Reklama

Niedziela Podlaska

Budowanie wiary w realiach epidemii

Pod takim hasłem w dniach 23-24 kwietnia, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa, w ramach formacji permanentnej odbyły się kolejne warsztaty kapłanów diecezji drohiczyńskiej wyświęconych w latach 2015-20.

Niedziela podlaska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

warsztaty kapłańskie

Ks. Piotr Jarosiewicz

Jednym z punktów programu warsztatów formacyjnych dla kapłanów była konferencja bp. Piotra Sawczuka

Jednym z punktów programu warsztatów formacyjnych dla kapłanów była konferencja bp. Piotra Sawczuka

Nad tematem warsztatów pochylili się młodzi prezbiterzy wraz z dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji, liderem Wspólnoty Jednego Ducha, rekolekcjonistą ks. dr. Tomaszem Bielińskim, prelegentem i prowadzącym.

Nieustanne radowanie się

Wspólną Liturgią Godzin rozpoczął formację bp Piotr Sawczuk, który za motyw przewodni wybrał tekst św. Pawła z odmawianych Nieszporów, by „nieustannie się radować”. – Czym w obecnej sytuacji mamy się radować? – pytał ksiądz biskup. Przede wszystkim darem wiary, która pozwala, pomimo zmagania ze światem, z wrogami czy z pandemią, szukać nieustannie okazji, by wychodzić do ludzi, głosząc Ewangelię, by ich wspierać oraz by modlić się za siebie wzajemnie. Ponadto, by umacniać się w motywacji ciągłego, świeżego kroczenia za Chrystusem, ponieważ raz wybrawszy, ciągle musimy wybierać.

Reklama

„Co widzą i czego pragną dziś świeccy?” – takim tematem kapłani rozpoczęli warsztaty. Ksiądz Tomasz zreferował wypowiedzi członków grup formacyjnych nt. inicjatyw pastoralnych, które warto podjąć w wakacje. Następnie miało miejsce warsztatowe dzielenie się przez księży pomysłami dla wypracowania projektów duszpasterskich na nadchodzące wakacje. Na zakończenie dnia kapłani kompletą uwielbili Boga.

Wartość posługi kapłana

Następnego dnia ks. dr Dariusz Kucharek rozpoczął moduł pastoralno--duchowy. Ojciec duchowny WSD w Drohiczynie, poprzez rozmyślanie i konferencję, ukazał wartość wydawania owoców kapłana zakorzenionego w Bogu. Następnie prezbiterzy mieli możliwość podzielenia się swoją osobistą oceną sytuacji pastoralnej w Kościele oraz wysłuchania świadectwa ks. Bielińskiego pt. „Co buduje wspólnotę wiary”. Po modlitwie Anioł Pański, miało miejsce warsztatowe szukanie nowych form, metod i sposobów posługi duszpasterskiej w realiach stanu epidemicznego pt.: „Co mówi Duch do Kościoła o tym, co możemy i powinniśmy robić już dziś”.

Podsumowanie księdza biskupa było z jednej strony podziękowaniem za pracę młodych kapłanów, a z drugiej zaproszeniem do gorliwości, sumienności i systematyczności w tym, co na co dzień powoduje wzrost wiary wśród parafian, a jest wynikiem pracy kapłanów.

Niech zachętą do kroczenia za Chrystusem będą słowa: „I rzekł do nich: Pójdźcie za mną, a zrobię was rybakami ludzi! A oni natychmiast porzucili sieci i poszli za nim. I odszedłszy stamtąd dalej, ujrzał innych dwu braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata jego, którzy wraz z ojcem swoim, Zebedeuszem, naprawiali w łodzi swoje sieci, i powołał ich. A oni zaraz opuścili łódź oraz ojca swego i poszli za nim” (Mt 4, 18-22).

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia – plan uroczystości rocznicowych

2021-07-28 12:55

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

Powstanie Warszawskie

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę 1 sierpnia odbędą się w Częstochowie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpocznie Msza św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w al. Sienkiewicza, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję