Reklama

Niedziela Świdnicka

Jubileusz oświaty rolniczej

W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie dziękowano za 75 lat oświaty rolniczej i 65-lecie Dolnośląskiego Zespołu Szkół Agrotechnicznych.

Niedziela świdnicka 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Stanisław Bałabuch

Dziękczynienie rozpoczęto od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym

Dziękczynienie rozpoczęto od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym

W jubileuszu 18 czerwca udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, dolnośląski kurator oświaty, nauczyciele i absolwenci. Wśród zaproszonych gości był bp Adam Bałabuch i miejscowy proboszcz ks. Tomasz Nuckowski. Spotkanie przeszłości z przyszłością oraz młodości z doświadczeniem było hasłem obchodzonych uroczystości.

Ważny wyraz wdzięczności

Świętowanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej: – Obchodząc dzisiejsze jubileusze uświadamiamy sobie za św. Janem Pawłem II, że szkoła nie powinna nigdy tracić z oczu tego szczególnego zadania, jakie ma wypełniać. Nauczyciele i wychowawcy mają nie tylko zapewnić uczniom wysokiej jakości wykształcenie, ale winni też wpajać im wartości moralne i duchowe o fundamentalnym znaczeniu w życiu. Wszyscy – rodzice, nauczyciele, wychowawcy, duszpasterze – winni wspólnie angażować się na rzecz kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. Winni też pamiętać, że to czego nauczają, musi być poparte świadectwem ich życia. Młodzi ludzie są bowiem wrażliwi na świadectwo dawane im przez dorosłych, którzy są dla nich wzorem – przypomniał biskup, dodając, że to kim dzisiaj jesteśmy zawdzięczamy Panu Bogu, rodzicom, ale też w znacznym stopniu szkole, naszym nauczycielom i wychowawcom, dlatego warto sobie uświadomić, jak bardzo jesteśmy przez nich obdarowywani. Obdarowują oni nas swoją wiedzą, a przede wszystkim swoją osobowością.

Biskup Bałabuch podkreślił, że ważnym wyrazem wdzięczności, bardzo miłym Bogu, a nam szczególnie potrzebnym, jest modlitwa dziękczynna. – Musimy się jej nieustannie uczyć, żeby żyć dziękczynieniem na wzór Jezusa. Winniśmy do tego stopnia zaufać Bogu, aby zdobywać się na dziękczynienie zawsze i za wszystko, także za rzeczy trudne i przykre. Wówczas bowiem dopiero człowiek doświadcza łaski wewnętrznego pokoju i chrześcijańskiej radości. Radości, która bardziej zależy od wewnętrznej postawy, niż od warunków zewnętrznych – mówił.

Reklama

Wspólnota wielu roczników

– Pierwsze Technikum w Bożkowie powstało w 1965 r., ale krzewienie oświaty rolniczej rozpoczęło się zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1946 r. – wyjaśniał obchodzenie podwójnego jubileuszu Józef Kochniarczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Bożkowie. Szkoła na przestrzeni dziejów przechodziła różne koleje losów, ale utrzymała swój rolniczy charakter i prestiż oraz ciągłość. – Szkoła jest wspólnotą wielu roczników i wielu pokoleń. Ta szkoła ma ducha miejsca, ma sukcesy, perspektywy i udowodniła, że jest szkołą na wysokim poziomie, wydając ponad 6500 absolwentów, w tym rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusza Trziszkę – opowiadał Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

Aby utrzymać charakter rolniczy szkoły i by mogła się ona rozwijać dalej, od 1 stycznia 2022 r. organem prowadzącym szkołę będzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz parafii w Osiecznicy

Niedziela legnicka 32/2019, str. 4

[ TEMATY ]

jubileusz

Piotr Nowosielski

Konstrukcja kościoła powstała w końcu lat 80. XX wieku

Konstrukcja kościoła powstała w końcu lat 80. XX wieku

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Osiecznicy, w niedzielę 11 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 13.00, będzie obchodzić 25. rocznicę swojego istnienia. Do przewodniczenia Mszy św. odpustowej i zarazem jubileuszowej został zaproszony biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Tak właściwie to parafia będzie przeżywała srebrny jubileusz po raz drugi – mówi o wydarzeniu ks. Artur Kaproń proboszcz parafii. – Wszystko dlatego, że historia jej powstania jest trochę rozciągnięta w czasie. Parafia powstała z podziału parafii w Tomisławiu, ale najpierw – z inicjatywy ks. Jerzego Marczaka, ówczesnego dziekana Edwarda Bobera i grupy parafian – powstał tu punkt katechetyczny. Jego tworzeniem zajął się ks. Mieczysław Jackowiak. W 1987 r. rozpoczęto budowę domu katechetycznego w ramach Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego, którego pierwszym rektorem był – zmarły niedawno – ks. Jan Dąbski. W listopadzie 1988 r. poświęcił go bp Tadeusz Rybak. Od czerwca 1991 r. drugim rektorem, a potem proboszczem, do 2014 r. był ks. Tadeusz Stelmach. A ja jestem proboszczem tej parafii od 5 lat – dodaje ks. Artur.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję