Reklama

Kościół

Prawnik wyjaśnia

Pierwsza Komunia św. poza parafią

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 59

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

AdobeStock.pl

Chciałabym zapytać o uroczystość Pierwszej Komunii św. poza parafią. Czy proboszcz ma prawo się nie zgodzić, by dziecko poszło do Komunii św. np. w szkole katolickiej?

Reklama

Odpowiedź eksperta

Maj tradycyjnie kojarzy nam się nie tylko z nabożeństwami ku czci Matki Bożej, ale również z uroczystościami Pierwszej Komunii św. W związku z tym rodzą się czasami wątpliwości, które sprowadzają się do pytania: gdzie dziecko ma przystępować do Pierwszej Komunii św. – czy razem z klasą czy może w swojej parafii zamieszkania? Sytuacje takie mogą mieć miejsce w parafiach, które nie mają szkoły na swoim terenie (trudno sobie jednak wyobrazić, że proboszcz takiej parafii zupełnie zrezygnuje z przygotowania dzieci do przyjęcia Eucharystii i parafia będzie pozbawiona tej uroczystości), a także w większych miejscowościach, gdzie w granicach terytorium parafii znajduje się jedna szkoła lub więcej. Zdajemy sobie sprawę, że w takich przypadkach nie można postawić znaku równości między przynależnością klasową a zamieszkaniem w danej parafii. Dzieci, które uczęszczają do konkretnej szkoły, mogą przecież pochodzić z różnych parafii. Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko chce przystąpić do uroczystości razem ze swoją klasą? Rozumiem, oczywiście, pragnienia dzieci i oczekiwania rodziców, którzy chcieliby, aby dziecko szło do Pierwszej Komunii św. ze swoją klasą, ale należy traktować to raczej w kategorii pewnego wyjątku niż przyjętej normy.

Zasady dotyczące przygotowania i przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii św. określa biskup diecezjalny. W polskich warunkach mamy również do dyspozycji wskazania Konferencji Episkopatu Polski w tym zakresie. Dokument ten podkreśla, że uprzywilejowanym środowiskiem przygotowania bezpośredniego do sakramentu Eucharystii jest parafia zamieszkania dziecka, a nie parafia, na której terenie znajduje się szkoła. To, oczywiście, nie wyklucza, aby dziecko szło do Pierwszej Komunii św. poza własną parafią, ale powinno to mieć miejsce w uzasadnionych przypadkach i na podstawie stosownego zaświadczenia o odbyciu przygotowania. Widzimy więc, że nie mamy do czynienia z kategorycznym zakazem przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii św. poza własną parafią, a wskazania mówią jedynie o uprzywilejowanym miejscu, którym jest parafia zamieszkania. Wydaje się, że duszpasterze nie odmawiają takiej prośbie rodziców bez poważnych powodów. Bardzo ważne jest jednak, aby swoją wolę przyjęcia Pierwszej Komunii św. określić już na początku przygotowania oraz współpracować z duszpasterzami i katechetami. W mojej ocenie, ważniejsze od miejsca przeżywania uroczystości są jakość przygotowania i odpowiedzialność ze strony wszystkich zaangażowanych w formację religijną dzieci przystępujących do stołu Eucharystii.

2021-05-18 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie trzeba czekać

Niedziela częstochowska 21/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Agata Kowalska/Niedziela

To była wyjątkowa uroczystość w wyjątkowych okolicznościach

To była wyjątkowa uroczystość w wyjątkowych okolicznościach

Ksiądz Henryk Kowalski, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu, zasłynął ostatnią inicjatywą, czyli zainstalowaniem w kościele bezdotykowej kropielnicy na wodę. Jednak to nie wszystko.

Parafia działa na pełnych obrotach, mimo panującej w kraju sytuacji. Proboszcz bowiem pokazuje, że z Bogiem nie ma rzeczy niemożliwych. Maj to, jak wiadomo, okres Pierwszej Komunii św. W wielu parafiach jest ona przenoszona na inny termin (w tej zawierciańskiej także), jednak zachowując zasady bezpieczeństwa, dlaczego by nie udzielać sakramentu... indywidualnie?

CZYTAJ DALEJ

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję