Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pasterz, który oddał życie za owce

Świadectwo życia i męczeństwo ks. Paula Sawatzke, powinno być dla nas mobilizacją do odważnego wyznawania wiary i wierności Bogu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2021, str. V

Archiwum prywatne

Ks. Paul Sawatzke

Ks. Paul Sawatzke

Ksiądz Paul Sawatzke był pierwszym proboszczem parafii Jesionowo w latach 1935-45. W lutym 1945 r. zginął śmiercią męczeńską, zastrzelony przez jednego z plądrujących okolicę żołnierzy Armii Czerwonej, podczas pełnienia obowiązków duszpasterskich. Według danych historycznych i świadectwa pewnej kobiety, która była na pogrzebie księdza, został on pochowany na miejscowym cmentarzu w czerwonym płaszczu, na dowód, na wzór zakrwawionego Martyra – świadka-męczennika.

Heroizm i obrona wartości

Był kapłanem pochodzenia niemieckiego, który występował w obronie godności kobiet i dzieci. Bronił je przed nieludzkim traktowaniem i ukrywał w kościele parafialnym, a także na plebanii w Jesionowie. W obecnych czasach należy przypominać takich bohaterskich kapłanów. Wielu z nich – według uznania ludzi – to męczennicy za wiarę. Nie wolno ich wykluczać z naszych dziejów. To kapłani, którzy w heroiczny sposób zrealizowali przykazanie miłości Boga i bliźniego, a tym samym wpisali się w nasze dzieje. Ksiądz Paul Sawatzke jest jednym z nich. To piękny przykład ale również i zadanie, które trzeba podjąć i wypełnić przede wszystkim dla dobra przyszłych pokoleń. Męczeństwo to najwyższy stopień miłości. „Nikt nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13).

Ksiądz Sawatzke nie jest jeszcze wyniesiony na ołtarze, ale dla jedynego żyjącego świadka Franza von der Heide, którego ks. Paul ochrzcił, przygotował do Pierwszej Komunii św. i udzielił sakramentu Eucharystii w kościele parafialnym w Jesionowie, również dla kobiet z Oldenburgu, które dały świadectwo męczeństwa ks. Paula, a także dla miejscowych parafian, jest on męczennikiem za wiarę.

Pamięć

24 lutego 2018 r. w Jesionowie z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, oraz licznej rzeszy wiernych, na mocy uchwały Rady Gminy Przelewice z 26 września 2017 r., odsłonięto Skwer ks. Paula Sawatzke. Jest to nazwa symboliczna. Odsłonięta została również pamiątkowa tablica przy plebani w Jesionowie. Zostały na niej umieszczone słowa: „Ksiądz Paul Sawatzke – pierwszy proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jesionowie w latach 1935-45, zginął śmiercią męczeńską zastrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej broniąc godności kobiet i dzieci. Pasterz wierny i cierpiący, zasłużony w służbie człowiekowi. W dowód pamięci i dla potomnych”.

Reklama

Z okazji 76. rocznicy śmierci ks. Paula Sawatzke, 28 lutego 2021 r. w kościele parafialnym w Jesionowie została odprawiona Msza św. celebrowana przez obecnego proboszcza ks. Adama Polanowskiego, który w homilii ukazał wielkość kapłana – męczennika. Powiedział m.in. – Ksiądz Paul oczekuje od nas autentycznej realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego w naszym codziennym życiu. Jego męczeństwo powinno nas wszystkich mobilizować do tego, by być dla drugich. Takim jestem człowiekiem – jakim jestem dla innych!

Podążajmy drogą miłości

Czas pandemii w szczególny sposób zobowiązuje wszystkich, by być dla drugich. „I wszystko psu na budę bez miłości” (ks. Jan Twardowski). Miłość i nienawiść. Dwa przeciwstawne bieguny, które dzisiaj są bardzo widoczne w naszej Ojczyźnie. Co wybierzesz? Którą drogą pójdziesz?! Jest jedyna droga, która zawsze doprowadzi człowieka do Boga, do bliźniego i do szczęśliwej wieczności. Jest to droga pewna i bezpieczna, a przede wszystkim trudna i wymagająca, dlatego dzisiaj jest przez wielu wyśmiewana i odrzucana. To droga miłości. Pójdziesz nią?!

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję