Reklama

Lekarz radzi

Najmniejsza miłość

Na co powinni zwrócić uwagę rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych?

2021-04-27 12:56

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 57

Karol Porwich/Niedziela

Które noworodki są uważane za wcześniaki?

Wcześniaki to dzieci urodzone poniżej 37. tygodnia życia płodowego. Dzielimy je na kilka grup, bo innej opieki wymagają dzieci urodzone między 37. a 34. tygodniem, a zupełnie innej urodzone poniżej 28. tygodnia. Wcześniaki możemy również podzielić ze względu na masę urodzeniową. Tu wyróżniamy różne grupy w przedziale od 500 g do 2500 g. Na oddziale neonatologicznym, na którym pracuję, opiekujemy się dziećmi urodzonymi po 32. tygodniu. Dzieci młodsze przebywają na oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka.

Jakiego rodzaju problemy mają wcześniaki?

Najczęściej są to problemy z układem oddechowym. Wynikają one z niedoboru surfaktantu – substancji zmniejszającej napięcie powierzchniowe, która jest produkowana po 34. tygodniu życia płodowego. Wcześniaki mają też problemy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, układów krążenia i pokarmowego. Zazwyczaj każdy układ u wcześniaków jest niedojrzały. Nawet dzieci urodzone po 34. tygodniu mają trudności podczas karmienia, wynikające z braku koordynacji odruchu ssania z połykaniem i oddychaniem. Należy też pamiętać o tzw. oddechu periodycznym. Każde dziecko jest inne, dlatego trudno mówić o ogólnym podejściu, trzeba realizować indywidualne potrzeby malucha.

Reklama

Jak wygląda współpraca z rodzicami?

Rodzice są bardzo ważni w opiece nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym. Chodzi zarówno o edukację, wiedzę o specjalnych potrzebach rozwojowych ich dziecka, jak i o czynną współpracę z personelem medycznym. Przed pandemią zapraszaliśmy nie tylko mamy, ale i tatusiów do tzw. kangurowania wcześniaków. Zapewnia ono bliski kontakt – „skóra do skóry”. Dziecko jest układane na piersi rodzica, czuje jego ciepło i słyszy bicie serca. W ten sposób nawiązuje się dialog bez słów, dialog bardzo owocny, bo dzieci kangurowane lepiej przybierają na wadze, szybciej opuszczają inkubator. Kangurowanie łagodzi też negatywne doznania dziecka związane z pobytem w inkubatorze i stosowaniem różnych procedur medycznych. Jeżeli wcześniak jest karmiony przez sondę, próbujemy podawać mu odciągnięte mleko matki, które jest pokarmem, szczepionką i lekiem. To cud natury, którego skład zawsze jest dostosowany do wieku dziecka, niezależnie od tego, czy urodziło się o czasie, czy przedwcześnie. Gdy wcześniak jest już na tyle silny, że można próbować przystawić go do piersi, a potrzebna jest stymulacja odruchu ssania, uczymy mamę masaży okolicy okołoustnej.

Jakie wyzwania czekają na rodziców wcześniaka w domu?

Wypisanie wcześniaka do domu jest możliwe, gdy osiągnie odpowiednią wagę (zazwyczaj jest to ok. 2000 g), nie ma bezdechów, zaburzeń termoregulacji i problemów ze ssaniem. Ważne jest kontynuowanie karmienia piersią, bo pokarm matki zawiera przeciwciała chroniące dziecko przed infekcją. Karmienie powinno się odbywać na żądanie, także w nocy. Warto regularnie stosować kangurowanie, przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące. W karcie wypisowej rodzice otrzymują szczegółowe zalecenia dotyczące wizyt kontrolnych u specjalistów, np. w poradni rehabilitacyjnej, audiologicznej, okulistycznej, neurologicznej – w zależności od stanu dziecka. Ważne jest, by rodzice przestrzegali terminów wizyt, ale też by swojego, urodzonego przedwcześnie dziecka nie porównywali z innymi dziećmi. Mały pacjent ma prawo do własnego tempa rozwoju.

W pierwszych miesiącach życia wcześniak jest bardzo delikatny, nieodporny na zakażenia, wymaga troskliwej opieki i medycznej obserwacji. Z upływem czasu, gdy pediatra stwierdzi, że dziecko dobrze się rozwija, parasol ochronny powinien być stopniowo składany. Nadmierna ochrona i przesadna dbałość mogą spowodować, że u wcześniaka rozwinie się zespół tzw. dziecka bezradnego.

Rozmawiała Anna Wyszyńska

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz: To były momenty, kiedy serce pękało z bólu

2021-05-10 09:31

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

św. Jan Paweł II

Karol Porwich

- Te chwile wyryły się w moim sercu, mam je wciąż przed oczami, jakby to wydarzyło się wczoraj. Wciąż widzę, jak papież pochyla się, by wziąć na ręce i pobłogosławić małą dziewczynkę. Wciąż słyszę strzały i furkot setek gołębi, które przestraszone poderwały się do lotu. I krzyk rozpaczy tysięcy ludzi. Jan Paweł II został trafiony w brzuch, prawy łokieć i palec wskazujący lewej ręki. Osunął się w moje ramiona. Bardzo cierpiał – wspomina kard. Stanisław Dziwisz, były jego sekretarz osobisty.

A to pełen tekst wywiadu z kard. Stanisławem Dziwiszem:

CZYTAJ DALEJ

Jutro papież będzie zabiegał o odrodzenie dzietności we Włoszech

2021-05-13 15:45

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

dzietność

PAP

Jutro rano papież Franciszek otworzy w Rzymie tak zwane stany generalne na temat dzietności. Jest to ogólnonarodowa debata na temat katastrofy demograficznej, którą przeżywają od kilkudziesięciu lat Włochy. Spotkanie zostało zwołane przez Forum Stowarzyszeń Rodzinnych, ale dzięki obecności papieża, wezmą w nim również ważni politycy, z premierem Mario Draghim, a także przedstawiciele świata biznesu i kultury.

Przewodniczący Forum Gigi De Palo ma nadzieję, że papież przełamie pewne schematy w myśleniu o demografii. Jego zdaniem we Włoszech pokutuje bowiem przekonanie, że dzietność to problem dla środowisk rodzinnych czy katolickich. Do polityków i przedsiębiorców wciąż nie dociera, że na kryzysie demograficznym tracą wszyscy.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

2021-05-13 21:30

[ TEMATY ]

Matka Boża

#NiezbędnikMaryjny

ekai.pl

Gdyby początki dziejów, a więc tego wszystkiego, co wiąże się z życiem Marii Murzańskiej i genezą kaplicy na Wiktorówkach, zależały od ludzi — wszystko byłoby inne, nadzwyczajnie cudowne, zgodne z wyobraźnią uformowaną przez tanie oleodruki i kolorowe obrazki. Tymczasem w tym wypadku jakby nawet przyroda stanęła w poprzek ludzkim gustom…

Bo każdy choć trochę znający Tatry wie, że takich miejsc jak Wiktorówki pod względem widokowym jest tyle, ile zalesionych wzgórz! Mówiąc krótko: nie tylko, że nic nadzwyczajnego, ale wprost przeciwnie — położenie jak na nasze piękne góry wyjątkowo nieudane. Tym bardziej, że nie opodal, z Rusinowej rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram tatrzańskich. Smreki okalają kaplicę na niewielkiej polanie w ponurym, spadzistym miejscu, jakby naturalnym rozszerzeniu się przechodzącej tędy drogi turystycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję