Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Przyjaciele Pana

29 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

Marta (dosł. z języka aramejskiego to pani domu) ukazana jest jako ta, która stara się jak najlepiej ugościć Pana. Dlatego też patronuje m.in.: gospodyniom domowym, właścicielom hoteli czy osobom zajmującym się sprzątaniem. Sztuka często prezentuje ją np. z kluczami od domostwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maria (to imię może oznaczać piękną osobę) zaprezentowana jest w Nowym Testamencie jako ktoś, kto „wybrał najlepszą cząstkę”, kto wsłuchuje się w słowa Chrystusowe, chłonie je. Ikonografia ukazuje ją zazwyczaj razem z siostrą.

Reklama

Łazarz (ten, któremu Bóg pomaga) wydaje się najbardziej znaną postacią spośród tego grona. To właśnie jemu Jezus przywraca życie. Sztuka przedstawia go m.in. jako wychodzącego z grobu. Jest patronem m.in. żebraków, grabarzy czy rzeźników. Od jego imienia wywodzi się słowo „lazaret”, którego dziś mało się używa, a odnosi się ono do wojskowego szpitala na froncie.

Wokół tych postaci wyrosło wiele legend, podań i tradycji. Jedna z nich głosi, że Marta i Maria znalazły się w gronie kobiet, które niosły wonności do grobu Pańskiego. Wraz z bratem mieli zostać wygnani z Ziemi Świętej, a potem razem głosili Dobrą Nowinę w wielu miejscach poza jej granicami. Wedle innego przekazu Łazarz miał być biskupem na Cyprze. Istnieje również podanie, że rodzeństwo to umieszczono na statku bez steru. Przemierzając wody Morza Śródziemnego, miał on zacumować dopiero w Marsylii, gdzie Łazarz został później biskupem.

Jeśli chodzi o to liturgiczne wspomnienie – podkreśla ono „przyjaźń łączącą rodzeństwo z Betanii z Jezusem. Ewangelia mówi, że Jezus bardzo kochał Martę, Marię i Łazarza. Od Łukasza i Jana dowiadujemy się, że mają oni różne charaktery i temperamenty, ale wszyscy są zdolni do przyjęcia Jezusa w swym domu. Oddali do Jego dyspozycji fizyczną przestrzeń, kiedy pragnął spędzić chwile z przyjaciółmi. Wspomnienie to podkreśla przyjęcie przez rodzeństwo Jezusa i Jego słowa oraz miłość, jaką żywi do nich Jezus. Jest to więc okazja do docenienia przyjaźni, gościnności, serdeczności, ale także relacji rodzinnych, które pomagają w przylgnięciu do Jezusa. Może się zdarzyć, że rodzina jest przeszkodą w przyjęciu Ewangelii, w dokonywaniu radykalnych wyborów, aby pójść za Jezusem. Dom w Betanii pokazuje nam, że właśnie relacje rodzinne, bracia, siostry, krewni, swoim przykładem pomagają nam otworzyć nasze serca na przyjęcie Jezusa” (ks. Corrado Maggioni, Radio Watykańskie, luty tego roku).

2021-07-20 10:22

Ocena: +49 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marta – Patronka trudnych spraw

Niedziela kielecka 28/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

św. Marta

W.D.

Wizerunek św. Marty ufundowali parafianie

Wizerunek św. Marty ufundowali parafianie

Biblijna Marta – siostra Marii i Łazarza chyba nie do końca jest przez nas doceniana. A to patronka w trudnych sprawach, wszystkich gospodyń, hotelarzy i pań domu. Dziś o Marcie powiedzielibyśmy, że jest wzorem dla kobiet aktywnych i pracowitych, zatroskanych o wiele spraw, ale – co ważne – nietracących z horyzontu Jezusa. Odwiedzając kościół św. Marty w podkieleckiej Jaworzni, mamy okazję poznać bliżej tę postać. To jedyna parafia z tym wezwaniem w diecezji i w Polsce. Wspólnota właśnie rozpoczyna budowę potrzebnej, nowej świątyni

Scena zamieszczona na obrazie w prezbiterium kościoła w Jaworzni nawiązuje do Łukaszowej Ewangelii. Jezus właśnie przyszedł w odwiedziny do swoich przyjaciół Marty, Marii i Łazarza, mieszkających w Betanii, w pobliżu wioski Betfage. Ewangelie wspominają, że gościł u nich wiele razy. Maria siedziała u Jego stóp, słuchając nauczania Jezusa, Marta, jako wzorowa pani domu, troszczyła się, by Nauczyciel był odpowiednio przyjęty. Dialog Marty i Jezusa kojarzy nam się z pretensjami Marty robiącej wyrzuty siostrze przy Mistrzu. Czy na pewno tak było? Skoro Jezus nie udzielił reprymendy, a jedynie z miłością wskazał jej na najważniejsze – by we wszystkim, co czyni, w obowiązkach i pracy – była ukierunkierowana na Boga. Marta i jej niezłomna wiara są w centrum kolejnej opowieści z Ewangelii Janowej o wskrzeszeniu Łazarza. Ona wyznaje wiarę w Jezusa. I to w jakich okolicznościach? – Przy grobie swojego ukochanego brata. W żałobie nie okazuje rozpaczy, ale zawierza bezgranicznie Bogu, który ma moc wskrzesić ze śmierci do życia. Na sześć dni przed Paschą Jezus znowu odwiedził swoich przyjaciół, a Marta usługiwała Mu. Z Betanii wyruszył tryumfalnie wkroczyć na osiołku do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Możemy być pewni, że ani jedna z tych opowieści, w których jednym z bohaterów była Marta, nie pojawiły się przypadkowo. Sam obraz, o którym mowa, ufundowali parafianie. Poświęcił go ks. Mieczysław Sołtysik. W Jaworzni jest również koło różańcowe św. Marty. Mieszkańcy uczestniczą w tradycyjnych nabożeństwach do – Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą środę, co piątek modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 15 tys. osób podpisało petycję ws. lekcji religii

2024-02-20 12:01

[ TEMATY ]

katecheza

religia

Karol Porwich/Niedziela

Ponad 15 tys. osób podpisało internetową petycję o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów. Są wśród nich nie tylko katecheci, ale też rodzice oraz sami uczniowie powyżej 16. roku życia, w tym osoby innego wyznania niż rzymskokatolickie.

Autorki petycji, Elżbieta Cibor i Bernadetta Petrykowska, zwracają się w imieniu środowiska nauczycieli religii i innych środowisk wychowawczych, w tym rodziców oraz uczniów, o "niewprowadzanie zmian w prawie prowadzących do niewliczania ocen z przedmiotów religia/etyka do średniej ocen końcoworocznych, uzyskiwanych przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz utrzymania dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów".

CZYTAJ DALEJ

Patrick Kelly: Ukraińcy są narodem bohaterów, ale potrzebują pomocy

2024-02-23 14:23

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

vaticannews.pl

Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly (w środku) i Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Ukrainie Jurij Malecki rozdają paczki wielkanocne ukraińskim uchodźcom w Rawie Ruskiej w kwietniu 2022 r. (Andrij Gorb)

Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly (w środku) i Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Ukrainie Jurij Malecki rozdają paczki wielkanocne ukraińskim uchodźcom w Rawie Ruskiej w kwietniu 2022 r. (Andrij Gorb)

Ukraińcy są narodem bohaterów, ale nadal potrzebują naszej pomocy humanitarnej. Kiedy do jednego z ośrodków dla uchodźców przyjeżdżał helikopter z pomocą, dzieci uciekały ze strachu. To jest skala ludzkiej tragedii – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Kolumba, mówiąc o drugiej rocznicy pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę.

Kelly zaznacza, że od początku wojny Rycerze Kolumba organizują różnorodną pomoc dla tego kraju. „Niedawno 4 tys. kurtek trafiło do dzieci – sierot w Ukrainie, które straciły ojców na wojnie. Te dzieci potrzebują naszego wsparcia i pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebują zwykłego ludzkiego ciepła. Kiedy pojechałem do Ukrainy, powiedziałem, że jako Rycerze Kolumba będziemy z tym narodem. Tam ludzie cierpią i musimy im pomóc. Chcemy być znakiem Bożej miłości dla nich pośród tragedii, której doświadczają” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję