Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stargard

Kościelny dzwon

Dzięki ofiarności parafian kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Lotnisko, zakupiono dzwon, który pod koniec maja zostanie zainstalowany na wieżyczce kościoła.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2021, str. III

[ TEMATY ]

dzwon

Piotr Słomski

Ks. proboszcz Wiesław Rozdeba przy dzwonie „Święty Jan Paweł II Wielki”

Ks. proboszcz Wiesław Rozdeba przy dzwonie „Święty Jan Paweł II Wielki”

Dzwon został ufundowany z okazji 25. rocznicy powstania parafii. Nadano mu imię „Święty Jan Paweł II Wielki” wraz z widniejącą na nim dewizą papieską Totus Tuus, oraz napisem, że jest to dar wdzięczności abp. Andrzeja Dzięgi, ks. proboszcza Wiesława Rozdeby oraz wiernych parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa za 25 lat jej istnienia.

Dzwon został odlany w Taciszowie k. Gliwic w Ludwisarni Felczyńskich, firmie rodzinnej o 200-letniej tradycji, prowadzonej obecnie przez Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego.

– Wieżyczka u wejścia do kościoła posiada jeszcze dwa segmenty, na których pragniemy, by w przyszłości znalazły się kolejne dwa dzwony: na górze najmniejszy a na najniższym segmencie największy – mówi ks. proboszcz Wiesław Rozdeba. – Obecny dzwon, który niebawem zostanie zainstalowany, będzie ostatecznie stanowił dzwon średniej wielkości i znajdzie się na środkowym segmencie – dodaje.

Reklama

W niedzielę 20 czerwca o godz. 10 w kościele na os. Lotnisko odbędzie się uroczysta Msza św. Będzie ją sprawował abp Andrzej Dzięga, który wygłosi homilię do wiernych, a także dokona uroczystego poświęcenia dzwonu, który zawiśnie na wieżyczce pod koniec maja. – Wraz z uruchomieniem dzwonu, symbolicznie zabije serce parafii – podkreśla ks. proboszcz. – Dzwon swoim biciem ma przypominać ludziom, którzy słyszą jego dźwięk, o Bożej obecności w ich życiu – zaznacza kapłan.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa powstała 1 lipca 1996 r., na mocy dekretu abp. Mariana Przykuckiego. Postanowiono wtedy utworzyć parafię, wznosząc świątynię przy ul. Żwirki i Wigury dla osiedlających się na Lotnisku mieszkańców, po tym jak teren osiedla opuściły kilka lat wcześniej wojska radzieckie. Jej pierwszym proboszczem został w 1996 r. ks. Krzysztof Jęczmionka. Następnie, 28 sierpnia 2007 r. jako nowy proboszcz przybył do parafii ks. Wiesław Rozdeba. Na początku ks. Wiesław mieszkał w dwóch pokojach wynajętych na ul. Rogalskiego na os. Lotnisko. Następnie przystąpiono do budowy plebanii, w której ks. proboszcz mógł zamieszkać 1 lipca 2008 r.

Parafia liczy ponad 2 tys. wiernych, zarówno na os. Lotnisko, jak w pobliskiej miejscowości Golczewo. Zakup dzwonu, jego montaż i poświęcenie przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp Andrzeja Dzięgę, stanowią istotny etap w historii tej najmłodszej parafii w Stargardzie.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Dzwon Zygmunta wezwie do modlitwy za zmarłych

[ TEMATY ]

dzwon

Mazur/episkopa.pl

Tradycyjnie w Dzień Zaduszny krakowianie zgromadzą się w katedrze wawelskiej na żałobnej procesji do grobów królewskich. Do modlitwy w intencji królów i bohaterów narodowych nawołuje dzwon Zygmunta. W hołdzie wielkim Polakom, którzy ukształtowali dzieje naszej ojczyzny, bierze symboliczny udział cały naród.

Żałobnej procesji do grobów królewskich przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i biskupi krakowscy w otoczeniu kanoników Kapituły Metropolitalnej. Modlitwom za zmarłych królów, wieszczów i bohaterów narodowych towarzyszy bicie dzwonu Zygmunta, którego żałobny ton unosi się nad Krakowem.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję