Reklama

Niedziela Lubelska

Z nadzieją w przyszłość

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.

Niedziela lubelska 32/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Paweł Wysoki

Jubileusz zgromadził parafian i gości

Jubileusz zgromadził parafian i gości

Starania mieszkańców o budowę kościoła i utworzenie parafii znalazły swój szczęśliwy finał w sierpniu 1920 r. U progu niepodległości bp Marian Leon Fulman powołał wspólnotę i powierzył ją opiece Serca Pana Jezusa. Za sto lat wierności Chrystusowi i Kościołowi mieszkańcy Kraczewic wraz z proboszczem ks. Jerzym Wesołowskim dziękowali Bogu 25 lipca. Mszy św. wieńczącej jubileuszowy rok przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Jubileuszowy dar

Reklama

W upalną niedzielę w kościele i wokół niego zgromadziła się rzesza wiernych i zaproszeni goście z przedstawicielami władz samorządowych w Opolu Lubelskim i Poniatowej. Ołtarz otoczyli kapłani rodacy oraz księża niegdyś pracujący w Kraczewicach. Szczególne miejsce zajęła młodzież, która przystąpiła do sakramentu bierzmowania. – Jubileusz to spojrzenie wstecz, pełne wdzięczności za liczne dary Bożej dobroci, jakich doświadczyły pokolenia waszych rodaków. Bierzmowanie to pełne nadziei spojrzenie w przyszłość. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy przyjmą pieczęć Ducha Świętego, poniosą w przyszłość wszystko to, na czym zbudowana jest wiara Kościoła i kultura naszej Ojczyzny – powiedział abp Stanisław Budzik. Rodzice również wyrazili pragnienie, by młode pokolenie parafian stało się żywotną częścią wspólnoty.

Wdzięczni parafianie wraz z duszpasterzami ofiarowali kolejnym pokoleniom odnowione organy. Instrument, zbudowany w 1943 r. przez warszawską firmę, wymagał kompleksowej renowacji. Przesunięte w czasie z powodu pandemii prace konserwatorskie udało się zakończyć w połowie lipca, dosłownie tuż przez uroczystościami. Przez pół roku na chórze kościelnym i w pracowniach uwijali się specjaliści, by pod okiem organmistrza Andrzeja Guziaka przywrócić pierwotne brzmienie instrumentu, który składa się m.in. z niemal 500 piszczałek. Pasterz poświęcił odnowione organy, które piękną muzyką rozradowały serca i wznosiły je ku Bogu.

Przy Sercu Jezusa

W homilii abp Stanisław Budzik zaapelował do wiernych o gorliwy udział w Eucharystii, która „jest najlepszą odpowiedzią na miłość Boga, jaką nam okazał; sakramentem, który łączy nas w miłości z Chrystusem i z braćmi”. – Tu przypominamy sobie, że mimo różnic jesteśmy dziećmi jednego Ojca w niebie; że nasza miłość Boga musi objawić się w miłości bliźnich, w praktyce życia. Bóg, który w Chrystusie stał się człowiekiem, chce byśmy Go miłowali w każdym człowieku – podkreślił. Nawiązując do jubileuszu, pasterz podziękował wiernym za świątynię i troskę o dom Boży, a także za świadectwo wierności Chrystusowi i budowanie żywej wspólnoty, czerpiącej wzór z Serca Jezusa. Słowa wdzięczności popłynęły również do proboszcza i kapłanów, którzy śladem Dobrego Pasterza prowadzą wiernych po drogach zbawienia. – Pod koniec każdej Mszy św. słyszymy słowa: „Idźcie w pokoju Chrystusa, ofiara spełniona”. Są to słowa misji przekazanej przez Chrystusa, który posyła swoich uczniów, by byli Jego świadkami. To również wasze zadanie, by Dobra Nowina dotarła do wszystkich ludzi. Dajcie świadectwo wierze! – zaapelował ksiądz arcybiskup. /buk

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hajnowski jubileusz

Niedziela podlaska 35/2020, str. IV

[ TEMATY ]

25‑lecie

Hajnówka

Jubileusz parafii

Ks. Marcin Gołębiewski

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Dwadzieścia pięć lat temu bp Antoni Pacyfik Dydycz powołał do istnienia nową parafię w Hajnówce. Jej patronami zostali święci ewangelizatorzy Słowian – Cyryl i Metody.

W roku jubileuszowym cała parafia dziękuje Panu Bogu za dar wspólnoty i kościoła. Jej proboszczem i budowniczym obecnej świątyni jest ks. kan. Zygmunt Bronicki. Parafia liczy ponad półtora tysiąca katolików i jest jedną z dwóch rzymskokatolickich parafii w Hajnówce.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję