Reklama

Aspekty

Troska o piastowskie dziedzictwo

Trwają starania, by św. Jadwiga Śląska została patronką Krosna Odrzańskiego. Już niebawem nowy blask zyskają związane z nią wiekowe krośnieńskie zabytki.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Krosno Odrzańskie

rewitalizacja

Karolina Krasowska

Cieszymy się, że władze naszego miasta zaangażowały się w rewitalizację kościoła parafialnego – mówi ks. kan. Zbigniew Samociak

Cieszymy się, że władze naszego miasta zaangażowały się w rewitalizację kościoła parafialnego – mówi ks. kan. Zbigniew Samociak

Złożony w ministerstwie projekt na ponad 20 mln zł pn. „Piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim” zakłada szereg działań rewitalizacyjnych w kościele św. Jadwigi Śląskiej i Zamku Piastowskim.

Niemożliwe stało się możliwe

Krosno Odrzańskie to miasto położone w Dolinie Środkowej Odry. Pierwsza wzmianka o mieście pojawia się już w Kronice Thietmara spisanej na początku XI wieku. Wiadomo, że w latach 1201-38 często przebywała tu św. Jadwiga Śląska wraz z mężem – księciem Henrykiem Brodatym. To właśnie ona budowała swą pobożnością nowo ochrzczonych, wspierała biednych i chorych, zabiegała, by w mieście i jego okolicach powstawały kościoły. Dzięki jej staraniom do Krosna przybyli franciszkanie i dominikanie, a zakony utwierdzały na tym terenie życie religijne właściwie do czasów reformacji. W tym czasie powstały kościoły św. Andrzeja, który przez pewien czas miał nawet status kolegiaty, i nieistniejący już kościół św. Jadwigi, który usadowiony był w najbliższym sąsiedztwie rzeki Odry, zniszczony po wojnie. Święta Jadwiga od lat towarzyszy historii miasta i życiu codziennemu jego mieszkańców. Jest tu plac nazwany jej imieniem, a ona sama jest patronką działań kulturalnych w postaci festiwalu muzycznego Jadwigensis. Jej imieniem sygnowany jest też turniej rycerski, święta patronuje szkole w pobliskich Wężyskach. W ostatnich latach jej szczególnej opiece powierzane są starania dotyczące rewitalizacji dwóch najważniejszych zabytków miasta – Zamku Piastowskiego i kościoła parafialnego. Wreszcie to, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe. Obiekty zyskają nowy blask.

Zaangażowana społeczność

Dzisiejszy kościół św. Jadwigi Śląskiej pierwotnie, bo jeszcze w pierwszej połowie XIII wieku jako kościół późnogotycki nosił wezwanie Najświętszej Maryi Panny. Świątynia w kolejnych stuleciach wielokrotnie ulegała pożarom, jednak za każdym razem ją odbudowywano. Dzisiejszy kościół konsekrowany 16 października 1979 r. ma charakter bardziej barokowy, trzynawowy, a w prezbiterium w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Wniebowziętej, namalowany przez s. Weronikę Komar. – Przez wiele lat proboszczem parafii był śp. ks. Stanisław Garncarz. Za jego posługi oficjalnie decyzją Kurii Biskupiej zmieniono wezwanie kościoła z Matki Bożej na św. Jadwigi Śląskiej. To pokazuje, jak mocno wpisana jest jej osoba w Krosno Odrzańskie. Mamy też relikwie pierwszego stopnia św. Jadwigi Śląskiej i cotygodniowe nabożeństwo ku jej czci. Bardzo blisko naszego kościoła znajduje się Zamek Piastowski, gdzie często przebywała nasza patronka – mówi proboszcz ks. kan. Zbigniew Samociak. – Kiedy przybyłem do tej parafii, padła idea remontu związana z odwilgoceniem kościoła, co jest bardzo ważne, ponieważ stoi on w pobliżu rzeki na mokrym terenie. Dodatkowo na zewnętrznych ścianach świątyni były umieszczone zabytkowe epitafia, które udało nam się zdjąć i zabezpieczyć przed degradacją. Powstał projekt związany z odwilgoceniem, przeniesieniem epitafiów, remontem wieży i zabytkowych organów. Wówczas zabrakło nam dosłownie kilku punktów, by dostać dofinansowanie. Po czterech latach zawirowań udało się i nasz projekt dostał dofinansowanie. Cieszymy się, że władze naszego miasta tak bardzo się zaangażowały, szczególnie w rewitalizację kościoła parafialnego, który jest dumą Krosna Odrzańskiego. To też pokazuje, jak bardzo społeczność miasta jest zaangażowana w odbudowę dziedzictwa piastowskiego.

Reklama

Ważny punkt strategiczny

Projekt obejmuje rewitalizację Zamku Piastowskiego. Początki obiektu sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to książę śląski Henryk Brodaty zbudował swoją rezydencję na terenie niezwiązanym z wcześniejszym osadnictwem. Badania archeologiczne i analizy dendrochronologiczne wskazują, że najstarszy poziom osadnictwa odkryty na dziedzińcu można datować na początek XIII wieku. Zamek usytuowany został na północno-wschodnim skraju obecnego miasta, które uzyskało prawa miejskie w latach 1217-32. Krośnieński zamek przez wiele lat był jedną z głównych rezydencji Henryka Brodatego. Służył jako miejsce organizowania wypraw wojennych. Władca umarł w nim 19 marca 1238 r. W 1241 r. księżna Jadwiga Śląska przebywała w krośnieńskiej rezydencji wraz z mniszkami trzebnickiego klasztoru w czasie walk z Tatarami. Przez wiele stuleci zamek był ważnym punktem strategicznym dla kolejnych pokoleń, pełniąc funkcje reprezentacyjne i obronne.

Reklama

Swoją świetność zamek zaczął odzyskiwać pod koniec XX wieku. Wyremontowany został budynek bramny, uporządkowano dziedziniec. W 2008 r. zakończono rewitalizację części skrzydła południowego i kaplicy (wozowni) w skrzydle zachodnim. W izbach muzealnych Zamku Piastowskiego znajdują się wystawy obrazujące historię Krosna Odrzańskiego, a w galeriach wystawienniczych prezentowany jest dorobek lokalnych artystów. Na dziedzińcu odbywają się koncerty, pokazy walk rycerskich oraz mają miejsce inne działania kulturalne.

Przywiązani do symboli

Decyzja o przyznaniu dofinansowania projektu „Dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim” kończy czteroletnie starania Urzędu Miasta o środki finansowe. W 2017 r. złożyliśmy po raz pierwszy dokumentację projektową do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do pełni szczęścia zabrakło nam wówczas jednego upragnionego punktu. W 2020 r. ponownie spróbowaliśmy ubiegać się o te środki. Jednak historia lubi zataczać koło i tak miało miejsce w tym przypadku. Pod koniec 2020 r. dotarły jednak do nas informacje z ministerstwa, że pojawiły się oszczędności w ramach pierwszego konkursu z 2017 r. Po zaktualizowaniu projektu ponownie złożyliśmy dokumentację konkursową, która początkowo nie została zaakceptowana, jednak po naszym proteście udało się zakończyć działania sukcesem – mówi Anna Januszkiewicz, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego, która koordynowała działania związane z pozyskaniem dofinansowania. Projekt zakłada odbudowę dwóch skrzydeł Zamku Piastowskiego, wykonanie Ogrodów św. Jadwigi Śląskiej oraz remont zabytkowego bunkra. Całość zostanie wyposażona w multimedia, które pozwolą poczuć historię i zainteresować w ten sposób turystów, także tych z niepełnosprawnościami. W kościele św. Jadwigi zostanie przeprowadzony remont wieży, która będzie udostępniona dla turystów. Świątynia zostanie osuszona, będzie wykonana droga procesyjna oraz odrestaurowane zabytkowe organy firmy Sauera. Oba obiekty połączy szlak turystyczny, na którym znajdą się tablice poświęcone zarówno św. Jadwidze Ślaskiej, jak i samemu projektowi. – Jesteśmy przekonani, że św. Jadwiga, którą już traktujemy jako patronkę naszego miasta, na pewno z góry pomagała nam w staraniach o te środki. Jako miasto jesteśmy przywiązani do naszych symboli. Jestem pewna, że projekt szczególnie tutaj, na Ziemiach Odzyskanych, będzie miał niebagatelne znaczenie dla utrzymywania tradycji i upowszechniania wiedzy o wyjątkowych postaciach zarówno dla Kościoła, jak i dla historii.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nowej roli

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Lubaczów

rewitalizacja

Adam Łazar

Plebania w Baszni już po remoncie

Plebania w Baszni już po remoncie

Stara plebania w Baszni Dolnej stanie się miejscem dokumentującym lokalną historię.

Uroczystość rozpoczęła się w parafialnym kościele św. Andrzeja Boboli. Gości i parafian powitał proboszcz ks. dr Leszek Bruśniak. – Realizujemy wielki, wielozadaniowy program rewitalizacji gminy Lubaczów. W jego drugim etapie znalazły się m.in. stacja kolejowa PKP w Baszni Dolnej, wieża ciśnień w Tymcach, a w niej obserwatorium astronomiczne wraz z punktem widokowym, zlewnia mleka dostosowana do prowadzenia działalności gospodarczej, po renowacji lokomotywa parowa z trzema przedwojennymi wagonami do turystycznej przejażdżki. Wśród tych rewitalizowanych obiektów udało się umieścić starą, drewnianą plebanię w Baszni Dolnej z nadaniem jej nowej funkcji – lokalnej izby pamięci, z pamiątkami dotyczącymi historii kościoła i życia religijnego mieszkańców Baszni, ze szczególnym uwzględnieniem zasłużonych kapłanów – kard. Mariana Jaworskiego i ks. Tadeusza Lewanderskiego, pierwszego proboszcza tej parafii. 17 lipca br. uroczyście dokonaliśmy otwarcia tej rewitalizowanej plebani – wyjaśnił wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

17. rocznica sakry biskupiej metropolity wrocławskiego

2023-02-04 09:59

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś przypada 17. rocznica sakry biskupiej naszego ks. abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego ordynariusza. Zachęcamy także do modlitwy o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego.

Informacja o nominacji biskupiej została ogłoszona 21 grudnia 2005 r. w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. Uroczystość święceń biskupich zorganizowano 4 lutego 2006 r. w archikatedrze katowickiej Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, a konsekratorami byli metropolita katowicki abp Damian Zimoń (dziś biskup senior), biskup tarnowski Wiktor Skworc (obecnie metropolita katowicki) i biskup legnicki Stefan Cichy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję