Reklama

Niedziela Legnicka

Nie boimy się kryzysów

„Ratunek w kryzysie rodziny – zawsze i dla każdego” – to misja Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie.

Niedziela legnicka 32/2021, str. VI

[ TEMATY ]

poradnia rodzinna

Archiwum poradni

Mimo obostrzeń udało się zorganizować wiele spotkań

Mimo obostrzeń udało się zorganizować wiele spotkań

Placówka już od 6 lat niesie bezpłatną i anonimową pomoc mieszkańcom Lubina i okolic, a na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy objęła swoim działaniem szerszy teren: całe Zagłębie Miedziowe. Było to możliwe dzięki realizacji projektu „Nie boimy się kryzysów, czyli profilaktyka i zwalczanie kryzysów w rodzinach na terenie Zagłębia Miedziowego”. Projekt został w całości sfinansowany z darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź.

Spotkania, spotkania…

Działania w ramach projektu obejmowały przede wszystkim indywidualne spotkania ze specjalistami: terapeutą rodziny, terapeutą uzależnień, psychoterapeutą, terapeutą NEST i doradcą rodzinnym. Miały one charakter zarówno profilaktyczno-edukacyjny, jak i terapeutyczny. W ramach projektu przeprowadzono ponad 600 tego typu spotkań. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Fakt, że mieszkańcy Zagłębia coraz częściej w kryzysach rodzinnych widzą potrzebę pomocy specjalisty i nie czekają z jej poszukiwaniem do ostatniej chwili, napawa optymizmem. Ewidentnie widać, że korzystanie w takiej sytuacji z pomocy eksperta, przestaje powoli być tematem tabu, zwłaszcza, że w poradni można liczyć na pełną anonimowość spotkań (podczas rejestracji wystarczy podać tylko swoje imię). Cieszy też zainteresowanie profilaktyką kryzysów, chęcią konsultowania wątpliwości czy mniejszych problemów ze specjalistami, bo jest to wyraźny sygnał, że wzrasta świadomość na temat uzależnień, komunikacji w rodzinie czy też problemów psychologicznych.

Warsztaty i wykłady

Z dużym zainteresowaniem spotkały się również warsztaty i wykłady przeznaczone głównie dla rodziców. Projekt zakładał prowadzenie ich w szkołach Zagłębia Miedziowego – odbyło się kilka takich spotkań. Dyrektorzy szkół, którzy zechcieli podjąć współpracę z poradnią mogli wybierać tematy spotkań z rodzicami z szerokiej oferty (m.in. depresja u dzieci i młodzieży, bunt nastolatka, uzależnienia XXI wieku, komunikacja w rodzinie itp.). Większość spotkań grupowych, z uwagi na wprowadzone w trakcie projektu obostrzenia sanitarne, musiała odbyć się on-line. Okazało się jednak, że i one trafiają do zainteresowanych odbiorców, pojawiły się nawet sygnały, że niektórym osobom łatwiej jest wziąć udział w spotkaniu on-line niż w stacjonarnym. Przeprowadzono wykłady dla rodziców o motywowaniu dzieci do nauki (w trzech grupach wiekowych), cykl spotkań Wieczorne rozmowy rodziców o… (tematy dotyczyły m.in. dzieci w pandemii, przeżywania żałoby, uzależnień, rekonstrukcji rodziny, relacji w rodzinie itp.), a także wykłady Rodzicu, odpuść oraz Kryzys – przystanek na drodze do lepszych relacji. W samych spotkaniach grupowych (zarówno stacjonarnych jak i on-line) wzięło udział blisko 400 osób.

Reklama

Odbiór działań prowadzonych w ramach projektu był bardzo pozytywny. Według ankiet przeprowadzonych wśród uczestników spotkań grupowych, 90% ankietowanych oceniło spotkania jako rewelacyjne lub bardzo dobre. Najbardziej jednak cieszy, że 98% ankietowanych deklaruje wykorzystanie wiedzy zdobytej w ramach warsztatów i wykładów w codziennym życiu. Pozwala to zakładać, że rezultaty projektu będą trwałe nawet długo po jego zakończeniu, gdyż uczestnicy zostali wyposażeni w umiejętności, które pozwolą im zapobiegać powstawaniu kryzysów w ich rodzinach, umiejętności, które faktycznie będą wykorzystywać.

Ciąg dalszy nastąpi

Choć projekt trwający rok już się zakończył, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie kontynuuje swoje działania, nadal można korzystać z bezpłatnych, indywidualnych spotkań z terapeutą uzależnień, terapeutą rodzin, psychologiem, doradcami rodzinnymi, pedagogiem, logopedą i innymi specjalistami. Jest to możliwe dzięki realizacji zadania publicznego, finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Lubin. W ramach tego zadania, po wakacjach, poradnia planuje zaoferować kolejne spotkania warsztatowe, tym razem, o ile będzie to możliwe, w tradycyjnej, stacjonarnej formie.

Więcej o poradni na stronach: www.pr.diecezja.legnica.pl/lubin oraz www.facebook.com/poradniajbm

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóc konkretnemu człowiekowi (2)

Niedziela legnicka 4/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

poradnia rodzinna

Archiwum poradni

Jedno ze spotkań grupowych

Jedno ze spotkań grupowych

Przed tygodniem dzieliliśmy się radością z faktu, że nasza Specjalistyczna Poradnia Rodzinna cieszy się dużym zaufaniem. Świadczą o tym zarówno poradnictwo indywidualne, jak zajęcia grupowe.

Warto dodać, że w planowaniu tematów i treści warsztatów zawsze uwzględniane są wartości duchowe, jednak są one przekazywane uczestnikom z dużą delikatnością, tak aby każdy, niezależnie od tego czy jest osobą wierzącą czy nie, mógł czuć się na zajęciach komfortowo.

CZYTAJ DALEJ

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Nowy ukraiński biskup: Bóg jest z nami, nie ma rzeczy niemożliwych

2022-09-25 12:01

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Ukraińcy bardzo dziś potrzebują posługi duchowej. Dla wielu wojna jest czasem powrotu do wiary, oczekują pomocy na miarę tej trudnej sytuacji, a mogą ją znaleźć tylko w Bogu - podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Maksym Ryabukha, nowo mianowany biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego, obejmującego tereny, gdzie trwają zacięte walki.

Biskup nominat mówi, że Ukraińcy szukają dziś Boga na różne sposoby. Niektórzy robią to całkiem otwarcie, inni chcą porozmawiać, chcą zmienić swoje życie. A Kościół, jak zawsze w takich sytuacjach, stara się być blisko ludzi, poprzez obecność, modlitwę, dobre słowo, ale też czynem, przez akty miłosierdzia, towarzyszenie rannym czy rodzinom, które musiały opuścić swój dom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję