Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegomskie Bractwo Józefowe

Rok św. Józefa to nie tylko budzenie na nowo świadomości wiernych o sprawiedliwym mężu Maryi, ale także szczególna troska o te osoby, które już od wielu lat żyją duchowością opiekuna Świętej Rodziny.

Niedziela świdnicka 16/2021, str. VIII

Krystyna Smerd

Zaufanie Bogu to początek pięknej drogi na wzór św. Józefa – mówił ks. Adrian Fajkowski

Zaufanie Bogu to początek pięknej drogi na wzór św. Józefa – mówił ks. Adrian Fajkowski

Tego rodzaju troskę w ostatnich tygodniach można było dostrzec w parafii świętych Piotra i Pawła w Strzegomiu, gdzie nie tylko zawierzono św. Józefowi miejscową wspólnotę, ale także duszpasterze podkreślili rolę Bractwa św. Józefa, które od blisko 20 lat funkcjonuje przy bazylice.

W służbie Kościołowi

Wyrazem troski o sferę duchową była Msza św. sprawowana w intencji członków i sympatyków bractwa, którzy nie boją się angażować w oprawę liturgiczną Eucharystii.

Reklama

W prezbiterium stanęli do posługi: Bronisław Kuleba, Wacław Szymański, Jerzy Padukiewicz, Józef Stawnicki, Marian Wojciów, Stanisław Szałecki, Dariusz Zajadły, Janusz Repelowski. W pierwszych ławkach wraz z nimi modlili się członkowie ich rodzin i pozostali parafianie. – Dzisiejsze spotkanie jest niewątpliwie dobrą okazją, aby podziękować troszczącym się od lat o porządek i czystość w bazylice i wokół niej, a szczególnie: Józefie Domińskiej, prowadzącej sklepik oraz Józefowi Wełnie – mówił ks. prał. Marek Babuśka, podkreślając radość z działalności w parafii zawsze starannie przygotowanych do posługi członków Bractwa św. Józefa. Przypomniał, że już za rok obchodzić będziemy 20-lecie posługiwania bractwa w parafii. – Nasza modlitwa jest dziś tym głębsza i serdeczniejsza, że zebraliśmy się na tej Mszy św. dziękczynnej w roku św. Józefa, ale i roku Świętej Rodziny – mówił ksiądz proboszcz.

Zaufać jak św. Józef

Homilię wygłosił wikariusz ks. Adrian Fajkowski. – Nierzadko w naszym życiu wszystko nagle się zmienia, a tak było w życiu św. Józefa. Jako człowiek sprawiedliwy dał sobie czas i nie postąpił emocjonalnie, kiedy dowiedział się, że Maryja jest w stanie błogosławionym – mówił kapłan, podkreślając, że warto zadać sobie pytanie, w jakim stopniu każdy z nas, przyzywając trudną sytuację życiową, jest w stanie odważnie rozpoznać swój problem. – Czy dajemy sobie czas, aby wszystko rozważyć i nikogo przy tym nie skrzywdzić? Czy w swoich decyzjach i pragnieniach, planach patrzymy na dobro swoich bliskich, męża, żony dzieci? Czy szukamy tylko swojego dobra? – pytał.

– Zdolność św. Józefa do przyjmowania Bożych pouczeń była czysta i wielka, jak jego miłość. Radą dla nas niech będzie postawa świętego, który nie patrzył na swoje dobro – podkreślał ks. Adrian. – Bóg chce dzisiaj powiedzieć i do nas, że jeśli zawierzymy Mu, to wyprowadzi nas z każdego kryzysu, że znajdziemy dobrą dla nas odpowiedź, dzięki modlitwie. Nie bójmy się zatem zaufać Bogu. Z nim jesteśmy silni i zdolni rozwiązać każdy problem – prośmy, więc św. Józefa opiekuna rodzin, by nauczył nas ufać Bogu – podsumował ks. Fajkowski.

Męskie bractwo

Przypomnijmy, że przynależący do strzegomskiego bractwa mężczyźni, poprzez swoją pobożność i uczynki miłosierdzia naśladują św. Józefa Oblubieńca, troszcząc się o dobro rodzin. Gromadząc się w kościele lub w domu na osobistych modlitwach rozwijają kult troskliwego obrońcy Chrystusa. Widocznym znakiem przynależności do tej grupy modlitewnej są szaty: długi filetowy płaszcz oraz pelerynka, beret w kolorze bordo, a także medalion.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję