Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Legioniści na Górze Tabor

„Wspiąć się na Górę Przemienienia Pańskiego” – pod tym hasłem odbyły się rekolekcje dla osób działających w Legionie Maryi.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Joanna Ferens

Uczestnicy rekolekcji z bp. Stanisławem Jamrozkiem

Uczestnicy rekolekcji z bp. Stanisławem Jamrozkiem

Rekolekcje zorganizowane przez Kurię Legionu Maryi pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju trwały trzy dni. Miejscem spotkań była parafia św. Jana Pawła II w Biłgoraju, zaś poprowadził je bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W rozmowie Biskup wyjaśniał, iż rekolekcje miały przede wszystkim na nowo ukazać pokorę Maryi i postawić Ją legionistom za wzór. – Chciałem, abyśmy na tych rekolekcjach spotykali się z Panem i z Maryją, abyśmy mogli też odpowiedzieć na Jego zaproszenie i wpatrując się w Matkę Najświętszą, byśmy mogli naśladować Jej pokorę i świętość. Chcemy też kroczyć za Jezusem, bo gdy to czynimy, to upodabniamy się do naszego Pana, co jest Jego wielkim pragnieniem. I wtedy rzeczywiście stajemy się również podobni do Matki Bożej, która nas uczy, jak iść za Chrystusem, jak Mu służyć i być wiernym do samego końca. To była taka główna treść, aby na nowo sobie uświadomić znaczenie bliskości z Panem i dawania świadectwa w świecie, w którym Bóg nas postawił, choć ten świat nie jest nam do końca przychylny, ale jeśli my będziemy żyć w bliskości Pana, to ten świat możemy przemienić na lepszy – tłumaczył.

Umocnić się duchowo

– Przez takie rekolekcje członkowie Legionu Maryi mają możliwość umocnić się duchowo i wymienić doświadczeniami z pracy legionowej. Uczymy się również, jak działając w Legionie Maryi wspiąć się na Górę Tabor – tłumaczyła Krystyna Furmaniak, prezydent Kurii Legionu Maryi pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. – Głównym tematem naszych rekolekcji było stwierdzenie, że mamy się wspinać na Górę Przemienienia Pańskiego. Rozważaliśmy, jak mamy na ten szczyt wejść, aby się przemienić, by Pan Jezus nas przemienił i byśmy przygotowani w ten sposób mogli zejść na doliny, do tych, którzy są utrudzeni i zagubieni, mają różnorakie problemy, nie chodzą do Kościoła. A my idąc do nich musimy być silni, wchodząc w te nasze środowiska, tam, gdzie przebywamy, do naszych rodzin i tam gdzie posługujemy, dawać świadectwo o Bogu, świadectwo naszej wiary i nieść pomoc na wzór Chrystusa – zaznaczyła.

Reklama

Krystyna Furmaniak dodała również, jakie owoce rekolekcji dostrzega już w swoim życiu. – Chcę się skupić na pokorze, gdyż od niej wiele zależy. Aby pójść do ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, musimy być tak delikatni, aby oni poczuli, że my im z serca chcemy pomóc. Uczymy się tego, aby w momencie, gdy pójdziemy do tych ludzi, umieć pokazać im, że nie jesteśmy lepsi ani doskonali, że my też popełniamy błędy, ale ciągle uczymy się doskonałości stawiając sobie za wzór Jezusa i Maryję – tłumaczyła.

W tegorocznych rekolekcjach, organizowanych w Biłgoraju już od 25 lat, wzięło udział ponad 100 legionistów z całej Ziemi Biłgorajskiej. Na rekolekcje złożyły się msze święte, konferencje i wykłady, adoracje Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa, nabożeństwa i praca w grupach oraz modlitwy legionowe i Apel Jasnogórski. Na zakończenie uczestnicy rekolekcji podziękowali Biskupowi za wygłoszone nauki i poprowadzenie po rekolekcyjnych drogach, a także proboszczowi ks. Józefowi Flisowi za wsparcie i gościnę.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Legionie siła

Niedziela zamojsko-lubaczowska 3/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Anna Litwin

Eucharystia w intencji Legionu Maryi była centralnym punktem spotkania

Eucharystia w intencji
Legionu Maryi
była centralnym
punktem spotkania

W świątecznej atmosferze, wobec Dzieciątka Jezus leżącego na sianku w bożonarodzeniowej szopce, 3 stycznia odbyła się w kościele pw. św. Mikołaja w Grabowcu piękna uroczystość. W szeregi miejscowego Legionu Maryi, któremu patronuje Matka Boża Szkaplerzna, wstąpiły dwie kolejne siostry – Iwona i Małgorzata

Centralnym punktem tego wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Hawro, zastępca kierownika duchowego Komicjum Legionu Maryi w naszej diecezji. Przybył on do Grabowca, by modlić się za nowe legionistki i za całą grabowiecką wspólnotę; by – wraz z ks. dziekanem Zygmuntem Żółkiewskim dziękować Bogu za to wyjątkowe dzieło, którego celem jest „głoszenie chwały Bożej, wspieranie Kościoła na polu ewangelizacyjnym i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską w duchu zawierzenia i pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny” (bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi z ramienia Episkopatu Polski).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję