Reklama

Niedziela Kielecka

Będą pielgrzymki!

Odbędzie się zarówno jubileuszowa 40. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę oraz Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej.

Niedziela kielecka 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

T.D.

Nie ma jak pielgrzymka...

Nie ma jak pielgrzymka...

Zapisy, jak informują dyrektorzy pielgrzymek – tylko elektronicznie, a organizacja – w zgodzie z aktualnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. PPK, wyruszająca 5 sierpnia z Wiślicy na Jasną Górę, odbędzie się pod hasłem: „Jestem tylko dla Ciebie”.

Według rozporządzeń GIS z maja br., w tegorocznych pielgrzymkach może brać udział maksymalnie 300 osób, ale do tego limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Każdy uczestnik musi się zapisać przez internetowy formularz zgłoszeniowy, gdzie trzeba będzie podać m.in. czy jest się zaszczepionym. Odnośnie do pieszej pielgrzymki, system dopuści do rejestracji jedynie 300 osób bez szczepienia. – Każda grupa będzie liczyła sto osób, więc jeśli zapisze się 100 osób, to powstanie jedna grupa, jeśli 200 – to dwie grupy, i tak dalej – tłumaczy ks. Marek Blady, dyrektor PPK. Nie będzie tradycyjnego podziału grup wg kolorów. Nauki na pątniczym szlaku będzie głosił ks. dr hab. Stefan Radziszewski.

Dodatkowa zmiana to noclegi wyłącznie w namiotach, na polach namiotowych, izolowanych względem poszczególnych grup. Posiłki będą dowożone.

Zgodnie z zaleceniami Sanepidu pątnicy wyruszający na szlak muszą być zdrowi, nie ma jednak obowiązku wykonywania testu wykrywającego wirusa Sars-CoV-2. Organizator ma natomiast obowiązek codziennie mierzyć temperaturę każdemu pielgrzymowi. W przypadku potwierdzenia zakażenia u jednego z pątników, cała grupa zostaje poddana kwarantannie.

Nie zmieniły się termin i trasa: pielgrzymi mają do przebycia ok. 200 km.

Z kolei największa w Polsce Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej (nie licząc symbolicznej pielgrzymki w 2020, obwarowanej ograniczeniami z powodu pandemii) na Jasną Górę odbędzie się – choć nie w takiej liczbie jak zwykle, czyli ponad 500 osób, ale zgodnie w wytycznymi pandemicznymi – do 300 osób. Od 1 lipca ruszają zapisy.

Reklama

Rejestracja na tę pielgrzymkę będzie się odbywała podobnie, czyli tylko elektronicznie, do wyczerpania limitu 300 osób. – Szczegółowe informacje będą się pojawiały sukcesywnie na stronie internetowej pielgrzymki – informuje ks. Tomasz Biskup, kierownik i pomysłodawca pielgrzymki rowerowej.

Będzie to już IX Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Wyruszy 17 sierpnia z parafii św. Maksymiliana w Kielcach, z zakończy się na Jasnej Górze. Trwa cztery dni. Trasa liczy ok. 280 km. Rowerzyści zatrzymują się zwykle w Wiślicy, Mnichowie, Lelowie oraz w Drochlinie. Jak ocenia ks. Tomasz Biskup, ok. 25 procent uczestników to ci, którzy pielgrzymują od początku.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi jak Spartanie

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Marian Szpak

Pierwsze kroki pątników w Hałcnowie

Pierwsze kroki pątników w Hałcnowie

Spartanie – tak pielgrzymów, którzy z Bielska-Białej wyruszyli na Jasną Górę nazwał główny przewodnik ks. Damian Koryciński.

Mszy św. inaugurującej tegoroczne pielgrzymowanie przewodniczył w hałcnowskim sanktuarium bp Roman Pindel, a kazanie wygłosił pochodzący z Cieszyna bp środkowoafrykańskiej diecezji Kaga-Bandoro Tadeusz Kusy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Strażnicy pamięci

2023-02-06 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję