Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielkie świętowanie

21 sierpnia w bazylice katedralnej oraz w Domu Macierzystym w Sosnowcu odbędą się obchody 100. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Niedziela sosnowiecka 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Modlitwa w kościele zakonnym sióstr Karmelitanek

Modlitwa w kościele zakonnym sióstr Karmelitanek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystościom przyświeca myśl sługi Bożego o. Anzelma Gądka: „Bogu naszemu Maleńkiemu, Synowi Ojca w niebie Jedynemu, cześć, dziękczynienie, wierność teraz i zawsze, w życiu i śmierci, w krzyżu i chwale!”.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w bazylice katedralnej w Sosnowcu o godz. 11.00 od prelekcji powołaniowej do modlitwy i pracy. Następnie prof. dr hab. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawi rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W samo południe abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce będzie sprawował koncelebrowaną Mszę św. z okazji 100-lecia Zgromadzenia oraz 75. rocznicy śmierci czcigodnej sługi Bożej Teresy Kierocińskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po południu uroczystości przeniosą się do Domu Macierzystego Zgromadzenia przy ul. M. Teresy Kierocińskiej 25 w Sosnowcu. Po godz. 15.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Domu Macierzystego. Zostanie pokazany filmu o wspólnocie Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi. Nie zabraknie modlitwy przy sarkofagu Matki Teresy Kierocińskiej. Zaplanowany jest także koncert pieśni religijnych. Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystościach, a nie będą mogli tego uczynić, mamy dobrą wiadomość – uroczystości będą transmitowane on-line.

Muzeum Domu Macierzystego to perła wśród placówek tego typu. Siostry z niebywałą pieczołowitością i dokładnością odtworzyły realia, w jakich przyszło pracować współzałożycielce zgromadzenia i pierwszym siostrom. Misją muzeum jest przybliżanie życia i posługi Matki Teresy Kierocińskiej oraz sługi Bożego o. Anzelma Gądka – założyciela, a także upowszechnianie wiedzy o duchowości, historii i współczesności zgromadzenia. Ekspozycja wzbogacona jest o stanowiska multimedialne, co umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z wieloma działaniami Matki Teresy, zasłużonej dla Sosnowca i całego Zagłębia. Jest ukazana pomoc potrzebującym w czasie II wojny światowej, współpraca z Armią Krajową, ukrywanie dzieci żydowskich. W muzeum można także zobaczyć prezentację ponad 50 istniejących obecnie domów zakonnych zgromadzenia.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Telegram z Watykanu

Niedziela łódzka 9/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

100‑lecie

Archidieceja Łódzka

Archiwum

Diecezja łódzka miała składać się z pięciu dekanatów

Diecezja łódzka miała składać się z pięciu dekanatów

Ideę powołania diecezji ze stolicą w Łodzi zainicjował w 1913 r. ordynariusz archidiecezji warszawskiej abp Aleksander Kakowski, który dostrzegł specyfikę ziemi łódzkiej, jej wielokulturowość oraz robotniczy charakter.

Podjęte wówczas działania zakończyły się jednak fiaskiem z powodu polityki rosyjskiego zaborcy, postrzegającego Kościół katolicki jako organizację krzewiącą tożsamość narodową Polaków. Sytuację zmieniła I wojna światowa. W 1915 r., kiedy w wyniku działań wojennych archidiecezja warszawska została podzielona, papież Benedykt XV powołał na części okupowanej przez Niemców administraturę apostolską pod opieką ordynariusza kujawsko-kaliskiego bp. Stanisława Zdzitowieckiego. Ten z kolei bezpośrednie administrowanie dekanatem łódzkim, brzezińskim i łęczyckim powierzył ks. Henrykowi Przeździeckiemu (proboszczowi parafii św. Józefa w Łodzi), a następnie ks. Wincentemu Tymienieckiemu (proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi).

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję