Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Rodziny, przybywajcie!

Diecezjalne Święto Rodziny w Starym Sączu odbędzie się 20 czerwca. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter modlitewny.

Niedziela małopolska 24/2021, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

spotkanie rodzin

Ewa Biedroń

Wspólne spotkanie rodzin daje nadzieję

Wspólne spotkanie rodzin daje nadzieję

Choć tegoroczne Święto Rodziny organizowane jest w reżimie sanitarnym, w wydarzeniu – w odróżnieniu od roku poprzedniego – będą mogły wziąć udział małżeństwa, dzieci, wspólnoty. Uroczystość odbędzie się w plenerze na starosądeckich błoniach. W tym samym miejscu, w którym Jan Paweł II w 1999 r. kanonizował św. Kingę. Tegoroczne Święto Rodziny organizowane jest w szczególnym czasie – Roku Rodziny i Roku św. Józefa.

Przebieg

Wydarzenie 20 czerwca rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Andrzeja Jeża. Zgromadzeni będą dziękować Bogu za łaski otrzymane w trudnym okresie pandemii oraz prosić o dalsze błogosławieństwo i umocnienie sił. Pojawi się możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej. Jak podkreśla ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej, obecność wiernych na tym wydarzeniu może pokazać, że w Polsce jest wiele małżeństw, które identyfikują się z wiarą katolicką i pragną przekazywać ją swoim dzieciom. – Wspólne spotkanie ma sens. Są rodziny, a jest ich dużo, które opierają swoją codzienność na Bogu i wartościach – mówi duchowny.

Piękno rodziny

Reklama

Zielone pola po brzegi wypełnione rozmodlonymi rodzinami to obraz, który budzi nadzieję. – Ważne jest, aby zwrócić uwagę na piękno rodziny. Wobec zwiększającej się liczby rozwodów chcemy pokazywać małżeństwa, które wiernie wypełniają przyrzeczenia złożone w dniu ślubu – mówi ks. Cebula. Duchowny podkreśla moc modlitwy wspólnotowej i jej znaczenie w budowaniu więzi między członkami rodziny. Zaznacza, że udział w takich lub podobnych uroczystościach może umocnić bliskie sobie osoby i pomóc w rozwiązywaniu przyszłych problemów.

Taką piękną katolicką rodzinę można zobaczyć na plakacie zaprojektowanym na potrzeby promocji wydarzenia. Jak informuje doradczyni życia rodzinnego diecezji tarnowskiej Bogumiła Olejnik, małżeństwo z czworgiem dzieci to mieszkańcy Królówki. Agnieszka i Jarosław Ciurusiowie są studentami diecezjalnego studium rodziny, którzy po uzyskaniu dyplomów będą pełnić funkcję doradców życia rodzinnego Parafialnej Poradni Życia Rodzinnego. – To prawdziwa rodzina! Mocno zaangażowana w działalność lokalnej społeczności – mówi z radością pani Olejnik.

Czekamy na was

– Przyjeżdżajcie! – zachęca pani Bogumiła i dodaje, że organizowane w czerwcu Święto Rodziny umożliwia spotkanie szczególnie tym osobom, które ze względu na pandemię ograniczały kontakty z innymi. – To wielka, bezpieczna przestrzeń – zapewnia doradca życia rodzinnego. Ksiądz Piotr Cebula zachęca do pozostania na starosądeckich błoniach po Eucharystii. – Można tam spędzić piękne popołudnie. To doskonałe miejsce do odpoczynku w gronie najbliższych. Można połączyć modlitwę z wypadem rodzinnym na łono natury. To zaciszna i zielona okolica – dodaje kapłan.

Reklama

Nie wszyscy będą mogli przyjechać do Starego Sącza. W związku z tym organizatorzy zachęcają księży proboszczów, aby w tym dniu zorganizowali w swoich parafiach odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. – Każda parafia będzie przeżywać 20 czerwca swoje święto rodziny. Dobrze by było, gdyby małżonkowie mieli możliwość ponownego zadeklarowania sobie wierności, uczciwości i miłości – mówi ks. Cebula.

Wydarzenie będzie transmitowane przed radio RDN. Organizatorami Diecezjalnego Święta Rodziny są: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Tarnowskiej oraz V Synod Diecezji Tarnowskiej.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Rodzina wzorem życia rodzinnego

Niedziela sandomierska 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

Niedziela Świętej Rodziny

spotkanie rodzin

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz z Bogumiłą i Stanisławem Chmielami

Bp Nitkiewicz z Bogumiłą i Stanisławem Chmielami

W niedzielę Świętej Rodziny odbyło się diecezjalne spotkanie rodzin i małżeństw w Łoniowie.

Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja, biskupa, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię sprawowali również kapłani pełniący posługę dekanalnych duszpasterzy rodzin, grup i stowarzyszeń wspierających rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas spotkania z uchodźcami: proszę, powstrzymajmy to pogrążanie się cywilizacji!

2021-12-05 12:20

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O niewystarczającej pomocy uchodźcom i obojętności względem ich losu, jako przejawach kryzysu współczesnej cywilizacji, mówił papież Franciszek podczas wizyty w Ośrodku Przyjęcia i Identyfikacji (Reception and Identification Centre) na wyspie Lesbos.

W swoim przemówieniu papież Franciszek stanowczo mówił o niewystarczających wysiłkach i wciąż obecnych uprzedzeniach, związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Europy. Przypomniał, że kryzys migracyjny to problem, który dotyczy całego świata i, że, o ile innym kryzysom związanym z pandemią, czy zmianami klimatycznymi udaje się powoli stawiać czoła, o tyle "wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje". Zwrócił uwagę, że stawką podejmowanych działań jest nie tylko doraźna pomoc, ale zapewnienie pokojowej przyszłości świata, która wymaga zintegrowanych działań i pojednania z najsłabszymi. "Historia uczy nas, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do skutków katastrofalnych" - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2021-12-05 19:52

Marzena Cyfert

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

To tytuł spotkania modlitewnego, zorganizowane przez Dzielnicę Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, które 5 grudnia odbyło się w parafii św. Mikołaja we Wrocławiu. Modlitwę poprowadził o. Marcin Sylwan Wirkowski, paulin.

– Oczekując na Mesjasza, my, chrześcijanie, oczekujemy na powtórne Jego przyjście, natomiast Żydzi modlą się o przyjście Mesjasza na ten świat. Istotnym jest, abyśmy w tym miejscu mogli wołać do Pana Boga jako jedna rodzina – powitał zebranych Stanisław Rybarczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję