Reklama

Prasa zagraniczna

Zrezygnował po pięciu miesiącach

Sytuacja jest niezwykła. John Lee Juo-wang 1 stycznia tego roku objął z woli Ojca Świętego tajwańską diecezję Tainan. Na jej terenie mieszka 2 mln osób, ale tylko 7, 5 tys. to katolicy. Pięć miesięcy po inauguracji tajwański biskup niespodziewanie złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu. Franciszek przychylił się do jego prośby, a John Lee informując w liście diecezjan o tym, że będą mieli nowego biskupa, tłumaczył podjęcie decyzji swoimi problemami natury psychicznej i fizycznej oraz poprosił o modlitwę.

Religion News Service
Kontrowersje

Joe Biden jest katolikiem od urodzenia. Brytyjski premier Boris Johnson przyjął chrzest w Kościele katolickim, ale bierzmowanie już we wspólnocie anglikańskiej. Niedawno okazało się, że powrócił do łączności z Rzymem, biorąc ślub ze swoją wieloletnią narzeczoną Carrie Symonds, z którą ma już syna, ochrzczonego zresztą w Kościele katolickim. Po obydwu stronach Atlantyku sprawa wyznania przywódców rodzi kontrowersje. W USA biskupi będą głosować nad tym, czy Bidenowi, popierającemu aborcję, można udzielać Komunii św., w Wielkiej Brytanii z kolei niesmak katolików budzi droga powrotu do Kościoła Johnsona, który w przeszłości był już dwukrotnie żonaty, choć były to związki cywilne. Poza tym brytyjskie prawo ogranicza udział katolików w życiu publicznym. Premier ma więc wpływ na powoływanie biskupów anglikańskich, a zarazem nie może doradzać królowej w sprawie powoływania hierarchów z religii narodowej... Dziennikarze zauważyli też, że w czasie ostatniego szczytu G7 Biden znalazł czas na niedzielną Mszę św., a Johnson wybrał pływanie w morzu.

AsiaNews.it
Wiek uchodźców

W 2020 r., mimo pandemii, swoje domy było zmuszonych opuścić ponad 11 mln osób. Ratowały się przed prawdopodobną śmiercią.

Dziś na świecie 82 mln osób to uchodźcy. ONZ ostrzega, że bardzo szybko ta liczba sięgnie 100 mln, bo konflikty zostały przez pandemię niejako odłożone w czasie. Blisko co 10. uchodźca to Syryjczyk. Z całej liczby 82 mln uchodźców aż 80% pochodzi z 10 państw. Specjaliści z ONZ obliczają, że w ostatnich 2 latach w warunkach uchodźczych urodziło się milion maluchów.

Reklama

Il Messaggero
Jakie są intencje Franciszka?

Po niedawnej niespodziewanej nominacji młodego, 40-letniego kapłana z włoskiej diecezji Aquila na nowe stanowisko asystenta kościelnego w stworzonej niedawno Dykasterii ds. Komunikacji pojawiły się niejednoznaczne komentarze. Szefem dykasterii jest doświadczony włoski dziennikarz Paolo Ruffini, któremu podlega 400 watykańskich dziennikarzy. Komentatorzy zastanawiają się, jaka będzie rola ks. Luigiego Marii Epicoca, który jednocześnie dołączył do zespołu redakcyjnego L’Osservatore Romano. Sam zainteresowany określa ją – nawiązując do meczu piłkarskiego – jako podobną do roli fizjoterapeuty czy lekarza. Oni nie uczestniczą w grze, ale zdarza się, że są niezbędni, aby drużyna grała jak najlepiej. Rzymski Il Messaggero przypomina w kontekście tej nominacji ostatnie słowa papieża, który odwiedzając w maju tę dykasterię i udzielając na żywo wywiadu, zapytał watykańskich dziennikarzy: do ilu ludzi docieracie? Chodzi o stosunkowo mały zasięg watykańskich mediów.

Glas Koncila
Czego żałuje?

Dlaczego data kongresu eucharystycznego, który w tym roku odbędzie się na Węgrzech, nie pasuje Viktorowi Orbánowi? Bardzo ceni on kard. Stefana Wyszyńskiego i polski katolicyzm, dlatego żałuje, że z powodu kongresu nie będzie mógł uczestniczyć w beatyfikacji, która w tym samym dniu odbędzie się w Warszawie. Z rozmowy Orbána z chorwackim tygodnikiem katolickim Glas Koncila dowiadujemy się m.in., że choć sam Orbán jest wyznania kalwińskiego, to ma żonę katoliczkę, a ponieważ w węgierskiej kulturze istnieje niepisana zasada, iż dzieci z mieszanego małżeństwa przejmują wiarę rodzica w zależności od płci, to jego cztery córki są katoliczkami. Orbán odniósł się też do pytania o stanowisko Fideszu wobec emigracji, które jest inne niż stanowisko Stolicy Apostolskiej i papieża Franciszka. Przyznał, że różnice istnieją, ale jednocześnie zaznaczył, że ostatnio rozpowszechniane fake newsy na ten temat mają na celu skłócenie Węgier i Stolicy Apostolskiej. Jest to również rodzaj zemsty za to, że Węgry nie idą w głównym nurcie polityki europejskiej.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

O przepowiadaniu Słowa Bożego na współczesnej ambonie - jesienna sesja duszpasterska duchowieństwa

2022-12-01 07:54

Ks. Paweł Kłys

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej było Słowo Boże w kaznodziejskim przepowiadaniu. Księża diecezjalni i zakonni wysłuchali – podczas dwu spotkań- sześciu wykładów specjalistów od Pisma Świętego, dogmatyki, kaznodziejstwa i retoryki.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję