Reklama

Kościół

Prawnik wyjaśnia

Pierwsza Komunia św. poza parafią

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 59

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

AdobeStock.pl

Chciałabym zapytać o uroczystość Pierwszej Komunii św. poza parafią. Czy proboszcz ma prawo się nie zgodzić, by dziecko poszło do Komunii św. np. w szkole katolickiej?

Odpowiedź eksperta

Maj tradycyjnie kojarzy nam się nie tylko z nabożeństwami ku czci Matki Bożej, ale również z uroczystościami Pierwszej Komunii św. W związku z tym rodzą się czasami wątpliwości, które sprowadzają się do pytania: gdzie dziecko ma przystępować do Pierwszej Komunii św. – czy razem z klasą czy może w swojej parafii zamieszkania? Sytuacje takie mogą mieć miejsce w parafiach, które nie mają szkoły na swoim terenie (trudno sobie jednak wyobrazić, że proboszcz takiej parafii zupełnie zrezygnuje z przygotowania dzieci do przyjęcia Eucharystii i parafia będzie pozbawiona tej uroczystości), a także w większych miejscowościach, gdzie w granicach terytorium parafii znajduje się jedna szkoła lub więcej. Zdajemy sobie sprawę, że w takich przypadkach nie można postawić znaku równości między przynależnością klasową a zamieszkaniem w danej parafii. Dzieci, które uczęszczają do konkretnej szkoły, mogą przecież pochodzić z różnych parafii. Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko chce przystąpić do uroczystości razem ze swoją klasą? Rozumiem, oczywiście, pragnienia dzieci i oczekiwania rodziców, którzy chcieliby, aby dziecko szło do Pierwszej Komunii św. ze swoją klasą, ale należy traktować to raczej w kategorii pewnego wyjątku niż przyjętej normy.

Zasady dotyczące przygotowania i przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii św. określa biskup diecezjalny. W polskich warunkach mamy również do dyspozycji wskazania Konferencji Episkopatu Polski w tym zakresie. Dokument ten podkreśla, że uprzywilejowanym środowiskiem przygotowania bezpośredniego do sakramentu Eucharystii jest parafia zamieszkania dziecka, a nie parafia, na której terenie znajduje się szkoła. To, oczywiście, nie wyklucza, aby dziecko szło do Pierwszej Komunii św. poza własną parafią, ale powinno to mieć miejsce w uzasadnionych przypadkach i na podstawie stosownego zaświadczenia o odbyciu przygotowania. Widzimy więc, że nie mamy do czynienia z kategorycznym zakazem przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii św. poza własną parafią, a wskazania mówią jedynie o uprzywilejowanym miejscu, którym jest parafia zamieszkania. Wydaje się, że duszpasterze nie odmawiają takiej prośbie rodziców bez poważnych powodów. Bardzo ważne jest jednak, aby swoją wolę przyjęcia Pierwszej Komunii św. określić już na początku przygotowania oraz współpracować z duszpasterzami i katechetami. W mojej ocenie, ważniejsze od miejsca przeżywania uroczystości są jakość przygotowania i odpowiedzialność ze strony wszystkich zaangażowanych w formację religijną dzieci przystępujących do stołu Eucharystii.

2021-05-18 10:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne Komunie święte w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Magdalena Pijewska

Nie ma na dziś żadnych decyzji o odwołaniu majowych Pierwszych Komunii Świętych – zapewnia ks. dr Sławomir Zyga. Kanclerz Kurii Metropolitalnej odpowiada w ten sposób na zapytania niektórych rodziców. Jednocześnie dodaje, że Kuria zaleca, by w związku z ograniczeniem (z uwagi na koronawirusa) liczby wiernych na mszy do 50, przygotowywać się do rodzinnych Pierwszych Komunii Świętych, zamiast grupowych.

- Twierdzenie, jakoby archidiecezja odwoływała majowe Komunie Święte, jest niczym nieuzasadnione. Nikt z nas nie jest dziś w stanie powiedzieć, jaka sytuacja będzie w maju, więc nie można podjąć wiążących decyzji – mówi ks. dr Zyga. - W tradycji naszej archidiecezji są rodzinne Komunie Święte. Od wielu lat jest taka możliwość praktykowana dość licznie, że rodzina umawia się z kapłanem na dzień i godzinę Mszy Świętej i w gronie najbliższych przeżywa taką rodziną Komunię Świętą. Uwrażliwiamy kapłanów, aby jeśli będą ku temu dogodne możliwości - rodzice będą chcieli, dziecko będzie przygotowane - aby byli otwarci na taką ewentualność.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję