Reklama

Niedziela Legnicka

Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary

2 lipca przeżywany był w diecezji jako V rocznica ukazania do publicznej czci relikwii Wydarzenia Eucharystycznego.

Niedziela legnicka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Wydarzenie Eucharystyczne

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Legnickie sanktuarium św. Jacka stało się miejscem Wydarzenia Eucharystycznego

Legnickie sanktuarium św. Jacka stało się miejscem Wydarzenia Eucharystycznego

Przed 5. laty uczynił to ówczesny biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem biskupa seniora Stefana Cichego, w gronie duchowieństwa oraz księży gości. Uczestniczyły w nim siostry zakonne, klerycy i przełożeni seminarium, parafianie, wierni i pielgrzymi spoza Legnicy.

Reklama

Homilię bp Cichy oparł na słowach refrenu śpiewanego w psalmie responsoryjnym: „Nasz Pan jest dobry, chwalcie Go na wieki”.

– Cieszymy się z tego, co się tutaj dokonało, ale także życzymy, aby to wydarzenie okazało się zbawienne dla wielu ludzi. Już dokonało się tu wiele cudów łaski. Wielu doświadczyło i doświadcza tego, że „nasz Pan Jest dobry i bardzo łaskawy” i dlatego go tu wychwala – mówił bp Cichy.

Kustosz sanktuarium ks. Andrzej Ziombra dokonał podsumowania przeżytych 5 lat z relikwiami. Przywołując zacytowane w tytule słowa pieśni autorstwa Jana Kochanowskiego, powiedział, że przed takim pytaniem staje, od kiedy po raz pierwszy zobaczył ten znak na hostii konsekrowanej. Czego Bóg od nas pragnie, a może czego my nie widzimy, a powinniśmy zauważyć? – Minęło 5 lat od dnia wprowadzenia tego fragmentu hostii konsekrowanej do świątyni, abyśmy mogli na Niego spojrzeć, abyśmy mogli się przed Nim modlić – mówił.

Reklama

Wspominał, że oprócz ruchu pielgrzymkowego, który w tym czasie rozwinął się, a w którym uczestniczyli Polacy oraz goście z zagranicy, w związku z tym wydarzeniem był zapraszany na różne spotkania w kraju i poza granicami. – Podczas tych spotkań słyszałem bardzo często głos katolików tamtych krajów: „Polacy, jesteście naszą ostatnią nadzieją!”. Ci katolicy rozsiani po całej Europie, którzy często żyją w diasporze, małych wspólnotach, gdzie nie mogą swoich oczu cieszyć widokiem tłumów w świątyniach, chcieli powiedzieć, że Polska jest utożsamiana jako kraj z katolicyzmem, z silną wiarą. Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, co to znaczy utracić ostatnią nadzieję. Kiedy pytano mnie o te dwa znaki, które pojawiły się w Polsce na przestrzeni 8 lat (Sokółka, Legnica), myślę, że Pan Bóg przez te znaki, chciał nie tylko jakoś nas dotknąć, poruszyć, ale także chce, byśmy byli jeszcze większymi świadkami wiary – mówił ks. Ziombra.

Złożył również podziękowanie, nie tylko za uczestnictwo w uroczystości, ale także za całoroczne zaangażowanie wielu ludzi przy sanktuarium, nie tylko z parafii, ale i spoza niej.

Radosnym jest fakt, że do sanktuarium znów zaczynają przyjeżdżać pielgrzymi, np. podczas uroczystości była obecna pielgrzymka „Margaretek” z diecezji kaliskiej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz Apostolski na inauguracji w WSD

Niedziela legnicka 41/2018, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

Legnica

inauguracja

Ks. Waldemar Wesołowski

W uroczystości wzięli udział: abp Salvatore Pennacchio, bp Zbigniew Kiernikowski, bp Marek Mendyk

W uroczystości wzięli udział: abp Salvatore Pennacchio,
bp Zbigniew Kiernikowski, bp Marek Mendyk

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej rozpoczęło uroczyście nowy rok akademicki i nowy rok formacji. W inauguracji wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio

Przedstawiciel Ojca Świętego 6 października odwiedził Krzeszów, gdzie przewodniczył Mszy św. podczas dorocznej pielgrzymki Żywego Różańca. 7 października wygłosił wykład inauguracyjny w legnickim seminarium oraz przewodniczył Eucharystii w katedrze. W uroczystości wzięli udział: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup pomocniczy Marek Mendyk, przedstawiciele wyższych uczelni, w tym rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych, służb mundurowych oraz rodzice alumnów i pracownicy Kurii Biskupiej. W szczególny sposób rektor seminarium ks. Piotr Kot powitał czterech kleryków I roku studiów, którym towarzyszyli rodzice i krewni. Wyraził radość z tego, że zdecydowali się rozpocząć naukę i formację seminaryjną. Nowi alumni złożyli przyrzeczenie, w którym zobowiązali się do pilnej nauki i osobistego zaangażowania się w formację ku kapłaństwu. Z rąk rektora PWT ks. Włodzimierza Wołyńca otrzymali indeksy. Bp Zbigniew Kiernikowski wręczył nagrody klerykom, którzy w ubiegłym roku akademickim osiągnęli najlepsze wyniki naukowe.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję