Reklama

Niedziela Częstochowska

Przy miłującym Sercu

Co wyróżnia członków Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, działającego również w naszej archidiecezji?

Niedziela częstochowska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Krzysztof Świertok/BPJG

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Mamy ochronę w Sercu Pana Jezusa. Od rana pamiętam o moim Mistrzu. W ten sposób czuwam przy Jego Sercu. Każdy z nas codziennie poświęca godzinę na obecność przy Sercu Pana Jezusa. Ta obecność to nie tylko modlitwa, lecz także poświęcenie siebie przez pomoc potrzebującym, np. opieka nad dzieckiem – powiedziała Irena Heluszka ze Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Godzina obecności

Reklama

We wspólnocie straż spotyka się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 7 na Mszy św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz w pierwszy czwartek miesiąca co trzeci miesiąc na Mszy św. o godz. 18 i czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. – Jest to żarliwa modlitwa przede wszystkim za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie, by miał kto nas prowadzić w pielgrzymce życia – wyjaśniła Krystyna Polak, zelatorka. Wspomina ona panią, która zachęciła ją do zaciągnięcia się do straży. Do dziś pamięta jej słowa: „Wszystko w życiu będzie się udawało, na wszystko znajdzie się czas”. – Trzeba odwagi i trzeba dziękować. Jest to piękne – opowiadała pani Krystyna i dodała: – 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która odbędzie się 19 czerwca, to wielka radość.

O roli tej wspólnoty mówił proboszcz ks. Ryszard Umański: – Cieszę się z każdej wspólnoty, szczególnie takiej jak ta, czyli bardzo zaangażowanej i oddającej cześć Sercu Jezusa. Jego kult jest potrzebny w każdej parafii. Straż przy parafii św. Wojciecha założyła w 2007 r. Maria Mazur. Dziś liczy ok. 30 członków.

Adoracja nocna w rodzinie

– Bractwo Godziny Świętej ma swoje godziny modlitw, czyli czuwania. Członkowie czuwają i modlą się w różnych intencjach, np. wynagradzającej Sercu Jezusa, za papieża, Kościół, rodziny i w intencjach podawanych na każdy miesiąc – powiedział ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, opiekun bractwa, który szerzy kult do Serca Jezusa. Członkowie praktykują adorację nocną Najświętszego Sakramentu w rodzinie raz w miesiącu w godz. 21-6. Uczestniczą we Mszach św. w ich intencjach w oktawę Bożego Ciała i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. – Naszym zadaniem jest kochać Jezusa miłością mocną, otwartą i odważną, a także włączyć się w zbawcze działanie Jego Serca przez Eucharystię i podejmować modlitwę, aby ludzie zjednoczyli się z Bogiem i między sobą – mówi Teresa Dyrka, animatorka. Bractwo w parafii w Myszkowie istnieje od 1976 r. i liczy 33 osoby, w tym 5 osób jest spoza parafii. Pani Teresa z przejęciem zauważyła, że członkowie bractwa umierają w dniu, w którym czuwali.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, źródło życia i świętości...

Rozważane dziś wezwanie litanii, przypomina nam dwie prawdy: o życiu i o świętości. Życie – to dar Boga, przekazany człowiekowi; świętość, to powołanie, jakim Stwórca obdarzył człowieka.

Każdy z nas podąża swoją drogą, z dnia na dzień doświadczając przemijalności i kruchości życia. I to w pewien sposób akceptujemy i wyrażamy poprzez konkretne gesty i wypowiadane słowa. myślę tutaj o sytuacji, kiedy umiera ktoś bliski lub choruje czy cierpi z różnego powodu. Kiedy przyglądamy się cierpieniu, umieraniu i wreszcie śmierci bliskiej osoby, wówczas towarzyszy nam rozpacz, ból, łzy… Pocieszamy się wzajemnie szukając odpowiednich słów… Inaczej sytuacja ma się ze świętością… Mało o niej się mówi, neguje się coraz częściej opinię o świętości i wyśmiewa ten niezwykły dar. Dziś świętość jest negowana i atakowana jako coś, co uległo przedawnieniu. A to nieprawda. Świętość jest aktualna i możliwa, jest drogą na nasze czasy. Tego uczy nas Najświętsze Serce Jezusa. Choć oplute i zeszpecone przez grzech ludzki, to jednak jest dla nas źródłem życia i przypomina nam o naszym obowiązku dążenia do świętości. Jeśli uznajemy prawdę i wierzymy w to, że z Jezusowego Serca wypłynęły krew i woda na usprawiedliwienie naszych grzesznych dusz, nie możemy od Tego Serca oderwać Świętości, bowiem to Serce jest jej szczególnym źródłem, z którego świętość rozlewa się strumieniem na cały Chrystusowy Kościół. Jezus umarł i zmartwychwstał po to, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości. Jeśli całkowicie oddamy się Jezusowi, możemy być pewni, że nie doznamy zawodu, bo Jezus jest naszą Drogą, naszą Prawdą i naszym Życiem.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję