Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ksiądz nagrywa podcast

Obco brzmiące słowo „podcast” to nic innego, jak forma dźwiękowej lub filmowej audycji dostępnej w Internecie w postaci regularnych odcinków o określonej tematyce.

Niedziela sosnowiecka 16/2021, str. VIII

Jarosław Ciszek

Ks. Paweł Gielec przy pracy

Ks. Paweł Gielec przy pracy

Podcast o nazwie „Tu i Teraz” można znaleźć na platformach YouTube oraz Facebook. Prowadzi go ks. Paweł Gielec, wikariusz sosnowieckiej parafii św. Jacka. Skąd pomysł? – To była spontaniczna decyzja – wyjaśnia ks. Gielec. – Po namowach ludzi zacząłem nagrywać i przekazywać innym swoje kazania na nośniku – dodaje. Ks. Gielec to także zaprawiony pielgrzym, wędrujący po kilkaset kilometrów do Santiago de Compostela, a w 2016 r. uczestniczący w projekcie jaworznickiej wspólnoty „Betlejem” Droga pojednania – pieszej pielgrzymki o dystansie 1600 km do Lisieux. Ta pielgrzymka jest ważną częścią podcastu, bo po przekazywaniu nagranych kazań ks. Gielec zaczął w tej samej formie przekazywać spisane na komputer notatki z wyprawy. Podobnie jak w przypadku kazań reakcje ludzi były bardzo pozytywne. – Chcieli, żeby dotarło to do jeszcze większej liczby ludzi. Tak zrodziła się idea podcastu – sam także jako odbiorca korzystam z takich kanałów – zdradza.

Reklama

Pierwszy odcinek pojawił się pod koniec stycznia – kolejne, trwające od 20 do 40 minut, lądują na kanale co dwa tygodnie. Co można tam znaleźć? Poza osobistymi wspomnieniami z drogi, m.in. rozmowę z Markiem – mieszkańcem „Betlejem”, współtowarzyszem podróży do Lisieux, w której opowiada o swoim niełatwym życiu. Ale także wiele przemyśleń, które mogą być motywacją do lepszego i pełniejszego życia.

Dlaczego „Tu i Teraz”? – Bo żyjemy w konkretnym czasie i momencie, a bardzo często tego nie potrafimy – wyjaśnia autor podcastu. – Jesteśmy nieraz w tyle, nieraz myślimy do przodu. A chodzi o to, żeby cieszyć się życiem, nie być ciągle zapracowanym, poukładać wartości, przyjąć na spokojnie pozytywne treści, podjąć rzucone wyzwanie. To też jest przesłanie ewangeliczne – musimy żyć Ewangelią właśnie tu i teraz! – dodaje kapłan. – Chciałbym rozwijać tę formę kontaktu z ludźmi i poszerzać grono odbiorców – mówi ks. Gielec. Ma niezły mikrofon ze specjalnym sitkiem, podłączony do komputera i specjalnego programu do nagrywania i obróbki dźwięku oraz przenośny dyktafon oraz podstawkę, dzięki której może wygodnie nagrywać przygotowany tekst. W zalewie bylejakości, propozycja ks. Gielca wydaje się strzałem w dziesiątkę i szansą na dotarcie z Dobrą Nowiną także do osób spoza parafii, diecezji, a nawet spoza grona wierzących, bowiem przekazywane prawdy – choć osadzone w duchu chrześcijańskim – mówią o uniwersalnych wartościach.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję