Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zawierzyć się św. Józefowi

Miejscem szczególnego kultu św. Józefa w naszej diecezji jest kościół pod jego wezwaniem na Górce Staromiejskiej w Rzeszowie.

Niedziela rzeszowska 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Janusz Sądel

Bractwo św. Józefa z parafii na Górce Staromiejskiej

Bractwo św. Józefa z parafii na Górce Staromiejskiej

Święty Józef jest czczony tutaj od ponad 120 lat, ale jego kult rozwinął się szczególnie na początku naszego wieku z inicjatywy ks. prał. Ireneusza Folcika, ówczesnego proboszcza. On to był inicjatorem powołania przy parafii Bractwa św. Józefa, które powstało jako „remedium na kryzys chrześcijańskiej postawy mężczyzn i kryzys ojcostwa”. Biblijne sformułowanie: „Udajcie się do Józefa” stało się motywem przewodnim bractwa, które zaczęło się szybko rozwijać. Członkowie bractwa nie tylko propagują kult patrona, przede wszystkim dla nich jest on wzorem do naśladowania, szczególnie w rzetelnej pracy połączonej z modlitwą i troską o życie rodzinne.

Bractwo przyczyniło się do powstania pierwszych w Polsce „Dróżek św. Józefa” w formie kapliczek z płaskorzeźbami. Uroczystego poświęcenia dróżek dokonał bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski, 16 września 2006 r. Składają się one z siedmiu stacji, z których pięć jest wkomponowane we wzgórze okalające staromiejski kościół, a dwie znajdują się w kościele. Kapliczki zaprojektował i wykonał płaskorzeźby, zgodnie z ewangelicznym przekazem, rzeźbiarz Roman Barszczowski oraz plastyczka Krystyna Niebudek. Kolejne stacje odwołują się do przymiotów św. Józefa. Pierwsza z nich przywołuje tytuł „Męża Sprawiedliwego”, przypominając przyjęcie Maryi przez Józefa do swego domu. Św. Józef stając się opiekunem i żywicielem Świętej Rodziny, jest nazywany „Ojcem Rodziny”, co zostało utrwalone w drugiej stacji. Kolejna, zatytułowana „Obrońca Życia”, zwraca uwagę na potrzebę ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Czwarta kładzie akcent na św. Józefa jako wychowawcę („Mądry Wychowawca”), zaś piąta nosi tytuł „Wzór Pracujących”.

Reklama

Kolejne dwie stacje znajdują się już w kościele. Stacja szósta – obraz rzeszowskiego artysty Emila Polita, zatytułowany „Patron Umierających” – przypomina o św. Józefie jako patronie dobrej śmierci. Ostatnia, zatytułowana „Opiekun Kościoła”, jest ołtarzem św. Józefa Oblubieńca.

W kościele na Górce Staromiejskiej w każdą środę celebrowana jest nowenna do św. Józefa, podczas której wierni składają wiele próśb i podziękowań.

Ważnym wydarzeniem dla nas stało się zawierzenie w tym miejscu diecezji rzeszowskiej opiece św. Józefa – Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – przez bp. Jana Wątrobę. Akt zawierzenia zostanie ponowiony w dzisiejszą niedzielę we wszystkich parafiach diecezji.

Dróżki św. Józefa można odprawić indywidualnie dzięki wirtualnemu spacerowi na stronie parafii (http:/www.parafia-jozef.rzeszow.opoka.org.pl).

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rezydencja Matki Bożej

Niedziela częstochowska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Maciej Orman/Niedziela

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

Otoczony blokami kościół jest naturalnym sercem osiedla Północ. Nie brakuje tych, którzy z bicia tego serca chętnie korzystają. Witamy w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, w której 7 lutego będą gościć redaktorzy naszego tygodnika podczas kolejnej „Niedzieli z Niedzielą”.

W przerwie między wizytami kolędowymi spotykamy się z ks. Zbigniewem Jeżem, który jest proboszczem parafii od października 2020 r. Miło zaskoczyły go pierwsze wizyty duszpasterskie. – Osoby, które zapraszają kapłana do domu, rozumieją Kościół oraz znaczenie błogosławieństwa rodziny i domu. Ich otwartość jest budująca – cieszy się.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję