Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wielkie remonty

Sanktuaria naszej diecezji nieustannie są remontowane. Wiele świątyń stanowi wysokiej klasy zabytki i należy o nie zadbać.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

renowacja

remont

Graziako

Ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Krasnobrodzkiej

Ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Krasnobrodzkiej

Tak działo się u Ojców Franciszkanów w Zamościu, w sanktuarium w Tomaszowie i od kilku lat nieprzerwanie w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Co się tutaj zmieni? Wszystko wskazuje na to, że będzie to prawdziwa rewolucja.

W ciągu ostatnich lat zmieniła się elewacja świątyni w Krasnobrodzie, a także dach na budynku klasztoru. Sam dach kosztował 2 mln 300 tys. zł z czego Starostwo Powiatowe dwukrotnie wsparło remont kwotami po 800 tys. zł. Projekt remontu całości świątyni i klasztoru powstał już w 2013 r. Jednak, aby dokończyć prace, potrzebne były jeszcze wielomilionowe sumy, na które nie było stać kustoszy sanktuarium.

Ogromne wsparcie

Reklama

Dzięki staraniom i poszukiwaniom odpowiednich środków udało się otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację obiektu w kwocie ponad 7 mln zł. Całość remontu wyniesie ponad 9 mln zł, dlatego własny wkład sanktuarium kolejny raz wyniesie około 2 mln zł. Konieczna będzie wymiana okien, stolarki, pojawi się nowoczesne ogrzewanie, tynk ciepłochronny, ogrzewanie podłogowe kościoła i korytarzy, fotowoltaika, a także inne udogodnienia unowocześniające świątynię. Wymieniona zostanie posadzka, ruchome sprzęty zostaną wyniesione, a organy zabezpieczone specjalistycznie. Wymianie zostanie poddana instalacja elektryczna, co wiązać się będzie z malowaniem kościoła oraz instalacja teleinformatyczna dostosowana do XXI wieku. Być może pojawią się ekrany i monitory na korytarzach oraz na zewnątrz świątyni, co umożliwi przeżywanie liturgii osobom znajdującym się poza kościołem. Wszystkie działania będą odbywały się pod okiem konserwatora zabytków. Remontowi nie będą podlegały sklepienia świątyni, ponieważ odkrycie fresków znajdujących się na nich kosztowałoby kolejne miliony. W podziemiach znajdują się groby dobroczyńców świątyni i klasztoru. Skucie posadzki także może odkryć nieznane dotąd elementy.

– Jest to perełka naszej ziemi. Nie ma tu zabytków tej klasy, z taką historią i dziedzictwem oraz zainteresowaniem grup nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. To tutaj została uzdrowiona królowa Marysieńka. Ze względu na festiwal Per Artem ad Astra, który organizowany jest w sierpniu przez Krasnobrodzki Dom Kultury, świątynię będziemy remontować po zakończeniu festiwalu – wyjaśnił ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, kustosz sanktuarium.

Nurtujące pytania

Remonty wewnątrz kościoła spowodują, że wierni będą musieli opuścić świątynię na jakiś czas. Trwają dyskusje na temat tego, gdzie sprawowane będą Msze święte. Decyzję podejmą kapłani wraz z Radą Duszpasterską.

Reklama

Czy uda się uzbierać potrzebną kwotę do wykończenia świątyni? – Wierzę, że ktoś nad nami czuwa i że ponownie uda się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Modlimy się usilnie i szukamy środków. Powierzamy cały remont także św. Józefowi w jego szczególnym roku. Cóż, to sanktuarium jego Oblubienicy, więc jestem przekonany, że zarówno on, jak i Ona zatroszczą się o wszystko – dodał ks. prał. Eugeniusz Derdziuk.

Remonty formalnie rozpoczęły się pod koniec czerwca i potrwają około dwóch lat. Sanktuarium w Krasnobrodzie to kolejne miejsce w naszej diecezji, o które duszpasterze zatroszczą się na czas, by mogło przyciągać nie tylko pielgrzymów, ale i turystów, którzy mają szansę stać się pielgrzymami.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponadstuletnie witraże odnowione

Niedziela świdnicka 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

sztuka

renowacja

Sławomir Oleszczuk

Chrystus Dobry Pasterz przed pracami renowacyjnymi

Chrystus Dobry Pasterz przed pracami renowacyjnymi

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji z Ząbkowic Śląskich w dalszym ciągu walczą o uratowanie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Świątynia była w bardzo złym stanie. Dziś po latach ciężkiej pracy konserwatorskiej, a także walce o pozyskanie funduszy wierni i pielgrzymi odwiedzający miasto mogą cieszyć się odrestaurowanym wnętrzem tego przybytku. Dzielne siostry w dalszym ciągu pracują nad przywróceniem dawnego blasku świątyni. Tym razem odnowione zostały witraże.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję