Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kartka z Prymasem Wyszyńskim

Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju rozstrzygnęła konkurs plastyczny na kartkę wielkanocną z Prymasem Stefanem Kard. Wyszyńskim w 120. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2021, str. VI

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Joanna Ferens

Prace cechuje różnorodność wykonania

Prace cechuje różnorodność wykonania

Celem konkursu było przede wszystkim aktywizowanie dzieci i młodzieży do twórczości artystycznej, poznanie życia, nauczania i działalności Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego, inspirowanie do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z wiarą oraz podniesienie rangi wydarzenia, jakim jest najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym, czyli Wielkanoc. – Chcieliśmy, aby dzieci i młodzież pochylili się zarówno nad tajemnicą Zmartwychwstania Pańskiego, jak również nad osobą kard. Wyszyńskiego. Konkurs miał wymiar zarówno duchowy, jak i edukacyjny, gdyż zależało nam na tym, aby uświadomić młodym ludziom, że najważniejszym motywem świąt wielkanocnych nie jest kurczaczek czy zajączek, ale Chrystus Zbawiciel i Zwycięzca – tłumaczył ks. Krystian Bordzań.

Prymas i zmartwychwstanie

Reklama

Tematyka prac miała być ściśle związana z ideą konkursu i nawiązywać do życia, nauczania czy działalności Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego oraz być nośnikiem wartości katolickich związanych ze uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. Ks. Krystian Bordzań dokonał również podsumowania zmagań konkursowych. – Na konkurs wpłynęło 70 prac – kartek wielkanocnych z całego województwa lubelskiego m.in. ze szkół w Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju czy Nieledwi. Poziom prac był bardzo wysoki i komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzców. Przy wyborze najlepszych prac zwracaliśmy szczególną uwagę na zachowanie dwóch najważniejszych punktów regulaminowych. Po pierwsze ten związany z kard. Wyszyńskim, czyli na kartce musiała się znaleźć albo jego postać lub jakaś myśl z nauczania, która nawiązywałaby do świąt Zmartwychwstania. A druga kwestia to oczywiście przedstawienie kartki w taki sposób, aby była ona kartką wielkanocną, aby znajdował się na niej Chrystus Zmartwychwstały czy baranek wielkanocny, gdyż to właśnie Jezus i Jego powstanie z martwych jest centralnym punktem świąt – zaznaczył.

Nagrodzone zmagania

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej w terenu województwa lubelskiego i diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Nagrody zostały wręczone w trzech kategoriach. W kategorii „szkoła podstawowa klasy I-III” zwyciężyła Gabriela Walaś, drugie miejsce zajęła Lena Kapka, zaś trzecie – Dominika Kudzia. Wyróżnienia otrzymali Miłosz Krasny, Piotr Martyniuk, Tymon Wolanin, Katarzyna Pawęska i Sara Studenić. W kategorii „szkoła podstawowa klasy IV-VI” pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Hawryluk, drugie Sebastian Sadowski, trzecie Kacper Łukasiewicz, zaś wyróżnienia przypadły Aleksandrze Gardias i Milenie Ostasz. Z kolei w kategorii „szkoła podstawowa klasy VII-VIII” zwyciężyła Natalia Iwanek, tuż za nią była Zuzanna Bielak, zaś trzecie miejsce zajął Jakub Rubaj.

Organizatorami konkursu byli Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. Darczyńcy nagród to m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Sejm RP.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekspert: prymas Stefan Wyszyński uczył szacunku dla pracowników

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archidiecezja łódzka

Kard. Stefan Wyszyński w Łodzi

Kard. Stefan Wyszyński w Łodzi

Prymas Stefan Wyszyński uczył szacunku dla ludzkiej pracy, podkreślając, że jest ona drogą uświęcania człowieka i przemiany świata – powiedziała PAP dr Ewa Czaczkowska, autorka najnowszej książki o kard. Wyszyńskim "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość" i adiunkt na UKSW w Warszawie.

W czwartek 28 maja mija 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreśliła Czaczkowska "Prymas Tysiąclecia odszedł w bardzo trudnym momencie dziejów Kościoła i Polski, kiedy po zamachu ważyło się życie papieża Jana Pawła II, a w kraju dochodziło do ostrych konfliktów między związkowcami NSZZ +Solidarność+ a rządem peerelowskim". Wspomniała, że w marcu 1981 r. doszło do tzw. prowokacji bydgoskiej. "Prymas przyczynił się wówczas do zażegania konfliktu".

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 2

2021-08-02 23:25

Michalina Stopka

Deszcz, wiatr, a później piękne słońce. W zmiennych warunkach pogodowych podążali pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

Co ciekawe, w tym roku tradycja została złamana. Do tej pory pielgrzymi gr. XIV spotykali się razem dopiero w Trzebnicy lub przed nią. Przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz, postanowił zamiast jednodniowej trasy do Trzebnicy, wydłużyć ją o jeden dzień. Dzięki temu już dziś, 2 sierpnia "Czternastka" złączyła się w jedno. 

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Roman Piwowarczyk

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję