzyszenie przyjaciół Słowa

W Tygodniu Biblijnym bardziej niż kiedykolwiek zwracamy uwagę na księgę Pisma Świętego, bierzemy ją do ręki, czytamy i rozważamy. W tym czasie warto także poznać grupę, która pochyla się nad formacją do właściwego rozumienia słowa Bożego i życia nim na co dzień.

Niedziela przemyska 16/2021, str. IV-V

Archiwum

W Kongresie Biblijny wzięli udział wierni z całej archidiecezji

W Kongresie Biblijny wzięli udział wierni z całej archidiecezji

Niezwykle ważnym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce było powołanie do istnienia Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II (2005 r.). Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych o zasięgu ogólnopolskim, które może działać na terenie poszczególnych diecezji za zgodą miejscowego biskupa. W naszej archidiecezji Dzieło Biblijne ustanowił abp Józef Michalik 4 lutego 2006 r., a jego moderatorem mianował ks. Stanisława Haręzgę. Celem Dzieła jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie w kaznodziejstwie i katechezie, a także w formacji indywidualnej wiernych.

Formacja

Pierwszorzędną troską Dzieła Biblijnego jest przygotowywanie i formacja członków zwyczajnych oraz wszystkich zainteresowanych poznawaniem i lekturą Pisma Świętego. Członkiem zwyczajnym stowarzyszenia może zostać każdy, kto ukończył kurs wprowadzający w zrozumienie i lekturę Biblii. Ostatnio taki kurs rozpoczął się w Leżajsku, lecz z racji epidemii został przerwany i będzie dokończony dopiero w sprzyjających ku temu warunkach. Obecnie Dzieło Biblijne w archidiecezji liczy 111 członków. Samo członkostwo nie wiąże się z jakimiś specjalnymi dodatkowymi obowiązkami. Istotne jest bycie apostołem słowa Bożego w rodzinie, parafii, środowisku życia i pracy. W związku z tym konieczna jest osobista troska o ciągle żywy kontakt ze słowem Bożym oraz pogłębianie swej formacji biblijnej. Dzieło Biblijne umożliwia ją swoim członkom i wszystkim zainteresowanym Biblią poprzez organizowanie dni skupienia, kursów, warsztatów, sympozjów czy rekolekcji biblijnych. Informacje o tych propozycjach są podawane przez diecezjalne media (Niedziela, Radio Fara), na stronie internetowej archidiecezji oraz na łamach rocznika Zamieszkać w Słowie. Od 2019 r. jest to oficjalne pismo Dzieła Biblijnego, którego celem jest wspieranie szeroko rozumianej odnowy i apostolatu biblijnego w archidiecezji. Zgodnie ze swoim tytułem rocznik chce być pomocą i wsparciem w byciu przyjacielem Jezusa Chrystusa – Wcielonego Słowa, ucząc korzystania z Pisma Świętego w celu słuchania słowa Bożego, przyjmowania go w Kościele i byciu jego apostołem w świecie.

Kongres biblijny

Reklama

Podsumowaniem działalności duszpasterskiej przemyskiego Dzieła Biblijnego w latach 2006-2019 był ogólnodiecezjalny kongres biblijny pod hasłem „Panie, uświęć nas w prawdzie”. Trwał on od 21 września do 9 listopada 2019 r. i był wielkim świętem Biblii. Objął całą archidiecezję w ramach sześciu archiprezbiteratów ze stacjami w Polańczyku, Strachocinie, Łańcucie, Jarosławiu, Krośnie i Przemyślu. Kongresowi w całości został poświęcony drugi numer rocznika Zamieszkać w Słowie (2020 r.). Na program każdej uroczystości kongresowej składały się następujące punkty: rozpoczęcie i obrzęd otwarcia kongresu, dwa wykłady biblijne, lokalny program kulturalny o tematyce biblijnej, przerwa na posiłek, wspólnotowa modlitwa słowem Bożym przed Najświętszym Sakramentem oraz Msza św. pod przewodnictwem jednego z przemyskich biskupów.

Odnowa biblijna parafii

Kongres biblijny stał się inspiracją do powstania duszpasterskiego projektu odnowy biblijnej parafii. Przystąpiło do niego 39 parafii archidiecezji. Kongres był też okazją do wyłonienia 58 grup i wspólnot, które skupiają miłośników Pisma Świętego. Proboszczowie tych parafii zostali także zaproszeni do udziału w projekcie odnowy biblijnej. Istotnym jej narzędziem jest systematyczne prowadzenie parafialnej szkoły słowa Bożego, dającej wiernym możliwość poznawania Biblii, uczenia się jej lektury i modlitwy słowem Bożym. Zadaniem Dzieła Biblijnego stało się podtrzymywanie i ożywianie zapoczątkowanego „ruchu biblijnego”. Na pierwszym miejscu chodzi o coroczne przygotowanie materiałów potrzebnych do prowadzenia szkoły słowa Bożego, ściśle powiązanych z duszpasterskim programem diecezjalnym i całego Kościoła w Polsce, czy też dodatkowych materiałów związanych z potrzebami apostolatu biblijnego. W obecnym roku duszpasterskim 2020/2021 materiały Dzieła Biblijnego dotyczą Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej. Do ich przygotowania zostały wykorzystane opisy ewangelicznych uczt z Jezusem. Odkrywając ich przesłanie, można bowiem uczyć się, jak powinno przeżywać się ucztę eucharystyczną, tę niezwykłą wspólnotę stołu z Panem oraz braćmi i siostrami w wierze.

Niedziela Słowa Bożego i Tydzień Biblijny

Każdego roku Dzieło Biblijne angażuje się w obchód dwóch ważnych wydarzeń duszpasterstwa biblijnego. Od 2020 r. jest to ogólnokościelna Niedziela Słowa Bożego, ustanowiona przez papieża Franciszka listem apostolskim wydanym 30 września 2019 r. Natomiast od 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła ogólnopolską Niedzielę i Tydzień Biblijny, wyznaczając dla niego czas od III do IV Niedzieli Wielkanocnej. W tym roku jest to tydzień od 18 do 24 kwietnia. Rozpoczynająca go niedziela jest równocześnie Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. Ogólnopolskie uroczystości z nim związane odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze. Na okoliczność Tygodnia Biblijnego ogólnopolskie Dzieło Biblijne przygotowało bogate materiały duszpasterskie w biuletynie Przegląd Biblijny 13 (2021). Otrzymała go każda parafia w archidiecezji. Choć wykorzystanie tych materiałów ograniczone jest z racji panującej epidemii, warto, by duszpasterze z nich skorzystali czy to w ramach odbywających się celebracji, czy też szukając nowych pomysłów i możliwości dotarcia do wiernych poprzez transmisje on-line. Na tegoroczny Tydzień Biblijny przemyskie Dzieło Biblijne proponuje konferencje pt. „Od lektury do życia słowem Bożym”. Codziennie będzie je transmitować nasze Radio Fara. Bliższe informacje na ten temat, z możliwością odsłuchania wygłoszonych konferencji, znajdziemy na stronie internetowej radia (radiofara.pl) czy archidiecezji przemyskiej (przemyska.pl).

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję