Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z insygniami św. Jakuba

Na Górze św. Doroty w Będzinie-Grodźcu odprawiono tradycyjne nabożeństwo i Mszę św. podczas Ogólnopolskiej Gwiaździstej Pielgrzymki św. Jakuba Apostoła.

Niedziela sosnowiecka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

pielgrzymi

Grzegorz Pieńkowski

Pątnicy z „insygniami jakubowymi” w świątyni na Górze św. Doroty

Pątnicy z „insygniami jakubowymi” w świątyni na Górze św. Doroty

Podczas pielgrzymki pod hasłem „Wyjdź z tej ziemi” obecne były insygnia patrona pielgrzymów, przekazywane na głównej drodze Via Regia. Na początku lipca „insygnia jakubowe”, czyli kostur z muszlą oraz kroniki, zostały przejęte przez Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino przy kościele św. Jakuba Apostoła w Sączowie. Od tego momentu są przekazywane w sztafecie, która docelowo dojdzie do Zgorzelca, gdzie znajduje się kościół stacyjny św. Jakuba Apostoła. Tam, 25 lipca, w uroczystość patrona pielgrzymów spotkają się miłośnicy dróg jakubowych.

Reklama

– Ogólnopolskie gwiaździste sztafety biegną do Zgorzelca. Warto zauważyć, że w Polsce mamy ponad 7 tys. km dróg jakubowych. To na tych drogach, a szczególnie na głównych szlakach, można spotkać siostry i braci, którzy w słońcu i deszczu pielgrzymują pod opieką św. Jakuba Apostoła – opowiada Stanisław Syjut z Wojkowic. – W tej sztafecie warto wymienić Jarosława Tylka z Krakowa i Marka Kędzierskiego z Będzina, którzy przejęli „insygnia jakubowe”. Pokonali oni trasę 26 km do Grodziska. Następnie na szlak wyruszyła Jadwiga Baczyńska wraz z Dorotą i Marcinem Rzepniewskimi. Sztafeta dotarła do Olkusza, pokonując odcinek 27 km. Z Olkusza do Sławkowa „insygnia jakubowe” przeniósł Dariusz Jurek na trasie 18 km. Ze Sławkowa wyruszył Marian Klimas, który dotarł do dąbrowskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Stamtąd atrybuty jakubowe trafiły na Górę św. Doroty, gdzie trafiły w moje ręce. W Rogoźniku dołączył Stanisław Ferdyn, a w Sączowie Dorota i Paweł Kucharscy. Wraz z nimi zaniesiemy je do Piekar Śląskich. Tam oddamy je w tymczasowe posiadanie Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino – dodaje Stanisław Syjut.

Każdy rok, w którym uroczystość św. Jakuba Apostoła wypada w niedzielę, obchodzony jest w Santiago de Compostela jako rok święty. Tak jest i w 2021 r. Przez cały czas jego trwania w diecezji sosnowieckiej można uzyskać odpust zupełny nawiedzając kościół stacyjny św. Jakuba Apostoła w Sączowie.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe camino

Niedziela Ogólnopolska 2/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

Camino

Pielgrzymi udają się do Composteli od ponad 1200 lat

Pielgrzymi udają się do Composteli od ponad 1200 lat

Ten jeden z najstarszych pielgrzymich szlaków, wymieniany wśród trzech najważniejszych, po Jerozolimie i Rzymie, odwiedza coraz więcej Polaków. Idea samotnej wędrówki spodobała się nam na tyle, że odkryto polskie drogi św. Jakuba, wiodące czasem aż do Santiago, a czasem w głąb siebie.

Coraz częściej można spotkać w Polsce wędrowców z charakterystyczną muszlą zawieszoną na plecaku, którzy zmierzają do dalekiego hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób apostoła św. Jakuba Starszego. Pielgrzymi nie zawsze idą tam po to, aby od razu dojść do celu – przeważnie zajmuje to ok. 3 miesięcy – choć ostatnio nie brakuje takich śmiałków. Zaczynają oni przypominać średniowiecznych piechurów, którzy wyruszali z progu własnego domu, aby krocząc przez różne kraje, systemy społeczne i kultury, dotrzeć do Santiago. To dzięki nim zrodziła się Europa, jak przypomniał w tzw. Akcie Europejskim z 1982 r. św. Jan Paweł II, bo przecież wędrując z różnych kierunków do wspólnego źródła, zawsze zbliżamy się do siebie nawzajem.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję