Reklama

Muzyka dla Benedykta XVI

Niedziela Ogólnopolska 17/2021, str. 30

Utytułowany Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” prowadzony przez swego twórcę – prof. Pawła Łukaszewskiego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wydał nową płytę – Benedictus XVI in Honorem.

Jest to album szczególny, łączy bowiem dedykację – homagium dla papieża emeryta Benedykta XVI z repertuarem ściśle liturgicznym – takim, który chór prezentuje podczas liturgii Mszy św. w swojej macierzystej świątyni.

Reklama

Na krążku usłyszymy 21 zróżnicowanych utworów przeznaczonych na chór żeński a cappella oraz z organami, a na koniec również z 2 trąbkami. Poza ostatnim dziełem Ecce Sacerdos Magnus, śpiewanym na powitanie biskupa w katedrze, a napisanym przez znanego współczesnego kompozytora brytyjskiego – Jamesa MacMillana, są to 4 cykle utworów, których ramy za każdym razem stanowią Kyrie i Agnus Dei, a więc 2 ogniwa tzw. ordinarium missae (czyli części stałe Mszy św.), między nimi natomiast umieszczono po 3 utwory o różnym przeznaczeniu liturgicznym.

Owe części stałe skomponowali odpowiednio: Henri Du Mont, Ivo Mortelmans, Stephanie Martin i Malcolm Archer. Obok dzieł twórców muzyki epok minionych, np. Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Gabriela Fauré’a, Antonio Caldary czy Edwarda Elgara, w nagraniu utrwalono dzieła twórców współczesnych, co jednak w żaden sposób się nie wyróżnia. W zakresie muzyki liturgicznej jest widoczna ciągłość tradycji, a utwory te mają wobec liturgii służebną rolę, w tym znaczeniu, iż nie są pisane dla poklasku, lecz w celu głębszego przeżycia celebracji liturgicznych.

Chór brzmi pięknie, ma jednolite brzmienie i nieskazitelną intonację, co jest zasługą Joanny Łukaszewskiej. W nagraniu ponadto uczestniczyli: Łukasz Farcinkiewicz (organy) i dwoje trębaczy – Bartłomiej Kacperski oraz Aneta Mścisz. Głęboko teologiczny, a zarazem napisany w przystępnej formie, komentarz do książeczki przygotował ks. Mariusz Rybałtowski. Całość opublikowało wydawnictwo Requiem Records – Opus Series. >>n

2021-04-20 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Dać się porwać! Pielgrzymi z Bochni na przystanku w Bieżanowie

2021-08-05 17:25

[ TEMATY ]

Tarnów

Norbert Polak

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi z Bochni pod przewodnictwem ks. Pawła Skraby przybyli do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie, by posilić się i pomaszerować dalej do Jasnogórskiej Pani.

Czekaliśmy z proboszczem i ministrantem na przybycie gości, którzy mieli się wyłonić z zakrętu. Deszcz, ostatnie przygotowania i refleksje ks. Bogdana Markiewicza na temat sensu pielgrzymowania. - Od wieków mówi się, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy jest związana z trudnościami, obostrzeniami, taka pielgrzymka ma szczególne znaczenie - podkreślił i dodał: - Cieszę się, że już od kilkunastu lat pielgrzymka z Bochni zatrzymuje się u nas, gdzie pątnicy odpoczywają, wyruszają, a kolejnego dnia dołączają do pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę. Zazwyczaj jest to grupa 70-80 osób, w większości ludzie młodzi. Jako wspólnota parafialna cieszymy się również dlatego, że pielgrzymom powierzamy wszystkie nasze intencje, trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję