Reklama

Lekarz radzi

Najmniejsza miłość

Na co powinni zwrócić uwagę rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych?

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 57

Karol Porwich/Niedziela

Które noworodki są uważane za wcześniaki?

Wcześniaki to dzieci urodzone poniżej 37. tygodnia życia płodowego. Dzielimy je na kilka grup, bo innej opieki wymagają dzieci urodzone między 37. a 34. tygodniem, a zupełnie innej urodzone poniżej 28. tygodnia. Wcześniaki możemy również podzielić ze względu na masę urodzeniową. Tu wyróżniamy różne grupy w przedziale od 500 g do 2500 g. Na oddziale neonatologicznym, na którym pracuję, opiekujemy się dziećmi urodzonymi po 32. tygodniu. Dzieci młodsze przebywają na oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka.

Jakiego rodzaju problemy mają wcześniaki?

Najczęściej są to problemy z układem oddechowym. Wynikają one z niedoboru surfaktantu – substancji zmniejszającej napięcie powierzchniowe, która jest produkowana po 34. tygodniu życia płodowego. Wcześniaki mają też problemy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, układów krążenia i pokarmowego. Zazwyczaj każdy układ u wcześniaków jest niedojrzały. Nawet dzieci urodzone po 34. tygodniu mają trudności podczas karmienia, wynikające z braku koordynacji odruchu ssania z połykaniem i oddychaniem. Należy też pamiętać o tzw. oddechu periodycznym. Każde dziecko jest inne, dlatego trudno mówić o ogólnym podejściu, trzeba realizować indywidualne potrzeby malucha.

Reklama

Jak wygląda współpraca z rodzicami?

Rodzice są bardzo ważni w opiece nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym. Chodzi zarówno o edukację, wiedzę o specjalnych potrzebach rozwojowych ich dziecka, jak i o czynną współpracę z personelem medycznym. Przed pandemią zapraszaliśmy nie tylko mamy, ale i tatusiów do tzw. kangurowania wcześniaków. Zapewnia ono bliski kontakt – „skóra do skóry”. Dziecko jest układane na piersi rodzica, czuje jego ciepło i słyszy bicie serca. W ten sposób nawiązuje się dialog bez słów, dialog bardzo owocny, bo dzieci kangurowane lepiej przybierają na wadze, szybciej opuszczają inkubator. Kangurowanie łagodzi też negatywne doznania dziecka związane z pobytem w inkubatorze i stosowaniem różnych procedur medycznych. Jeżeli wcześniak jest karmiony przez sondę, próbujemy podawać mu odciągnięte mleko matki, które jest pokarmem, szczepionką i lekiem. To cud natury, którego skład zawsze jest dostosowany do wieku dziecka, niezależnie od tego, czy urodziło się o czasie, czy przedwcześnie. Gdy wcześniak jest już na tyle silny, że można próbować przystawić go do piersi, a potrzebna jest stymulacja odruchu ssania, uczymy mamę masaży okolicy okołoustnej.

Jakie wyzwania czekają na rodziców wcześniaka w domu?

Wypisanie wcześniaka do domu jest możliwe, gdy osiągnie odpowiednią wagę (zazwyczaj jest to ok. 2000 g), nie ma bezdechów, zaburzeń termoregulacji i problemów ze ssaniem. Ważne jest kontynuowanie karmienia piersią, bo pokarm matki zawiera przeciwciała chroniące dziecko przed infekcją. Karmienie powinno się odbywać na żądanie, także w nocy. Warto regularnie stosować kangurowanie, przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące. W karcie wypisowej rodzice otrzymują szczegółowe zalecenia dotyczące wizyt kontrolnych u specjalistów, np. w poradni rehabilitacyjnej, audiologicznej, okulistycznej, neurologicznej – w zależności od stanu dziecka. Ważne jest, by rodzice przestrzegali terminów wizyt, ale też by swojego, urodzonego przedwcześnie dziecka nie porównywali z innymi dziećmi. Mały pacjent ma prawo do własnego tempa rozwoju.

W pierwszych miesiącach życia wcześniak jest bardzo delikatny, nieodporny na zakażenia, wymaga troskliwej opieki i medycznej obserwacji. Z upływem czasu, gdy pediatra stwierdzi, że dziecko dobrze się rozwija, parasol ochronny powinien być stopniowo składany. Nadmierna ochrona i przesadna dbałość mogą spowodować, że u wcześniaka rozwinie się zespół tzw. dziecka bezradnego.

Rozmawiała Anna Wyszyńska

2021-04-27 12:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profanacja krzyża w Zielonej Górze

2021-10-19 12:46

[ TEMATY ]

profanacja

krucyfiks

Zielona Góra

Archiwum

W poniedziałek 18 października nieznany sprawca ściął piłą przydrożny krzyż, który od lat stał przy ul. Spawaczy na Osiedlu Zastalowskim w Zielonej Górze.

Mieszkańcy przewieźli krucyfiks do parafii pw. św. Alberta, gdzie został zabezpieczony. Policja szuka sprawcy. W najbliższą niedzielę w parafii odbędzie się modlitwa ekspiacyjna za ten akt wandalizmu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prof. dr hab. Edward Górecki

2021-10-19 16:32

Graziako

Do wieczności odszedł ks. prof. dr hab. Edward Górecki. Kapłan zmarł w 91 roku życia i 58 roku kapłaństwa.

Urodził się 3 sierpnia 1930 roku w Stonawie (Czechy). Po maturze w 1949 roku został przyjęty do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Ołomuńcu. Po roku studiów odbywał obowiązkową służbę wojskową [1952]. Warunki polityczne w Czechach nie pozwoliły na kontynuowanie nauki w seminarium. Dlatego też przez następne lata ks. Górecki pracował w przedsiębiorstwie budowlanym w charakterze pracownika umysłowego. 4 października 1959 r. przeprowadził się do Polski i już dwa tygodnie później złożył podanie do wrocławskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie ks. Górecki otrzymał 23 czerwca 1963 roku, w kościele św. Bonifacego we Wrocławiu z rąk bp. Andrzeja Wronki. W 1964 roku został skierowany na studia specjalistyczne na Wydział Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył w 1972 r. z tytułem doktora. W 1979 roku ks. Góreckie otrzymał stanowisko zastępcy profesora oraz otrzymał katedrę prawa kanonicznego polskiego. W 1984 roku otrzymał godność prałata. W 1995 r. pracując na PWT we Wrocławiu uzyskał tytuł profesora. Był też pracownikiem Metropolitalnego Sądu Kościelnego we Wrocławiu, a do 1996 roku wicekanclerzem Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Specjalizował się w prawie małżeńskim, zagadnieniu kolegialności i ekumenizmu w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Papież zawierzył Polaków opiece św. Jana Pawła II

2021-10-20 09:57

[ TEMATY ]

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

O obchodzonym w najbliższy piątek liturgicznym wspomnieniu św. Jana Pawła II przypomniał Franciszek w swoim pozdrowieniu skierowanym do pielgrzymów polskich obecnych w auli Pawła VI. Opiece swego poprzednika na Stolicy Piotrowej zawierzył cały naród polski.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję