Reklama

Głos z Torunia

Pokazać Serce Boga

W podążaniu za Jezusem Chrystusem wspomaga ich główna Patronka, Niepokalana Dziewica Maryja. Księża marianie w Grudziądzu świętowali dwa ważne jubileusze: 350-lecie Zgromadzenia Księży Marianów oraz 50-lecie mariańskiego ośrodka duszpasterskiego w mieście.

Eucharystii 30 czerwca przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Na uroczystość przybył ks. dr Tomasz Nowaczek, przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, księża niegdyś pracujący w mariańskiej parafii, jak i z niej pochodzący, proboszczowie grudziądzkich parafii, siostry zakonne, parafianie i sympatycy. Podczas uroczystości śpiewał chór Tibi Mariae.

Święte Serca

Reklama

– Wiodącym rysem charyzmatu księży marianów jest oddanie Matce Bożej – podkreślił bp Śmigiel. W konstytucji zgromadzenia zapisane jest, że Misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pobudza do gorącego ukochania czystości naszego serca. Biskup toruński przypomniał dwa fragmenty z Ewangelii wg św. Łukasza mówiące o sercu Maryi: kiedy po narodzeniu Jezusa Maryja zachowywała i rozważała wszystko, co usłyszała w swoim sercu, a także scenę odnalezienia Jezusa w świątyni. Kult Serca Najświętszej Maryi Panny rozwinął się jednocześnie z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mówiąc o symbolice serca, biskup zaznaczył, że potocznym wyobrażeniem serca jest czerwony owal oznaczający gorące uczucie, miłość. W sensie duchowym odnosi się ono do sfery wewnętrznej w człowieku, osobowości. – W dniu waszego jubileuszu dziękujemy wam, że przez tyle lat zbliżacie nas do Serca Jezusowego i do Serca Maryi, a przez to bardzo subtelnie, ale też skutecznie wzywacie do nawrócenia i otwieracie na miłość Boga – dodał bp Śmigiel.

Posłani do młodych

– Serce Jezusa jest znakiem bezinteresownej miłości. Świat potrzebuje takiej miłości – kontynuował pasterz. Pojawienie się zgromadzenia to ubogacenie duszpasterstwa w mieście i diecezji. Biskup dziękował księżom marianom za pracę na rzecz naszej diecezji, a niegdyś za walkę o utworzenie parafii w Grudziądzu. Jedną z cech charakterystycznych zgromadzenia jest szeroko rozumiany apostolat, ewangelizowanie tam, gdzie jest największa potrzeba. Marianie w Grudziądzu od początku ewangelizowali ludzi młodych. Przez wiele lat w ich kościele gromadziły się zastępy młodzieży. – Czasy się zmieniają i zmieniają się znaki czasu. Życzę wam, abyście dobrze potrafili rozpoznawać te znaki, interpretować je w świetle Pisma Świętego, nauki Kościoła i abyście mieli siłę na nie odpowiadać. Życzę wam, abyście byli zawsze blisko serca Maryi – zakończył bp Śmigiel.

Toruński pasterz poświęcił dwa witraże zainstalowane w ostatnim czasie w parafii. Na zakończenie w sposób szczególny wyraził wdzięczność wobec opuszczającego naszą diecezję ks. Andrzeja Siejaka, a jednocześnie serdecznie przywitał ks. Dariusza Hirscha, który od września obejmie urząd proboszcza mariańskiej parafii. Zwieńczeniem uroczystości była procesja eucharystyczna wokół kościoła.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjną koronkę odmów w październiku przynajmniej raz

Marianie byli i nadal pozostają jedyną męską wspólnotą religijną opartą na „Regule dziesięciu cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny”, którą przyjęli za podstawę swojej maryjnej duchowości w 1699 r.

Zakonnicy nosili przy sobie całe życie dziesiątkę różańca (nazwaną decymką) i byli z nią chowani. Zarówno św. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów jak

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję