Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W szkole Maryi

Poznawanie Pisma Świętego w sanktuarium maryjnym jest wielką radością i przywilejem, ponieważ właśnie od Matki Najświętszej uczymy się najlepiej rozważania i wprowadzania w życie Słowa Bożego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

Ewa Monastyrska/Niedziela

W Maratonie Biblijnym wziął udział minister Przemysław Czarnek

W Maratonie Biblijnym wziął udział minister Przemysław Czarnek

Podczas Tygodnia Biblijnego, który odbywał się pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy” podjęto w parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim szereg inicjatyw duszpasterskich i naukowych. Punktem kulminacyjnym tych wydarzeń był Maraton Biblijny, podczas którego Słowo Boże czytał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

18 kwietnia, w Niedzielę Słowa Bożego, odbyło się V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przed każdą Mszą św. lektorzy odczytywali fragmenty Biblii. Następnie kapłan zadawał pytania na temat relacji z Panem Jezusem, szacunku, jakim otaczamy Go w Eucharystii i w Jego Słowie. Po Mszach św. wierni losowali karteczki z cytatami biblijnymi. Dla dzieci zostały przygotowanie słodkie upominki z fragmentami Słowa Bożego. O godz. 18 odbyła się Droga Światła. Jest to nabożeństwo biblijne polegające na rozważaniu opisów ukazywania się Chrystusa Zmartwychwstałego.

Czas konferencji

Reklama

We wtorek, 20 kwietnia w godzinach wieczornych odbyła się konferencja biblijna pt. Oblicze Zmartwychwstałego. We wstępie otwierającym spotkanie ks. prał. Czesław Grzyb powiedział: – Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że każdemu z nas potrzebna jest stosowna wiedza. Nigdy jej za dużo, szczególnie jeżeli dotyczy ona Pisma Świętego. Podczas konferencji ks. Daniel Koper, wikariusz z parafii Klemensów, mówił o biblijnych opisach stworzenia świata. Ks. Marek Saj, wikariusz z parafii Tyszowce, podjął temat wizerunku przedstawionego na Całunie Turyńskim w świetle ewangelicznych opisów Męki Pańskiej. Ja mówiłem o zmartwychwstaniu Pańskim jako zapowiedzi nowego stworzenia. Całość konferencji jest udostępniona na stronie internetowej parafii w zakładce: „Krąg Biblijny”.

Niezgłębione źródło

Głównym wydarzeniem obchodów XIII Tygodnia Biblijnego w parafii była VII edycja Maratonu Biblijnego, organizowanego we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Urzędem Miasta. W tym roku czytana była I Księga Kronik oraz II Księga Królewska. W maratonie, z zachowaniem norm sanitarnych, wzięło udział około 90 osób. Historycznym wydarzeniem w tym trudnym roku pandemii był przyjazd do Tomaszowa Lubelskiego ministra Przemysława Czarnka. Minister Edukacji i Nauki podkreślił wagę studiowania Pisma Świętego, mówiąc: – Pismo Święte jest niezgłębionym źródłem wartości, na których zbudowane jest społeczeństwo polskie od 1055 lat. Nic ważniejszego zgłębiać się nie da.

Ks. prał. Czesław Grzyb podsumował całość obchodów Tygodnia Biblijnego mówiąc o tym, że Pismo Święte jest źródłem mądrości. – Bez znajomości Pisma Świętego (wedle słów św. Hieronima) nie znamy Jezusa. Gdy nie znamy Jezusa, trudno wówczas mówić o wierze. A druga rzecz to jest odpowiedź na ataki ideologiczne.

Ten wspólnie przeżyty czas i odpowiedź wiernych na wszystkie podjęte działania napełniają optymizmem i mobilizują do podejmowania kolejnych inicjatyw.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maraton w sieci

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

RKscreen

Wydarzenie zbiegło się z Niedzielą Słowa Bożego

Wydarzenie zbiegło się z Niedzielą Słowa Bożego

13. Ekumeniczny Maraton Biblijny po raz pierwszy odbył się on-line.

Wydarzenie obejmowało tekst Księgi Wyjścia opisujący pobyt Izraelitów na pustyni i proklamację Dekalogu. W maratonie wzięło udział 20 osób, a wśród nich duchowni różnych wyznań, przedstawiciele samorządu i inne osoby z terenu Podbeskidzia, w tym młodzi ludzie: uczennica i studentka.

CZYTAJ DALEJ

Papież: konflikty, kryzys gospodarczy i sanitarny przyczyną głodu milionów ludzi

2021-06-14 20:47

[ TEMATY ]

konflikt

papież Franciszek

PAP

Papież Franciszek oświadczył, że konflikty na świecie, ekstremalne zjawiska pogodowe, kryzysy gospodarcze i sanitarny stały się przyczyną głodu i niedożywienia milionów ludzi. Napisał o tym w przesłaniu do polskiego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

Polski minister przewodniczy obradom 42. Sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, rozpoczętej w poniedziałek w trybie zdalnym.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: abp Aupetit odprawi Mszę w katedrze Notre-Dame

2021-06-15 15:39

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

pixabay.com

W uroczystość rocznicy poświęcenia katedry Notre-Dame w Paryżu abp Michel Aupetit odprawi Mszę św. w tej świątyni, nieczynnej od czasu pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Liturgię będzie sprawował o godzinie 18.00 w bocznej kaplicy św. Jerzego bez udziału wiernych. Nie przewidziano też transmisji z liturgii.

Uroczystość poświęcenia katedry Notre-Dame obchodzone jest w rocznicę konsekracji nowego ołtarza głównego tej świątyni, którego dokonał ówczesny arcybiskup Paryża kard. Jean-Marie Lustiger 16 czerwca 1989 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję