Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Doświadczenie wspólnoty

W Bielsku-Białej na placu Chrobrego została otwarta wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Robert Karp

W otwarciu wystawy o kard. Wyszyńskim uczestniczył bp Piotr Greger

W otwarciu wystawy o kard. Wyszyńskim uczestniczył bp Piotr Greger

Stefan kard. Wyszyński doskonale zdawał sobie sprawę, o czym publicznie mówił, że we wspólnocie ludzkiej budowanej na trwałych fundamentach wiary tkwi siła – powiedział powiedział bp Piotr Greger w trakcie jej otwarcia. Ekspozycja pt. Doświadczanie wspólnoty ukazuje czarno-białe zdjęcia z uroczystości pogrzebowych sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. 35 fotografii uzupełniono krótkim historycznym opracowaniem w języku polskim i angielskim. Autorem archiwalnego materiału jest obecny senator, dziennikarz, Jan Maria Jackowski.

Wśród uczestników ceremonii otwarcia ekspozycji byli m.in. samorządowcy z sejmiku województwa śląskiego, przedstawiciele katowickiego Urzędu Marszałkowskiego oraz działacze Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Biskup Piotr Greger w okolicznościowym słowie zwrócił uwagę, że przypadająca 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, 75-lecie jego nominacji papieskiej na biskupa lubelskiego oraz 40. rocznica śmierci hierarchy to okazja, by lepiej poznać tę niezwykłą postać przed ważnym wydarzeniem, jakim będzie wrześniowa beatyfikacja sługi Bożego. – W czasach ogromnie trudnych dla naszej Ojczyzny, m.in. dzięki jego niezłomnej postawie, której ceną było wygnanie z diecezji i pobyt w odosobnieniu, Kościół w Polsce i rodacy mogli zachować wolność ducha – przypomniał i podkreślił opatrznościowy charakter posługi prymasa.

Reklama

Plenerową wystawę przybliżył podczas jej inauguracji dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesław Werpachowski.

Wystawę przygotowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Wicedyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Robert Kępa przypomniał, że ekspozycja została już zaprezentowana w stolicy województwa śląskiego. W Bielsku-Białej pozostanie do 10 sierpnia. /PB

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obudzić Polskę prymasa Wyszyńskiego

Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 26-27

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego winna towarzyszyć praca nad pogłębieniem jego dziedzictwa pasterskiego w Kościele, myśli teologicznej, zwłaszcza maryjnej, troski o polski dom oraz inspiracji kierunków życia narodu i Kościoła w Polsce

Gdyby Prymas mógł dziś stanąć pośród nas, gdybyśmy wsłuchali się w jego miłość do polskiej ziemi, usłyszelibyśmy stanowcze „non possumus” – nie możemy oddać polskiego domu pod panowanie bezbożnych agentur europejskich, bo Polska nie przetrwa, jeżeli zapomni, że bez Boga ani do proga. Wraz ze św. Janem Pawłem II, współtwórcą przemiany oblicza polskiej ziemi, pewnie by wołał z placów i gór polskiego trwania i zwycięstw: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”, czyniąc własnym wyznanie z wiersza Karola Balińskiego pt. „Śpiewakowi Mohorta bratnie słowo” z 1856 r. Była to pieśń serca polskiego, które brało oddech z Boga i Maryi, a miłość do Ojczyzny wyssało z mlekiem matki.

CZYTAJ DALEJ

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję